Spis źródeł ciepła trwa nadal. Lepiej zgłoś, czym ogrzewasz dom

2022-07-21 6:43
kotłownia
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki powszechnemu spisowi źródeł ciepła powstanie mapa emisyjności budynków w całym kraju

Spis źródeł ciepła ma na celu stworzenie bazy sposobów ogrzewania domów, a tym samym mapy emisyjności budynków w kraju. Co prawda, 30 czerwca minął ustawowy termin na złożenie deklaracji w spisie źródeł ciepła, jednak system nie został automatycznie zamknięty i można, a nawet trzeba to jeszcze zrobić. Przypominamy, że najłatwiej źródło ciepła zgłosić przez internet na stronie ceeb.gov.pl, ale deklarację można też złożyć w swoim urzędzie gminy.

Spis treści

  1. Spis źródeł ciepła obowiązkowy - dla kogo?
  2. Co z karami za brak zgłoszenia źródła ciepła?
  3. Spis źródeł ciepła - formularz
  4. Jakie źródła ciepła uwzględnia spis?
  5. Po co spis źródeł ciepła?

Spis źródeł ciepła obowiązkowy - dla kogo?

Ewidencja źródeł ciepła ruszyła 1 lipca 2021. Na złożenie deklaracji dla źródeł ciepła czas minął 30 czerwca 2022. Urzędy w dalszym ciągu przyjmują deklarację CEEB, również formularz online działa jak dotychczas. Spis źródeł ciepła obowiązuje nadal:

  • dla nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
  • dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia,
  • dla wszystkich zapominalskich – natychmiastowe złożenie deklaracji.

Obowiązkowi zgłoszenia źródła ciepła podlegają właściciele oraz zarządcy nieruchomości. Dotyczy on źródeł ciepła o mocy do 1 MW, wykorzystywanych do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie CEEB. Nie powoduje to jednak żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.

Ważne!

Trzeba wiedzieć, że bez deklaracji złożonej w CEEB nie mamy szans na dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, jeśli opalamy dom węglem.

Co z karami za brak zgłoszenia źródła ciepła?

Niezłożenie deklaracji w spisie źródeł ciepła nie spowoduje automatycznego nałożenia kary. Ale z deklaracją nie należy czekać. Za jej brak złożenia grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu.

Spis źródeł ciepła 8 lipca 2022

Na dzień 8 lipca 2022 do CEEB wpłynęło 6 933 142 deklaracji i z dnia na dzień ich sporo przybywa.

  • 6 406 760 deklaracji typu A (budynki i lokale mieszkalne)
  • 526 382 deklaracji typu B (budynki i lokale niemieszkalne)

Spis źródeł ciepła wygląda następująco:

  • kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy: 2 484 177
  • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: 1 150 593
  • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy: 2 321 451
  • kocioł olejowy: 102 048
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania: 328 197
  • kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 1 099 536
  • miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza: 306 456
  • ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny: 1 123 515
  • piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 456 187
  • pompa ciepła: 221 894
  • trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa: 555 593

Spis źródeł ciepła - formularz

Wypełnienie formularza deklaracji CEEB jest proste i zajmuje kilka minut. System krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Można to zrobić na 2 sposoby:

  • przez internet,  wypełniając formularz na stronie zone.gunb.gov.pl. Należy kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Deklarację źródeł ciepła i paliw stałych mogą jednak złożyć przez internet jedynie osoby, które posiadają profil zaufany lub e-dowód. System wymaga bowiem uwierzytelnienia za pomocą tych narzędzi. Formularz A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych, formularz B - niemieszkalnych,
  • w wersji papierowej, wysyłając go pocztą lub doręczając osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie budynki urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu. Formularz jest do pobrania ze stron urzędów miast i gmin.

Jakie źródła ciepła uwzględnia spis?

Trzeba wiedzieć, że źródeł ciepła nie wprowadza się samemu, a wybiera z gotowej listy. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków uwzględniono: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Po co spis źródeł ciepła?

Spis źródeł ciepła, czyli CEEB, to rejestr źródeł energii budynków, ale nie tylko. Zebrane informacje w sumie mają dotyczyć sposobów ogrzewania ok. 5-6 mln budynków. W ewidencji zbierane są informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę wzięte są również lokale usługowe i budynki publiczne.

Spis źródeł ciepła ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej. Jak podaje GUNB, który odpowiada za spis źródeł ciepła, celem ewidencji jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. W systemie docelowo będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany kopciuchów.

Dodatkowo w przyszłym roku GUNB planuje uruchomić nowe narzędzia dla użytkowników źródeł ciepła. Można będzie zamówić przeglądy kominiarskie i inwentaryzację budynku czy sprawdzić możliwości dofinansowania termomodernizacji nieruchomości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany