Stadion Narodowy na betonie Lafarge
Firma Lafarge dostarczyła beton do budowy Stadionu Narodowego. Budulec posłużył głównie do budowy fundamentów obiektu. Przez ponad 2 lata, firma zaopatrzyła budowę w blisko 90 ton cementu. Łącznie do budowy stadionu użyto ponad 200 tys. m3 betonu.
Spółka Lafarge od czerwca 2009 roku, do maja 2011 roku, dostarczyła beton na budowę Stadionu Narodowego. Dotychczas firma zaopatrzyła budowę w blisko 90 ton budulca, na wszystkie betonowe elementy obiektu.
Przeczytaj również: Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego - najlepszym budynkiem z betonu na świecie
Zgodnie z Eurokodem 2, tego typu obiekty projektowane są na minimum 100-letni okres użytkowania. W związku z tym, Stadion Narodowy budowany jest z trzech rodzajów cementu, które odpowiadały specyfikacji Generalnego wykonawcy oraz normie PN-EN 206-1, w zakresie wymagań trwałościowych oraz warunków środowiskowych, w jakich będzie użytkowana konstrukcja.
Bazowym cementem używanym do produkcji mieszanki betonowej był w pierwszym etapie budowy cement CEM III/A 42,5 N (zastąpiony póżniej pzez CEM III/A 42,5 N-LH/HSR/NA).
Stadionu Narodowy, a elementy z betonu
Budulec posłużył do budowy żelbetowych elementów obiektu, w tym płyt fundamentowych, stropów, 19 klatek schodowych o wysokości 35 metrów (10 z nich wykonano w technologii deskowania ślizgowego).
Od 12 grudnia 2009 roku, wbudowano 100 tys. m3 mieszanki betonowej.
- Ciekawostką może być beton SCC C50/60 wykonany na bazie cementu CEM III/A 42,5 N (2-8) przeznaczony do wypełnienia podstaw słupów niezależnej konstrukcji dachowej. Konstrukcja dachu Stadionu Narodowego opiera się na 72 słupach. Ze względu na skomplikowany szkielet zbrojeniowy wykonawca zdecydował się na wykonanie podstaw słupa z betonu SCC. Na płycie fundamentowej został przygotowany szkielet zbrojenia, niewielki rozstaw prętów uniemożliwiał zagęszczenie mieszanki za pomocą wibrowania. Na tak przygotowane zbrojenie nałożona została stalowa konstrukcja mocowania słupa w kształcie prostopadłościanu bez dna z kilkoma otworami średnicy 6-10 cm w górnej płaszczyźnie. Mieszanka betonowa została dostarczona do wnętrza za pomocą dwóch otworów o średnicy 10 cm - tłumaczy Dariusz Kuryś, regionalny koordynator sprzedaży Lafarge Cement.
Do mieszanek betonowych klasy powyżej C50/60 wykorzystano cement CEM II AM (S-LL) 52,2 N.
Z tego budulca wyprodukowane zostały również elementy prefabrykowane konstrukcji stadionu, które wykonane były w trzech zakładach prefabrykacji betonowej.
Do budowy Stadionu Narodowego zużyto łącznie 500 prefabrykatów. Wszystkie prace były na bieżąco konsultowane z inżynierami i technologami betonu, którzy dbali o właściwy proces produkcji mieszanki betonowej i końcową jakość budulca. Łącznie w trakcie budowy Stadionu Narodowego użyto ponad 200 tys. m3 betonu.
- Budowa Stadionu Narodowego to jedna z najbardziej prestiżowych oraz priorytetowych inwestycji w Polsce. Warto podkreślić, że przedsięwzięcie wymagało od nas niezwykle precyzyjnej koordynacji pracy działu logistyki (budowa pracowała w systemie 3 zmianowym), który musiał dostosować warunki dostawy do wymagań czasowych oraz działu produkcji w Cementowni Małogoszcz, którego zadaniem było dostosowanie procesu produkcyjnego indywidualnie pod tę inwestycję - podsumował Dariusz Kuryś.