Trójstronny Zespół ds. Budownictwa - reaktywacja

2007-01-30 14:54

Polski rynek pracy zmienia się. Przeobrażenia  te są szczególnie widoczne w budownictwie i pokrewnych sektorach. 26 stycznia 2007 roku w ministerstwie budownictwa odbyło się spotkanie reaktywowanego Trójstronnego Zespołu ds. Budownictwa. Jego zadaniem jest m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska  z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców.

Budownictwo jest działem gospodarki z ogromnym udziałem szarej strefy w sferze zatrudnienia, usług i produkcji. To sektor, w którym występuje największa mobilność pracowników i największy obecnie deficyt wykwalifikowanej siły roboczej. Stanowi branżę o wysokim stopniu wypadkowości i zagrożenia zdrowia.

Aktywność Zespołu dotyczy takich spraw, jak m.in. ponadzakładowy układ zbiorowy pracy czy ustalanie minimalnej stawki za godzinę oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji. Brak ustaleń w zakresie tych kwestii przyczynia się do szerzenia patologii na rynku pracy. Dlatego też na początku roku reprezentujący w nim interesy pracowników - Związek Rzemiosła Polskiego - skierował do Ministra Pracy i Polityki Społecznej pismo z prośbą o wznowienie prac, prac, które praktycznie zostały przerwane w marcu 2006 roku.

Podczas styczniowego spotkania w resorcie budownictwa wreszcie przyjęto regulamin Zespołu. W jego skład wchodzą przedstawiciele: strony rządowej oraz reprezentacje pracowników i pracodawców branży budowlanej. Głównym celem podmiotu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w obszarach związanych z rozwiązywaniem problemów rynku pracy w budownictwie.

Ostatnie posiedzenie Zespołu było poświęcone m.in. sprawie ustawy o gwarancjach płatności za roboty budowlane.

Zespół Trójstronny ds. Budownictwa - został utworzony w wyniku rekomendacji Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Ekonomicznych, przyjętej w 5 maja 2005 roku. Było to zwieńczeniem wieloletnich starań wszystkich dużych, liczących się w środowisku partnerów społecznych budownictwa, zarówno związków zawodowych, jak i organizacji pracodawców. Po długim okresie uzgodnień w marcu 2006 roku odbyło się jeszcze w Ministerstwie Transportu i Budownictwa inauguracyjne spotkanie Zespołu z udziałem reprezentantów partnerów społecznych i 5 resortów rządowych. Prace nie trwały jednak długo. W międzyczasie zreorganizowano bowiem rząd i utworzono nowe Ministerstwo Budownictwa. Mimo zapewnień kierownictwa nowego resortu, nie doszło do kolejnego spotkania Zespołu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany