Tydzień Bezpieczeństwa pracy na polskich budowach

2017-05-11 15:15
Tydzień Bezpieczeństwa
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

O BHP na budowie nigdy dość, nigdy nie wolno tracić czujności, zawsze trzeba być w porządku – zasady te dotyczą na równi tak pracodawców jak i pracowników. Takie podejście promuje Tydzień Bezpieczeństwa, który w firmach należących do Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i ich podwykonawców tym roku trwa od 8 do 14 maja. Hasło na ten rok – "Bezpieczeństwo – Podaj dalej!"

Dzisiaj już 12 firm największych firm budowlanych działalającycch na polskim rynku jest sygnatariuszami Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Są to: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, PORR Polska Infrastructure, Skanska, Strabag, Unibep oraz Warbud. W ramach Porozumienia we wszystkich tych firmach wprowadzono szereg rozwiązań systemowych z dziedziny BHP, które na równi je obowiązują, jak również ich podwykonawców. Wśród nich są m.in. standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców, załącznik do umów podwykonawczych dot. BHP, wytyczne do Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót, szkolenia okresowe dla pracowników, obowiązek używania okularów ochronnych na każdej budowie. Wspólny jest także Tydzień Bezpieczeństwa, który w tym roku pod szyldem Porozumienia organizowany jest po raz czwarty (wcześniej było to firmowe wydarzenie tylko w Skanska). Większej imprezy dotyczącej bezpieczeństwa pracy na budowach w Polsce nie ma.

Więcej o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie >>

– Tydzień Bezpieczeństwa to wielkie i ważne wydarzenie. W poprzednich edycjach, co roku udział brało ponad 30 tysięcy pracowników naszych i naszych podwykonawców na budowach w całej Polsce. Hasło tegorocznego tygodnia to „Bezpieczeństwo – Podaj dalej!” – mówi Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Idea Porozumienia, wprowadzane przez nie obligatoryjne standardy BHP i organizacja Tygodnia Bezpieczeństwa to bynajmniej nie fanaberia największych firm budowlanych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), niezmiennie od wielu lat budownictwo jest w czołówce liczby wypadków przy pracy. W 2016 roku w branży budowlanej doszło do prawie 5,5 tys. wypadków, z czego aż 51 było śmiertelnych. Niestety, w stosunku do roku 2015 liczba wypadków w pracy zwiększyła się, co piąty wypadek śmiertelny ma miejsce na budowie.

Wypadki przy pracy w budownictwie w roku 2016 >>

Podczas Tygodnia Bezpieczeństwa pracownicy wezmą udział w setkach szkoleń i pokazów. Dużą popularnością cieszą się pokazy sprzętu zabezpieczającego (np. ćwiczenia z bezpiecznego rozładunku na placu budowy), ćwiczenia z udziałem Straży Pożarnej (np. ewakuacja budowy), policji oraz spotkania w przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Aktywny udział w Tygodniu Bezpieczeństwa biorą także inwestorzy i zarządcy budowanych obiektów. To doskonała okazja do przeprowadzenia warsztatów i ćwiczeń w terenie.

Tydzień Bezpieczeństwa 2017
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany