Uprawnienia budowlane dla technika lub mistrza
W dawniejszych czasach zdobycie tytułu technika w którymś z zawodów budowlanych oznaczało także możliwość potwierdzania swoich kwalifikacji uprawnieniami budowlanymi. Kolejne zmiany w prawie prawo do zdobycia uprawnień budowlanych przyznały wyłącznie osobom po wyższych studiach (licencjackich lub magisterskich). Przez wiele toczono bój o przywrócenie dawnych rozwiązań, ale dopiero tzw. ustawa deregulacyjna z roku 2014 poszerzyła grupę osób mogących ubiegać o się o uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w ograniczonym zakresie.
Od 10 sierpnia 2014 roku osoby z tytułem zawodowym technika budownictwa lub mistrza, albo mające dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodach nauczanych na poziomie technika, związanych z budownictwem mają prawo ubiegać się o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie. Jednak nie ma co ukrywać, że technikom jest o wiele trudniej zdać pomyślnie egzamin na uprawnienia budowlane. Nie ma dla nich żadnej taryfy ulgowej ze względu na inny zakres programowy realizowany w technikach i na wyższych uczelniach. Pytania i wymogi na egzaminie są takie same dla technika jak i dla inżyniera. To powoduje, że oprócz praktyki zawodowej, technik budownictwa musi zadbać o uzupełnienie wiedzy z wielu dziedzin. Ale nie jest o to dzisiaj trudno. Oprócz kursów tradycyjnych, jest dostępny przecież jeszcze internet.
Współczesne budownictwo charakteryzuje się specjalizacją. I jest ona rzadsza tym łatwiej znaleźć pracę. Ale i zawody czy czynności wydawałoby się tradycyjne wymagają dzisiaj ogromnej wiedzy i praktyki. Przykładowo, nie tak łatwo dzisiaj wstawić okno, wybudować poprawnie dach, a nawet profesjonalnie wykończyć wnętrza czy wyposażyć budynek w instalacje. Dlatego trzeba się szkolić i zdobywać doświadczenie, a wówczas ścieżka zawodowa związana z budownictwem może wydać się naprawdę ciekawa i dająca satysfakcję finansową.