Warmia i Mazury szukają inwestorów. Projekt "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach"

2012-11-05 10:33
Warmia i Mazury
Autor: Cushman & Wakefield

Możliwości inwestycyjne Warmii i Mazur zostały omówione podczas konferencji w Olsztynie, która odbyła się w ramach projektu "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej". Uczestnicy wypracowali ciekawe wnioski na sposoby zainteresowania inwestorów tę strefą ekonomiczną.

Województwo warminsko mazurskie to ponad 24 km2 powierzchni, na której znajdują się dwie strefy ekonomiczne warminsko mazurska i suwalska SSE. 

Wśród atutów województwa uczestnicy konferencji i prelegenci wymieniali położenie przy wschodniej granicy Unii Europejskiej i bliskość Obwodu Kaliningradzkiego. Podkreślano znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu, duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej, warunki dla rozwoju przemysłu turystycznego i agroturystycznego.

Do rozwoju każdego sektora jest niezbędne zaplecze naukowo-badawcze. Jego rolę mogą pełnić instytuty doświadczalne i badawcze PAN na terenie województwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Centrala Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF, Uniwersytecki Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa Śródlądowego, Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej.

Województwo jest liderem pod względem produkcji tarcicy liściastej i iglastej. Stąd obecność dużych inwestorów z branży meblarskiej: Swedwood, Mazurskie Meble Trade, Mazur Comfort, Mebelplast, Szynaka Meble, Sklejka Pisz, Paged Sklejka, Dekort.

Trzy największe miasta regionu Olsztyn, Elbląg i Ełk - o różnym potencjale gospodarczym zdecydowały się zainwestować w parki naukowo –technologiczne z przekonaniem, że jest to szansa na rozwój regionu. Elbląski Park Technologiczny działa od 2010 roku, Park Naukowo – Technologiczny w Ełku otwarty w padzierniku 2012 roku i Olsztyński Park Naukowo –Technologiczny - planowane otwarcie w 2013 roku.

Najnowsze duże inwestycje: Michelin Poland; Ikea; Alstom; HeinzGlas; Philips; Provini; Smithfield; Safilin; Heineken.

Jednak mimo tych wszystkich niezaprzeczalnych zalet zauważono, że Warmii i Mazurom brakuje sprawnie działającej infrastruktury. Warmia i Mazury potrzebują dróg, szybkiej kolei  i lotniska. Bez tego w obecnych czasach trudno jest przyciągnąć nowych inwestorów, chociaż firmy już działające na terenie Warmii i Mazur podkreślały świetną współpracę w władzami. Wszystkie firmy mają też duże wsparcie w badaniach, dzięki możliwości korzystania z kadr Uniwesytetu.

Spotkanie “Startuj lokalnie, planuj globalnie” było elementem projektu, poświęconego promocji atrakcyjności inwestycyjnej województwa warmińsko-mazurskiego w ramach projektu „Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest prezentacja potencjału inwestycyjnego Warmii i Mazur, budowanie pozytywnego wizerunku regionu wśród inwestorów oraz rozpowszechnianie informacji o potencjale województwa i jego ofercie eksportowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany