Warszawa: szpital przy Niekłańskiej będzie większy
W październiku ruszy budowa nowego budynku Szpitala Dziecięcego, przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Władze miasta podpisały umowę z wykonawcami inwestycji. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 70 mln złotych. Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Budowa nowego budynku Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej rozpocznie się już w październiku.
Władze Miasta podpisały 22 września umowę z wykonawcami. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm - Warbud z Warszawy oraz spółka Tehand z Lublina. Wartość umowy opiewa na 71 mln złotych.
- Podpisywana umowa na budowę, nowego czterokondygnacyjnego budynku szpitala to bardzo ważne wydarzenie przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza. Placówka przy ul. Niekłańskiej to jeden z najlepszych szpitali dziecięcych w kraju, a zarazem jedyny na Mazowszu z dziecięcym oddziałem ratunkowym. Dlatego zależy nam, aby stale podnosić jakość świadczonych w nim usług. - skomentował marszałek Marcin Kierwiński.
Etapy rozbudowy szpitala
Rozbudowa placówki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Do końca roku wykonawca (Warbud i Tehand) zrealizują roboty ziemne, odwodnienie oraz roboty izolacyjne i instalacyjne.
W przyszłym roku roboty budowlane obejmą zagospodarowanie terenu wokół budynku oraz prace konstrukcyjne. Ich zakończenie planowane jest na 2013 rok.
Wówczas do nowego budynku szpitala zostanie przeniesiony Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Pooperacyjny i Blok Operacyjny, czyli wszystkie te oddziały, które wymagają najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Zajmowane do tej pory przez oddziały pomieszczenia zostaną wyremontowane i przeznaczone na poszerzenie bazy łóżkowej szpitala.
Łącznie planowane jest wygospodarowanie 100 nowych łóżek. Sale będą kolorowe i w pełni dostosowane do potrzeb najmłodszych pacjentów.
Jak będzie wyglądał nowy budynek Szpitala?
Nowy czterokondygnacyjny budynek będzie zlokalizowany pomiędzy dwoma istniejącymi już skrzydłami szpitala - od południowej strony placówki.
Obiekt będzie miał osobne wejście, podjazd dla karetek, który będzie przystosowany do równoczesnego przyjęcia dwóch ambulansów.
W niskim parterze budynku będzie mieścił się Oddział Ratunkowy, a w nim, m.in.: strefa kontaminacji, rejestracja przyjęć pacjentów urazowych, 2 sale resuscystacyjno-zabiegowe, gipsownia, 4-łóżkowa sala obserwacji bezpośredniej, 2-łóżkowa sala intensywnej opieki medycznej, a także 3 gabinety lekarskie (chirurgiczny, laryngologiczny i pediatryczny).
Na wysokim parterze obiektu zostanie zlokalizowany Oddział Intensywnej Terapii, na którym znajdą się: 2 izolatki wyposażone w stanowiska do pielęgnacji niemowląt, dwie sale OIOM, punkt pielęgniarski, pokój dla rodziców, gabinet zabiegowy, a także magzayn leków i aparatury.
Na pierwszym piętrze mieścić się będzie Oddział Pooperacyjny z zespołem sal wybudzeniowych ogólną, wzmożonego nadzoru oraz dla pacjentów z oparzeniami.
Na tym poziomie obiektu znajdą się również punkt pielęgniarski, pokoje zabiegowe i magazyny.
Blok Operacyjny zajmie ostatnią, najwyższą kondygnację. Będzie tam m.in.: 5 sal operacyjnych aseptycznych, w tym 1 przystosowana do wykonywania zabiegów laparoskopowych, 2 stanowiska przygotowania pacjenta, pokoje dla pielęgniarek i lekarzy oraz magazyny. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to 3 750 m2.