Wisła wysycha. Kolejny rekord już pobity – stan wody wynosi 24 cm, a może być jeszcze gorzej
Autor: Szymon Starnawski / Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (screen z hydro.imgw.pl)
Wisła Bulwary
Poziom Wisły na stacji Warszawa Bulwary osiągnął rekordowo niski stan - 24 cm. W piątek wynosił jeszcze 28 centymetrów i zbliżał się do niechlubnego rekordu sprzed 9 lat. W niedzielę rekord został pobity i na tym poziomie utrzymuje się również dziś. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują jednak, że może być jeszcze gorzej.
Spis treści
- Niski poziom Wisły - kolejne niechlubne rekordy
- Hydrologiczna susza. Jedynie 4% rzek w stanie wody wysokiej
Niski poziom Wisły - kolejne niechlubne rekordy
Długotrwałe susze i brak opadów sprawiły, że poziom Wisły w Warszawie mocno obniżył się w ciągu ostatnich dni. W niedzielę (8.09.2024) rano niechlubny rekord z 2015 roku (28 sierpnia 2015 roku - 26 cm) został pobity, a wodomierze stacji Wisła Bulwary wskazywały zaledwie 25 cm.
O godz. 22 tego samego dnia padł kolejny rekord - poziom wody obniżył się do 24 cm i wciąż utrzymuje się na tym poziomie. Jak wskazują dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – jeżeli w najbliższym czasie nie nastąpią opady - poziom wody przy stacji Wisła Bulwary będzie się tylko obniżał.
Wisła Bulwary - stan wysokości wody | |
8 września | 25 cm |
9 września | 24 cm |
10 września | 23 cm (prognoza) |
11 września | 22 cm (prognoza) |
Według prognoz w całej Polsce ma w najbliższym czasie nastąpić załamanie pogody – niewykluczone, że bardziej pochmurnym dniom towarzyszyć będą opady.
W stanie alarmowym Wisła znajduje się również na wysokości sąsiedniej stacji pomiarowej Warszawa-Nadwilanówka.
Stan alarmowy dla stacji Warszawa Bulwary ustalono na 650 cm.
Hydrologiczna susza. Jedynie 4% rzek w stanie wody wysokiej
Tak niski poziom Wisły to efekt cyklicznej suszy hydrologicznej, z którą Warszawa zmaga się od 2015 roku. Podobny problem mają jednak również inne miasta – nie tylko z Wisłą. Jak donosi serwis tvn24.pl, aż 69% polskich rzek znajduje się w strefie wody niskiej, wykazując niższy poziom wód niż zazwyczaj. 27% - w strefie średniej i zaledwie 4% - w wodzie wysokiej.
Mamy 44 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.
– powiedział serwisowi Hydrolog IMGW Michał Sikora.
Skutki suszy mogą odczuć nie tylko mieszkańcy i turyści - obniżający się stan wód gruntowych może prowadzić do przerw w dostawie wody; niski stan rzek utrudnia lub uniemożliwia transport wodny - ale i przyroda. Susza ma również negatywny wpływ na przemysł - część przedsiębiorstw korzysta z wody z rzek.
Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tvn24.pl
Zobacz także: Gruba Kaśka i Chude Wojtki - okrąglak na Wiśle to unikat, będzie obchodzić 60 urodziny. Jaka jest jego funkcja?
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator