Wystarczy obniżania współczynnika przenikania ciepła dla okien i drzwi
Podczas ósmego Kongresu Stolarki Polskiej debatowano czy należy jeszcze bardziej obniżyć w warunkach technicznych współczynnik przenikania ciepła wymagany dla stolarki otworowej. Przeprowadzone wśród uczestników kongresu głosowanie oraz przeprowadzona wcześniej wśród przedsiębiorców ankieta wykazały, że środowisko jest za utrzymaniem status quo w tej kwestii
Przypomnijmy, że po zmianach warunków technicznych, od 1 stycznia 2017 współczynnik przenikania ciepła dla okien wynosi 1,1 W/m2K, dla okien dachowych 1,3 W/m2K i dla drzwi 1,5 W/m2K. Kolejne obniżenie tych wymagań ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2021 roku, do odpowiednio następujących parametrów – 0,9, 1,1 i 1,3 W/m2K.
Za dalszym obniżaniem parametrów przenikalności cieplnej wyrobów do roku 2021 opowiedziało się 37% przedsiębiorstw, zaś za pozostawieniem ich na obecnym poziomie zagłosowało 63% firm.
Producenci stolarki budowlanej przeciwni dalszemu obniżaniu współczynnika uważają, że produkcja takich okien stoi na granicy opłacalności produkcji. Ponadto cena okien będzie na tyle wysoka, że może to osłabić decyzje konsumenckie, szczególnie tych inwestorów, którzy planują wymianę starej stolarki. I właśnie dlatego, że dalsze zmiany w zakresie obniżania współczynnika przenikalności cieplnej okien i drzwi zaczną mocno oddziaływać na funkcjonowanie rynku i działających w tej branży przedsiębiorstw, postanowiono wypracować w tej sprawie wspólne stanowisko.
Przy okazji zbierania opinii o dalszym obniżaniu współczynniku przenikania ciepła, producenci i dostawcy stolarki budowlanej odpowiedzieli również na pytanie dotyczące wymiaru referencyjnego. Spośród nich aż 74,6% firm uznało, że współczynniki Uw/Ud/Urw powinny być deklarowane dla wymiaru referencyjnego. Przeciwnych opinii było 25,4%, głosowano za opcją, że współczynniki te powinny być deklarowane dla każdego sprzedawanego wymiaru. Spośród firm, które są za obniżaniem parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej, 56,9% przedsiębiorstw uważa, że współczynniki powinny być deklarowane dla wymiaru referencyjnego.
Opinia środowiska jest. Teraz wyniki ankiety i głosowania, jako oficjalne stanowisko polskiej branży stolarki budowlanej, zostaną przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jeszcze w czerwcu 2017.
Organizatorem Kongresów Stolarki Polskiej jest Związek Polskie Okna i Drzwi (Związek POiD. To również na zlecenie Związku przeprowadzono w branży ankietę w sprawie współczynnika przenikania ciepła.