Zatrzymany znany deweloper, szef HRE Investment, a w przeszłości prezes Murapolu

2024-11-27 17:20
Osiedle w budowie
Autor: Szymon Starnawski Osiedle w budowie

Zatrzymany deweloper, szef grupy HRE Investments. Do zatrzymania doszło w środę 27 listopada. Na zlecenie prokuratury Michała S. zatrzymała policja. "Śledczy mają przyglądać się firmie dewelopersko-inwestycyjnej pod kątem m.in. nieprawidłowości w składaniu sprawozdań finansowych" - informuje Puls Biznesu. Zatrzymany przez wiele lat był szefem Murapolu. "Działania prokuratury mogą wpłynąć na całą branżę deweloperską" - uważa ekspert Legeartis.pl. - Zaufanie inwestorów zostało mocno nadwyrężone.

Spis treści

  1. Deweloper zatrzymany, śledztwo Prokuratury Okręgowej w Łodzi
  2. Kim jest Michał S.
  3. HRE Investment
  4. "Sprawa HRE może stać się punktem zwrotnym w regulacjach dotyczących inwestycji deweloperskich"

Deweloper zatrzymany, śledztwo Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Puls Biznesu poinformował w środę: zatrzymany został Michał S., prezes HREIT i większościowy udziałowiec grupy HRE. Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, przypomniał, że śledztwo prowadzone jest od czerwca i dotyczy podejrzenia popełnienia oszustwa na szkodę nabywców mieszkań i inwestorów tej spółki, a także nieprawidłowości w sprawozdawczości finansowej.

Mówi się o nadużyciach na 2 miliardy złotych.

Z kolei TVP Info informuje, że śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi. 

Dotyczy ono podmiotów, które prowadzą działalność dewelopersko-inwestorska. Dzisiejsze działania to efekt zawiadomienia, które otrzymaliśmy od poszkodowanych, którzy mieli powierzyć pieniądze na zakup mieszkania i ich nie dostali – powiedział TVP.Info rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Kim jest Michał S.

Biznesmen i deweloper z Bielska-Białej. Ale z wykształcenia - pedagog. Absolwent Akademii im. Jana Długosza. Od 2009 roku związany z Grupą Murapol, najpierw jako wiceprezes, a potem prezes zarządu spółki. Pierwsza inwestycja Murapolu była w Bielsku-Białej na początku XXI wieku. 

Czytaj też:

Lex deweloper. Inwestycja zablokowana, wyrok NSA

HRE Investment

Jak czytamy na stronie firmy:Firma powstała w 2018 roku w oparciu o szczegółowe analizy rynku nieruchomości oraz na bazie wieloletnich doświadczeń wykwalifikowanych ekspertów. Dostarczamy najwyższej jakości deweloperskie know-how, od wyboru lokalizacji po komercjalizację i wyjście z inwestycji. Każdy projekt traktowany jest ze szczególną uwagą, zarówno na etapie analiz, jak i realizacji. W ramach podmiotów celowych spółka realizuje również własne projekty z sektora nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Inwestycje wyróżnia szereg rozwiązań proekologicznych, a nad ich realizacją czuwa wykwalifikowana kadra specjalistów.

Model finansowania budził kontrowersje. Od 2019 roku firma pozyskała około 1 mld zł od prywatnych inwestorów. W zamian oferowała udziały w tzw. spółkach celowych - to konkretne projekty deweloperskie. Obiecywano wysokie zwroty z inwestycji. „Puls Biznesu” informuje, że wiele z tych projektów nie zostało ukończonych na czas lub napotkało problemy finansowe. 

Już w styczniu 2024 UOKiK nałożył na firmę karę - 13,2 mln zł - za wprowadzanie inwestorów w błąd. Latem pojawiła się informacja o restrukturyzacji. Michał S. potwierdził przygotowanie wniosku o restrukturyzację HREIT i propozycję układu częściowego dla udziałowców i pożyczkodawców, a także zaspokojenie wierzycieli w 100 proc. kapitału i odsetek, w odroczonych ratach. "Restrukturyzacja ma na celu ochronę interesów wierzycieli i utrzymanie działalności operacyjnej" - podkreślał.

Obecnie aktywne inwestycje na stronie firmy to osiedla w Oświęcimiu, Katowicach, Nowym Dworze, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Rumi, Wrocławiu i Rudzie Śląskiej.

"Sprawa HRE może stać się punktem zwrotnym w regulacjach dotyczących inwestycji deweloperskich"

Ignacy Michałowski, ekspert w zakresie ekonomii na portalu Legeartis rozważa, co to zatrzymanie oznacza dla klientów.

- Zatrzymanie Michała S. oraz toczące się śledztwo budzą ogromny niepokój wśród klientów HRE, zarówno inwestorów indywidualnych, jak i osób oczekujących na oddanie mieszkań - pisze. - 2 miliardy złotych obejmuje zarówno środki wpłacone na poczet inwestycji deweloperskich, jak i kapitał powierzony spółkom celowym. Zaufanie inwestorów do podobnych modeli finansowania zostało mocno nadwyrężone, a sprawa HRE może stać się punktem zwrotnym w regulacjach dotyczących inwestycji deweloperskich.

Pogad@ne. Zbudowane | Extra Inteligentny dom - prościej się nie da!
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany