Znak CE - co oznacza i kiedy jest wymagany? Uwaga na znak CE China Export. Jak rozpoznać znak CE?

2022-10-03 17:16
Znak CE
Autor: GettyImages Znak CE - co oznacza? Znakowanie wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu jest obowiązkowe

Znak CE umieszczany na produktach informuje, że ich producent deklaruje, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej (UE). Zapewnia on konsumenta o bezpieczeństwie użytkowania produktu. Trzeba jednak uważać, bo znak CE jest niemal identyczny ze znakiem CE oznaczającym China Export. Jak rozpoznać właściwy symbol CE?

Spis treści

  1. Znak CE - co oznacza?
  2. Po co stosuje się znak CE?
  3. Znak CE - czy warto go mieć?
  4. Znak CE - na jakie produkty?
  5. Znak CE China Export - jak rozpoznać?

Znak CE - co oznacza?

Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co w języku polskim oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Znak CE informuje, że wyrób przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i spełnia przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa zawarte w tzw. Dyrektywach Nowego Podejścia. Dotyczą one zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkownika, ochroną zdrowia i środowiska naturalnego we wszystkich etapach wytwarzania oraz określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować.

Zobacz koniecznie: Certyfikaty i wymagania techniczne – co warto o nich wiedzieć?

Po co stosuje się znak CE?

Znak CE jest potrzebny, aby produkt mógł swobodnie przepływać między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego To sami producenci muszą zadbać o to, by urządzenie spełniało wymagania obowiązującej dyrektywy Unii Europejskiej.

Znak CE - czy warto go mieć?

Oznaczenia CE upoważniają do legalnej sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Bez tego znaku CE produkty nie są dopuszczane na rynek europejski. Postanowienia te zostały zawarte w ustawie o ocenie systemu. Oznakowania CE mają chronić konsumentów przed wyrobami niskiej jakości, więc równocześnie ochrony zdrowia ludzi. Dodatkowo symbol CE ułatwia przepływ towarów w strefie EOG.

Znak CE - na jakie produkty?

Wymóg oznakowania symbolem CE nie jest obowiązkowy dla wszystkich produktów.

Znak CE obejmuje tylko niektóre grupy wyrobów, których dotyczą przepisy wdrażające do polskiego prawa dyrektywy nowego podejścia, czyli m.in. maszyn, sprzętu elektrycznego, zabawek, urządzeń ciśnieniowych i gazowych, sprzętu ochrony indywidualnej. CE umieszcza się na przykład na sprzęcie RTV i AGD, zabawkach, telefonach komórkowych, kosiarkach do trawy i wiertarkach, komputerach, kaskach rowerowych oraz okularach przeciwsłonecznych, itp. Wymagany jest tylko dla tych produktów, które bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu.

Obowiązek stosowania Znaku CE dla powyższych kategorii wyrobów jest obwarowany prawnie, a za odstępstwa od niego grożą konsekwencje karne.

Oznakowania CE nie umieszcza się na wielu grupach wyrobów, dla których nie ma tzw. dyrektyw nowego podejścia, np. na meblach, ubraniach, żywności, rowerach dla dorosłych, kosmetykach.

Istnieją też dyrektywy nowego podejścia - dotyczące opakowań, kolei, wyrobów kwalifikowanych jako wyposażenie stosowane na statkach morskich. Tu nie ma obowiązku nanoszenia oznakowania CE, czyli nie umieszcza się go na opakowaniach, urządzeniach kolejowych (np. taborze kolejowym), a także na wyrobach objętych przepisami ustawy o wyposażeniu morskim. W przypadku tych ostatnich znak CE zastąpił inny znak zgodności, tzw. koło sterowe.

Ważne

Przepisy nakazują, by każdy wyrób budowlany był oznakowany znakiem CE (względnie znakiem budowlanym B).

Wyrób budowlany to każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiekt budowlany, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych.

Dyrektywa budowlana 89/106/EWG i Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego RPE 305/2011 dzielą wyroby budowlane na dwie główne kategorie:

  • wyroby znakowane znakiem CE – dla których stworzone zostały tzw. normy zharmonizowane,
  • wyroby znakowane znakiem budowlanym B – dla których Komisja Europejska stworzyła tzw. Europejskie Aprobaty Techniczne.

Czytaj też:

Znak CE China Export - jak rozpoznać?

Forma i wielkość znaku CE jest ściśle określona i zastrzeżona. Nie istnieje jednak instytucja odpowiedzialna za sprawdzanie produktów pod względem oryginalności znaku. Lukę tę wykorzystali chińscy producenci, którzy umieszczają na swoich wyrobach bardzo podobny znak - logo China Export, różniący się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i mniejszym odstępem pomiędzy literami.

Logo China Export (po lewej) niewiele różni się oryginalnego symbolu CE.

Logo China Export (po lewej) niewiele różni się oryginalnego symbolu CE
Autor: od Red Pen.pl Agencja PR

To psuje rynek i jest nieuczciwe wobec konsumentów, którzy kupują produkt z wiarą, że przeszedł on wszystkie badania i jest zgodny z normami, tymczasem oznaczenie CE oznacza coś zupełnie innego – podkreśla Arkadiusz Jaworski z Betafence, firmy produkującej systemy ogrodzeniowe i gabiony posiadające oznaczenia CE.

Zobacz koniecznie: Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych - czyli uwaga na buble!

Prawdopodobieństwo trafienia na tanie azjatyckie podróbki jest coraz większe, bo coraz więcej jest ich dostępnych na naszym rynku, co zagraża użytkownikom. Andrzej Trojanowski z firmy FAAC Polska, która produkuje automatykę bram, wjazdów i kontroli dostępu podkreśla, że znak CE informuje klientów o tym, że produkt jest bezpieczny i posiada odpowiednie zabezpieczenia – To ważne w automatyce, która reguluje np. pracą bramy wjazdowej, szlabanów czy słupków parkingowych. Co jeśli produkt z fałszywym CE nie posiada odpowiednich zabezpieczeń a konsument z pełną wiarą go instaluje? To może być bardzo niebezpieczne. Mam jednak nadzieję, że konsumenci nauczą się rozróżniać obydwa znaki i będą wybierać te produkty, które są oznaczone prawidłowym symbolem. Dodajmy, że automatyka należy do produktów, które wymagają oznaczenia CE.

Miejmy nadzieję, że znak, który od lat cieszy się zaufaniem konsumentów nadal taki pozostanie i będziemy umieli odróżnić go od fałszywego CE (China Eksport)!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany