Znamy „Fasady Roku 2016”
Spośród niemal 200 zgłoszonych elewacji jurorzy konkursu "Fasada Roku 2016" wybrali po jednej w pięciu kategoriach. Warunkiem uczestnictwa w tym konkursie była elewacja, do której wykorzystano kompletną technologię Baumit.
Jurorzy zwracali uwagę na zastosowaną kolorystykę, strukturę i tektonikę bryły, a także to, w jaki sposób budynek (a szczególnie jego elewacja) koresponduje z otoczeniem. W przypadku budynków po renowacji brano pod uwagę „poszanowanie ich historycznej tradycji”. Wyłoniono zwycięzców w pięciu kategoriach. Każdy z laureatów wraz z tytułem „Fasada Roku” otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł i automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge – międzynarodowej edycji tego konkursu.
Dom jednorodzinny nowy
Bdynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora.
Uzasadnienie: powściągliwość, prostota, dobór materiałów i kultura wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.
Budynek wielorodzinny nowy
Najliczniej obsadzona kategoria – o tytuł walczyło 76 realizacji. Wygrało krakowskie Osiedle Domowe przy ul. Na Polach. Projekt firmy Kubatura Sp. z o.o., wykonawcą Struktura Sp. z o.o.
Uzasadnienie: niekonwencjonalna forma oraz twórcze zestawienie materiałów.
Budynek po rekonstrukcji adaptacji
Nagrodę główną w tej kategorii przyznano kamienicy przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Projekt: Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz, prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski.
Uzasadnienie: logiczne wkomponowanie w otoczenie tle oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów, zachowanie pierwotnych cech budynku.
Budynek niemieszkalny
Wygrało poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., wykonawca – Budimex SA.
Uzasadnienie: spójność formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.
Budynek po renowacji
W tej kategorii najwyższy laur przypadł budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Uzasadnienie: za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich.