Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli zielonych dachów i ścian
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli zielonych dachów czy ścian to pomysł samorządów w walce ze zmianami klimatu. Coraz więcej miast i gmin oferuje zwolnienia podatkowe, wspierając zieleń miejską, w tym tą na dachach. Które miasta w Polsce promują zielone inwestycje, aby minimalizować skutki ekstremalnych upałów czy opadów.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości za zielone dachy
Pierwszym w Polsce miastem, które wprowadziło zwolnienie z podatku nieruchomości z zielonymi dachami lub ścianami były Katowice. Uchwała objęła właścicieli prywatnych oraz przedsiębiorców. Z końcem 2021 roku również radni Wrocławia przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne. Na podobną ulgę mogą już liczyć również mieszkańcy Kalisza. Stosowny projekt uchwały przygotowują władze Gdańska i Częstochowy. W nieco innym kierunku, ale z podobną ideą, poszły władze Poznania, które obiecują wsparcie finansowe tym mieszkańcom, którzy zainwestują w ogrody wertykalne i zielone dachy.
155 m² powierzchni zielonej produkuje w procesie fotosyntezy taką ilość tlenu, jaką zużywa jedna osoba w ciągu doby, a 1 m² powierzchni porośniętej trawami pochłania w ciągu roku 0,2 kg cząstek pyłów zawartych w powietrzu.
Czy zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie wystarczającą zachętą?
O korzyściach istnienia w miastach powierzchni biologicznie czynnych mówi się od wielu lat.
- likwidacja wysp ciepła i zimna, którymi w miastach są dachy i ściany budynków - łatwo nagrzewające się latem i wychładzające zimą
- poprawienie izolacyjności termicznej budynków
- zatrzymanie wody deszczowej w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej i spowolnienie odprowadzenia jej do kanalizacji
- ochrona budynków przed wahaniami temperatury, słońcem, wiatrem i deszczem, przedłużając ich żywotność nawet trzykrotnie
- poprawa komfortu akustycznego
- oczyszczenie powietrza od szkodliwych pyłów i CO2
Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa cieszy. Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski uważa zmiany klimatu za bardzo poważny problem, a co czwarty mieszkaniec uważa, że jest raczej ważny. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Władza centralna powinna przede wszystkim podejmować działania na rzecz minimalizacji niekorzystnych skutków zmian klimatu. Ponad połowa uważa, że również każdy z nas takowe działania powinien prowadzić. Dodatkowo 52% respondentów wymieniło ochronę środowiska jako jedną z 3 dziedzin, w których zdaniem ankietowanych nasz kraj ma najwięcej problemów do rozwiązania.
Odpowiedź na pytanie, czy zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie wystarczającą zachętą, powinna zatem być - tak. Choć świadoma polityka i wszelkie działania, których celem jest adaptacja do zmian klimatu powinna być po prostu priorytetem nas wszystkich.
Polecamy także nasze artykuły o korzyściach wynikających z inwestycji w dachy i elewacje zielone:
- Galeria zdjęć dachów zielonych - ciekawe inwestycji z Polski
- Dachy zielone jako adaptacja do zmian klimatu
- Czym są powierzchnie biologicznie czynne?
- Jak zielone dachy i ściany pomagają zagospodarować wodę w mieście?
- Jak zbudować ogród na dachu?
- Ogród deszczowy - ważna forma retencji wodnej. Jak ogród deszczowy założyć, jak utrzymać?