Architektura Babilonu
Babilon (z sumeryjskiego „Brama Bogów”), antyczne miasto w Mezopotamii nad rzeką Eufrat (obecnie Irak), zamieszkane co najmniej od XXIII wieku p.n.e. do III w.n.e. Miasto było przez wieki ważnym ośrodkiem gospodarczym i politycznym. Wielokrotnie oblegane, niszczone i odbudowywane, należało do różnych państw i ludów: imperium Akadyskiego, Babilonii, Karduniaszu, Asyrii, Persji, imperium Aleksandra Wielkiego.Obecnie najlepiej znane jest ukształtowanie miasta z VI w. p.n.e. Pozostałości Babilonu z tego okresu odkrył na przełomie XIX i XX wieku Robert Koldewey.
Urbanistyka
Babilon był dużym miastem, liczba ludności w szczytowym okresie szacowana jest na ok. 150 000. Miasto było otoczone umocnieniami. Dwa ciągi murów obronnych wyznaczały czworobok, w którym mieściło się miasto. Mury wzniesiono z niewypalanej cegły (por. adobe). Szerokość ściany przekraczała 6 metrów, po koronie mógł przejechać rydwan. Drugi mur był węższy, ok. 3,5 metra. Nad poziom muru wznosiły się baszty. Pomiędzy dwoma pasami umocnień znajdowała się szeroka na ok. 12 metrów fosa, wypełniona wodą z Eufratu. Do miasta prowadziło osiem bram. Główne ulice przecięte były przez mniejsze, tworząc siatkę układu komunikacyjnego. We wschodniej części miasta znajdowały się świątynie. Od strony południowej ulokowano pałace.
Najważniejsze budowle Babilonu
Monumentalnymi budowlami były miejskie bramy, ozdobione glazurowaną cegłą, zdobione wizerunkami zwierząt i mitycznych istot; za najwspanialszą uchodzi Brama Isztar, zrekonstruowana z oryginalnych cegieł w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. W odbudowanej przez Saddama Husajna części Babilonu, w pierwotnej lokalizacji znajduje się replika naturalnej wielkości. Ważnymi obiektami w mieście były zigguraty. Na ich szczycie wznoszono świątynie. To m.in. Esagila, poświęcona kultowi Marduka. Według antycznej tradycji, osobliwością miasta i jednym z siedmiu cudów świata starożytnego były wiszące ogrody, budowla z tarasami obsadzonymi drzewami i kwiatami. Powiązane hasła: architektura Mezopotamii, architektura starożytnej Grecji, architektura Rzymu starożytnego,