Drewno klejone
Drewno klejone to materiałem konstrukcyjnym produkowany przez łączenie lameli, czyli wysuszonych i wygładzonych desek, listewek, w niektórych przypadkach także warstw forniru. Z takiego materiału produkowane są elementy budowlane (np. belki) o znacznych wymiarach, sięgających nawet do 40 metrów długości, a także elementy o niestandardowych kształtach. Podstawowym surowcem jest drewno drzew iglastych, świerkowe lub sosnowe. Bardzo dobre właściwości ma drewno modrzewiowe, jednak ze względu na wysoką cenę i małą podaż jest stosowane rzadko. Zaimpregnowane, polakierowane lub zabejcowane, wyroby z drewna klejonego produkowane są z reguły na zamówienie. Stosowane są do m.in. budowy zadaszeń, ścian, antresol, głównie w konstrukcjach wielkowymiarowych. Odpowiednio zabezpieczone drewno może być zastosowane np. jako konstrukcja dachu na basenie czy hali handlowej.
Produkcja drewna klejonego
Lamele są suszone komorowo, aż do osiągnięcia przez drewno wilgotności na poziomie 8-12%. Następnie lamele struga się i dopasowuje, dzieląc na klasy wytrzymałości. W trakcie produkcji usuwane są wady drewna, takie jak sęki, dziury, oflisy. Uszkodzone części wycina się. Poszczególne elementy łączy się klinowo i klei. Następnie warstwy lameli klei się do osiągnięcia pożądanej grubości, a gotową belkę – lub inny produkt – frezuje się krawędzie, struga i szlifuje powierzchnię.
Zalety i wady drewna klejonego
Wyroby z drewna klejonego są bardziej sztywne i wytrzymałe niż ich odpowiedniki z drewna litego. Drewno klejone nie jest podatne na paczenie, pękanie czy skręcanie w przeciwieństwie do wyrobów z jednorodnego materiału. Dobrze wysuszone i zabezpieczone drewno klejone ma wysoką odporność na środki chemiczne (np. sól), wilgoć, wysoką temperaturę.Z drewna klejonego można budować konstrukcje o większej rozpiętości, niż lite. Może być formowane w łukowato wygięte kształty. Drewniana konstrukcja może być znacznie lżejsza od stalowej przy zachowaniu tej samej wytrzymałości. Podstawową wadą „klejonki” jest wysoka cena, nawet czterokrotnie wyższa od zwykłego drewna. Ze względu na niewielką liczbę wytwórców, konieczny może być transport elementów na większe odległości, a także długi czas oczekiwania. Montaż konstrukcji może wymagać ciężkiego sprzętu, w tym dużych dźwigów. Powiązane hasła: belka, cegła, konstrukcja szkieletowa, pustak,