Żelbet

2015-09-29 13:46
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Żelbet, żelazobeton – to jeden z najważniejszych we współczesnej architekturze i budownictwie materiałów budowlanych, kompozyt z betonu zbrojonego elementami stalowymi. W zależności od przeznaczenia, mogą one przyjmować między innymi postać prętów, drutów, siatek lub strun. Żelbet łączy zalety obu materiałów, z których powstaje. Sam beton ma niewielką wytrzymałość na rozciąganie. Jednak stalowe zbrojenie, przenosząc naprężenia, poprawia jego właściwości, umożliwiając różnorodne zastosowania. Żelbet jest materiałem o wielu zaletach: ogniotrwałym, odpornym na znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne, stosunkowo tanim, nadającym się do budowy skomplikowanych brył, także o bardzo dużych rozmiarach, uniwersalnym.

Rodzaje żelbetu

W zależności od przeznaczenia, stosuje się różne rodzaje żelbetu, między innymi siatkobeton, beton sprężony, kablobeton, fibrobeton i inne.

Historia żelbetu

Produkcja żelbetu rozpoczęła się w XIX wieku, poprzedzona popularyzacją betonu w pierwszej połowie stulecia i wzrostem produkcji żelaza – a w konsekwencji obniżeniem ceny obu składowych. Za wynalazcę materiału uchodzi Joseph-Louis Lambot, który z tego materiału budował na terenie swojej posiadłości zbiorniki, a następnie w roku 1848 barkę, zaprezentowaną na wielkiej wystawie w Paryżu w 1855 i opatentowaną. W 1867 żelbetowe donice opatentował Joseph Monier, ogrodnik z Francji. W drugiej połowie stulecia materiał znalazł zastosowanie w wielkich przedsięwzięciach inżynieryjnych. W 1894 Francois Hennebique zaprojektował pierwszy żelbetowy most. W XX wieku żelbet wykorzystywano m.in. do budowy bunkrów, umocnień, budynków użyteczności publicznej, domów i innych obiektów. Więcej informacjiJerzy S. Majewski, Żelbet odkrycie XIX wieku. W: artykuł wydawnictwa MURATOR [on-line]. 2007–05-16Department of Civil Engineering (2015), History of Concrete Building Construction,  University of Memphis, kwiecień 2015Włodzimierz Starosolski, Konstrukcje betonowe, 2006

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany