Biokominek w salonie? 9 pomysłów na salon z biokominkiem
Biokominek w salonie zamiast tradycyjnego kominka? To coraz popularniejsze rozwiązanie. Biokominek w salonie jest dla tych, którzy cenią nastrój z żywym ogniem w roli głównej, a jednocześnie są praktyczni i troszczą się o środowisko naturalne. Jak zaaranżować biokominek w salonie? Jaki model biokominka do salonu wybrać? Prezentujemy pomysły. Możliwości jest wiele.
Biokominek w salonie wbudowany w ścianę
Biokominek przypomina wyglądem kominek tradycyjny, choć wymagania dotyczące jego montażu nie są tak skomplikowane - nie wymaga instalacji kominowej czy zasilania i może być tak naprawdę zamontowany wszędzie. Modeli biokominków jest wiele. Najpopularniejsze z nich to te przeznaczone do zawieszania na ścianie, biokominki do zabudowy czy wbudowania we wnękę tak, aby tworzył z nią jednolitą płaszczyznę. Ciekawym modelem jest biokominek wolno stojący. Biokominki oferowane są również w wersji mini, które bardziej przypominają lampiony - służą do postawienia na szafce czy stoliku.
Przykład biokominka w salonie wbudowanego w ścianę z cegły. Z zewnątrz urządzenie wykończone jest prostą ramą ze stali nierdzewnej.
Biokominek w salonie wbudowany w szafkę
Źródłem ognia w biokominkach jest bioetanol – alkohol powstający w wyniku fermentacji biomasy. Skład i ilość produktów spalania są podobne do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Biokominek nie brudzi się, nie tworzy się w nim popiół czy sadza. Jedyna jego obsługa polega na uzupełnianiu biopaliwa w zbiorniku umieszczonym w palniku.
Biokominek w salonie w formie praktycznie samego palnika przeznaczonego do montażu w blacie. Biokominek jest na tyle bezpieczny, że można go umiejscowić w pobliżu np. telewizora.
Biokominek wiszący na ścianie w salonie
Czy biokominek może ogrzać salon? Okazuje się, że tak, choć zależy to oczywiście od wielkości pomieszczenia i mocy samego biokominka. Niewielkich rozmiarów biokominek z równie niewielkim płomieniem pełni tylko funkcję dekoracyjną, ale większy model może podnieść temperaturę w swoim pobliżu o kilka stopni. Promieniujące ciepło z biokominka idealnie rozchodzi się po wnętrzu, i , co ważne nie wysusza powietrza we wnętrzu, w przeciwieństwie do kominków tradycyjnych. Para wodna powstająca podczas spalania biopaliwa nawilża powietrze, tworząc przyjazny mikroklimat w pomieszczeniu.
Biokominek w salonie, zawieszony na ścianie. Wiesza się go podobnie jak obraz, na uchwytach montażowych.
Biokominek w salonie na wzór tradycyjnego kominka otwartego
Biokominek w salonie może magazynować ciepło. Jeśli palenisko zostanie obudowane materiałami o właściwościach akumulacyjnych, jakich używa się do kominków tradycyjnych, biokominek zyska właściwości akumulacyjne. Biokominek można też dodatkowo wyposażyć w akcesoria magazynujące ciepło: kamienie czy polana ceramiczne - będą się nagrzewały podczas palenia i oddawały ciepło do wnętrza jeszcze przez pewien czas po zgaszeniu ognia.
Biokominek w salonie na wzór tradycyjnego kominka otwartego. Duże palenisko, obudowa z ceramiki o właściwościach akumulacyjnych - taki biokominek z pewnością będzie efektywnie dogrzewał salon.
Biokominek w salonie na wzór tradycyjnego władu kominkowego
Biokominek jako mocny element aranżacji salonu. Formą nawiązuje do tradycyjnego wkładu kominkowego. Biorąc pod uwagę jego rozmiary i materiały wykończeniowe, jest dobrym akumulatorem ciepła.
Dostępne są również biokominki wyposażone w palniki, których konstrukcja pozwala ograniczyć funkcję ogrzewania, aby kominek pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Zużycie paliwa jest wtedy minimalne.
Biokominek w wersji mini
Biokominek w salonie w nietypowym wydaniu. Właściwie można mówić o biokominku - stoliku. Stolik kawowy z wbudowanym biokominkiem pełniącym funkcję nastrojowej świecy, ogrzewający siedzące przy nim osoby.
Biokominek z otwartym paleniskiem
Biokominek w salonie z otwartym paleniskiem jest w pełni bezpieczny. Do zalet biokominka zaliczyć można to, że nie wytwarza dymu, zapachu, nie iskrzy. Nie wymaga też żadnej obsługi technicznej czy konserwacji.
Biokominek w nowoczesnym salonie
Jak wybrać dobrej jakości paliwo do biokominka? A jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowania biokominka. Biopaliwem jest substancja wyprodukowana na bazie alkoholu, zazwyczaj etanolu. Dobrej jakości biopaliwo zawiera bioetanol, który jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny i całkowicie bezpieczny dla środowiska. Dobrej jakości paliwo nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, jest bezwonne i spala się w całości. Pali się ogniem o żółto - pomarańczowej barwie. Dobrej jakości biopaliwo rozpoznamy przede wszystkim po stosownych certyfikatach, np. PZH. Ważne też, aby pochodziło od znanego, renomowanego producenta.
Biokominek w salonie stylizowany na kominek tradycyjny
Biokominek w salonie stylizowany na kominek tradycyjny, ze ścianką ze szkła hartowanego. Otwarte palenisko zbliża do ognia. Dzięki takiej formie kominka, ogień dobrze widoczny jest z z każdego miejsca salonu.