Ogród wertykalny, czyli rośliny na ścianach we wnętrzach. Inspiracje, porady
Ogród wertykalny świetnie sprawdzi się w obiektach użyteczności publicznej oraz w domach i mieszkaniach. Tego typu dekoracje roślinne cieszą się coraz większą popularnością. Jeżeli marzycie o ścianie z roślin we wnętrzu to rozwiązanie jest idealne. Poniżej kilka inspiracji, jak może wyglądać ogród wertykalny.
Ogród wertykalny
Czym jest ogród wertykalny? To nic innego jak zielona ściana we wnętrzu, czyli gęsto obsadzona roślinami pionowa powierzchnia zakrywająca ścianę w pomieszczeniu. Sprawdzi się wszędzie, zarówno w domach i mieszkaniach, jak i we wnętrzach komercyjnych. Zobaczcie więcej inspiracji.
Ogród wertykalny
Ogród wertykalny we wnętrzu to cząstka przyrody w naszym bezpośrednim otoczeniu. Zdecydowanie wpływa na klimat wnętrza oraz jego wygląd. Rośliny m.in. oczyszczają powietrze, redukują poziom hałasu. Unikalne kompozycje roślinne wprowadzają do wnętrz niezwykle domowy nastrój. Na zdjęciu wnętrze restauracji "36По" Ukrainian Food Art we Lwowie.
Ogród wertykalny
Montaż ogrodu wertykalnego zależy od wyboru systemu, ale zazwyczaj opiera się na aluminiowych stelażach przytwierdzanych do ściany. Na takiej ramie mogą być montowane gotowe panele na doniczki z roślinami (system modułowy) lub filcowe maty, które są jednocześnie podłożem dla kwiatów (system filcowy).
Ogród wertykalny
System widoczny na zdjęciu to system panelowy. Składa się z aluminiowej ramy, wymiennych doniczek oraz opcjonalnie złącza nawadniającego rośliny. Zdjęcie wykonane w parku wodnym w Północnej Macedonii.
Ogród wertykalny
Po montażu stelaża i ramy ogrodu wertykalnego można przystąpić do sadzenia roślin w doniczkach, a następnie układania ich w panelach. To dość pracochłonna część zadania, gdyż na 1m² może znajdować się nawet 25-35 roślin. Im ich więcej, tym mniejsze prześwity. Zdjęcie wykonane w poznańskiej restauracji Pasibus, która mieści się w galerii Posnania.
Ogród wertykalny
Planując ogród wertykalny we wnętrzu warto sugerować się wytrzymałością ściany na obciążenia, gdyż 1 m² takiego ogrodu może ważyć od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Zdjęcie wykonane w jednym z warszawskich biurowców.
Ogród wertykalny
Ogrody wertykalne z mchu wyglądają jak żywe, jednak takie nie są. Mech poddawany jest specjalnej obróbce, dzięki której zachowuje swój kolor i strukturę. Następnie taka spreparowana roślina przyklejana jest do płyty MDF lub PCV, która jest mocowana do ściany. Mchy mogą być też barwione w różnych kolorach, ale to już mniej naturalny efekt.
Ogród wertykalny
Do ogrodu wertykalnego najlepiej dobierać gatunki roślin łatwe w uprawie i dość odporne na choroby. Wówczas, poza zapewnieniem podstawowej pielęgnacji i podlewania, jest szansa, że nie będzie trzeba specjalnie doglądać roślin. Na zdjęciu wnętrze restauracji "36По" Ukrainian Food Art we Lwowie.
Ogród wertykalny
Jeszcze bardziej ułatwimy sobie utrzymanie ogrodu wertykalnego, szczególnie w przypadku dużych ogrodów, jeżeli zastosujemy system automatycznego nawadniania. Może to być instalacja podłączona bezpośrednio do przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej (system otwarty) lub do zewnętrznego zbiornika z pompą (obieg zamknięty). Na zdjęciu wnętrze restauracji "36По" Ukrainian Food Art we Lwowie.
Ogród wertykalny
Ogrody wertykalne coraz częściej spotykamy w wykończeniach przestrzeni biurowych. Całe ściany zieleni witają nas na recepcjach i w holach. To pierwsze miejsce, które odwiedza klient czy petent, dlatego ogród wertykalny na recepcji nie tylko uprzyjemnia życie osobom tam pracującym, ale również robi dobre pierwsze wrażenie na odwiedzających firmę.
Ogród wertykalny
Bardzo dobrym miejscem na tworzenie ogrodów wertykalnych są doświetlone klatki schodowe, szczególnie jeżeli mamy słup jak na fotografii. Taka wspólna przestrzeń zaaranżowana zielenią to znakomity pomysł. Przestrzeń zwykle traktowana bardzo po macoszemu, dotąd nie zachęcająca do pozostania w niej, dzięki zieleni może stać się miejscem do relaksu i odpoczynku.
Ogród wertykalny
Na rynku dostępne są też mobilne ogrody wertykalne. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Taki ogród może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą, w którym umieszczona jest pompa. Na zdjęciu mobilny ogród wertykalny w jednym z warszawskich biurowców.