Warszawa - tak się zmienia
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
Z ogrodu na dachu można podziwiać m.in. wieżowce w ścisłym centrum. Kolejne powstają na tyle szybko, że panorama Warszawy stale się zmienia – warto odwiedzić to miejsce więcej niż raz.
Pałac Kultury i Nauki
Fotografując Pałac, warto szukać ciekawych perspektyw – w pobliżu znajdują się zarówno stare kamienice, jak i nowoczesne wieżowce. Na zdjęciu widok z ul. Jana Pankiewicza.
Plac Pięciu Rogów
Jedną z najnowszych atrakcji Warszawy jest urokliwy, zielony plac z minifontanną i siedziskami w samym centrum miasta. Koniecznie przyłóż ucho do zdobiącego to miejsce ogromnego ptasiego jaja!
Bulwary nad Wisłą
Słoneczne, zielone bulwary to jedno z najlepszych miejsc na spacer lub przejażdżkę rowerem. Można tu łatwo dotrzeć metrem, a wśród atrakcji bulwarów znajdują się m.in. Pomnik Syreny, kawiarnie, bary, a nawet muzeum i planetarium.
Bulwary nad Wisłą
Bulwary to świetne miejsce zarówno do relaksu, jak i robienia zdjęć – roztacza się stąd widok na rzekę i praski brzeg. Z kolei miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z siłowni plenerowej.
Pawilon Edukacyjny Kamień
Niezwykły budynek przypominający głaz polodowcowy można znaleźć nad samą Wisłą. To miejsce edukacji ekologicznej, w którym organizowane są liczne spotkania, warsztaty i spacery związane z ochroną przyrody.
Pawilon Edukacyjny Kamień
Pod Pawilon Kamień warto wybrać się niezależnie od organizowanych tu wydarzeń – to perełka warszawskiej architektury, zaprojektowana przez eM4 Pracownia Architektury Brataniec.
Pawilon Edukacyjny Kamień
Pawilon zaprojektowano tak, by tworzył spójną całość z otaczającą go zieloną polaną. Obiekt zdobył liczne nagrody, w tym m.in. Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy oraz nominację do Mies van der Rohe Award 2022.
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
O rzut kamieniem od bulwarów nad Wisłą można znaleźć wielokrotnie nagradzany budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Warto wspiąć się na dach BUW-u: stworzono tu unikalny ogród pełen kwiatów, ziół i krzewów. No i te widoki!
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
Widok na ogród na dachu z zewnątrz. Dach BUW-u przyciąga miłośników fotografowania stolicy. Warto dodać, że w pobliżu obiektu znajdują się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie.
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
Jeden z widoków, jakie można sfotografować podczas wycieczki na dach BUW-u.
Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej
Warto zwrócić uwagę nie tylko na ogród, ale też na sam budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To wybitny przykład współczesnej architektury, a zarazem praktyczna przestrzeń służąca tysiącom studentów.
Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik
Będąc na Powiślu, warto zajrzeć także na dach Centrum Nauki Kopernik, gdzie również powstał ogród. Surowe, minimalistyczne piękno zawdzięcza on posadzonym tu roślinom – to wytrzymałe, odporne na silny wiatr i słońce gatunki, które prawie nie wymagają pielęgnacji.
Skwer Sportów Miejskich
Tuż przy stacji metra Ratusz-Arsenał powstał wyjątkowy skwer, gdzie można odpocząć wśród zieleni, ale też jeździć na rolkach, hulajnodze, rowerze czy deskorolce. Mimo bliskości ruchliwej ulicy jest tu zaskakująco cicho!
Browary Warszawskie
Chcąc dobrze zjeść i wypić, koniecznie trzeba odwiedzić Browary Warszawskie. To strefa gastronomiczna w sercu miasta pełna barów, kawiarni, winiarni, pubów i restauracji.
Browary Warszawskie
Browary to także świetne miejsce, by zobaczyć, jak ciekawa, skąpana w zieleni i nowoczesna (ale też szanująca tradycję) architektura powstaje w ostatnich latach w Warszawie.
Browary Warszawskie
Dzisiejszy kompleks powstał w miejscu słynnych XIX-wiecznych browarów Haberbuscha i Schielego. Starym budynkom dano drugie życie, a zabudowę uzupełniono o nowoczesne obiekty. To wprost wymarzone miejsce do robienia zdjęć.
Forty warszawskie
Jedną z ciekawszych atrakcji Warszawy są XIX-wieczne forty obronne, które można dziś znaleźć w wielu punktach miasta. Dzięki postępującej rewitalizacji budowle te odzyskują dziś dawny blask.
Forty warszawskie
Te wyjątkowe budynki są nie tylko fotogeniczne, ale też pełne atrakcji takich jak sklepy, restauracje, puby, kluby itp. Praktycznie każda dzielnica Warszawy ma swój fort. Na zdjęciu Fort Mokotów.
Forty warszawskie
Na szczególną uwagę zasługują Cytadela Warszawska (park, muzea), Fort Służew (gastronomia) oraz Fort Bema (zieleń, park linowy), ale każdy fort ma coś do zaoferowania.
Forty warszawskie
Zdecydowanie warto odwiedzić także Fort Mokotów, gdzie można znaleźć ciekawą architekturę, a także restauracje i przestrzenie eventowe. Znajdują się tu również siedziby rozmaitych firm.
Forty warszawskie
Przed wybraniem się na zwiedzanie fortu warto upewnić się, że teren jest dostępny – część obiektów znajduje się dziś na terenie zamkniętych osiedli.
Ufficio Primo
Ten wybitny, a mało znany budynek mieści się przy ul. Wspólnej 62. Socrealistyczny budynek z lat 50. inspirowany renesansem zaprojektował Marek Leykam z zespołem.
Ufficio Primo
Ufficio Primo pierwotnie miał być gmachem rządowym, ale dziś pełni funkcję biurowca. Ma sześć kondygnacji zwieńczonych betonową kopułą.
Ufficio Primo
Budynek w XXI w. przeszedł gruntowny remont, podczas którego m.in. wyłożono posadzkę czarnym granitem, tworząc niesamowite kontrasty. Projekt remontu opracowało biuro B’ART.
Fabryka Norblina
Metro warszawskie
Metro warszawskie nie tylko oferuje możliwość szybkiego przemieszczania się po stolicy, ale też może stanowić atrakcję samą w sobie. Wiele stacji to prawdziwe perełki architektoniczne, a na II linii metra można podziwiać m.in. grafiki Wojciecha Fangora.