Zamiast Parku Miniatur – śmietnik w centrum stolicy. Tuż obok wieżowce i metro. Zobacz zdjęcia
Jeszcze rok temu w samym sercu Warszawy, nad skrzyżowaniem dwóch linii metra, działał Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Dziś to miejsce wygląda jak śmietnik – a do tego cuchnie. Zobacz, jak prezentuje się jedna z najlepiej położonych działek w centrum stolicy.
Dawny Park Miniatur – w tle Pałac Kultury i Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Dawny Park Miniatur – Warszawa. Stan obecny
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego działał od 2014 r. W czasie swojego istnienia kilkakrotnie zmieniał lokalizację, aż ulokował się w ścisłym centrum Warszawy. Tak to miejsce wygląda dziś.
Dawny Park Miniatur – widok w stronę Pałacu Kultury i Nauki
Na wystawie prezentowano 10 miniatur nieistniejących już, ciekawych budowli z województwa mazowieckiego. Właściciel chciał zwiększyć ich liczbę do 50.
Dawny Park Miniatur – zniszczony model budynku
Jeszcze na początku 2022 r. Park Miniatur w Warszawie działał normalnie, prezentując modele słynnych budowli województwa mazowieckiego. Później został jednak zdewastowany przez nieznanych sprawców.
Dawny Park Miniatur – zdewastowane modele
Dewastacja miniatur stale postępowała, gdyż teren nie był strzeżony. Dziś miejsce to jest pełne śmieci i potłuczonego szkła.
Dawny Park Miniatur – widok na wejście do metra
Teren jest w opłakanym stanie, a z działki nieraz zawiewa smrodem padliny. Tymczasem tuż obok znajduje się skrzyżowanie obu linii warszawskiego metra.
Dawny Park Miniatur – śmieci na ziemi
Działka na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej jest prywatna i niestrzeżona. Sądząc z jej stanu, regularnie dostają się tu chuligani.
Dawny Park Miniatur – wejście na teren wystawy
Teren otacza płot z blachy falistej, jednak nie ma żadnego problemu, by dostać się do środka. Mimo postępującej dewastacji nikt nie usunął resztek ekspozycji.
Dawny Park Miniatur – poprzewracane modele
W czasach świetności Park Miniatur Województwa Mazowieckiego prezentował miniatury m.in. Pałacu Saskiego, Pałacu Lubomirskich oraz Teatru Letniego.
Dawny Park Miniatur – stan działki w centrum miasta
Zapuszczony teren znajduje się tuż obok chętnie odwiedzanych miejsc takich jak Domy Towarowe Centrum czy Pałac Kultury i Nauki. W pobliżu trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Dawny Park Miniatur – inne ujęcie na działkę
Właściciel miniatur Rafał Kunach szacuje, że koszt ich odnowienia przekracza 100 tys. zł. To dla niego zbyt duży koszt.
Dawny Park Miniatur – zaśmiecony teren
Kunach zarzuca miastu, że w żaden sposób nie wsparło go i nadal nie wspiera w kwestii ewentualnego ocalenia makiet.
Dawny Park Miniatur – chwasty i odpady
Miniaturom prezentowanym kiedyś w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego nie służy też lokalizacja pod gołym niebem. Pogoda niszczy dalej uszkodzone modele.
Dawny Park Miniatur – dewastacja
Oprócz samych modeli zdewastowano także stoły, na których były prezentowane. Dokoła walają się śmieci i szkło, cuchnie padliną i odchodami.
Dawny Park Miniatur – stan terenu
Miasto nie może uprzątnąć działki, ponieważ stanowi ona własność prywatną. Od czasu reprywatyzacji w 2008 r. kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk.
Dawny Park Miniatur – zniszczona wystawa
Jeden z poprzednich właścicieli tego terenu chciał odbudować tu przedwojenną kamienicę, jednak okazało się to niemożliwe. Od tamtej pory znajdował się tu m.in. billboard reklamowy oraz bar we wraku samolotu.
Dawny Park Miniatur – zaniedbana zieleń
Tuż obok zaniedbanego, zarośniętego terenu znajduje się duży park obok Pałacu Kultury.
Dawny Park Miniatur – zniszczony budynek
Miniatury były prezentowane przy ul. Marszałkowskiej 105 od 19 czerwca 2021 r.
Dawny Park Miniatur – widok w stronę Central Pointu
Choć okolica działki dynamicznie zmienia się na plus (zbudowano m.in. widoczny w tle zdjęcia biurowiec Central Point), ona sama popada tylko w coraz większą ruinę.
Dawny Park Miniatur – modele leżące na ziemi
Osoby, które dokonały zniszczeń w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, nie zostały wykryte ani ukarane.
Dawny Park Miniatur – wejście na działkę
Tak prezentuje się ogrodzenie działki od strony wejścia do metra. Nie ma żadnego problemu z dostępem do dawnego Parku Miniatur.
Dawny Park Miniatur – reklama na płocie
Jak widać, na płocie otaczającym zaniedbany teren pojawiła się nawet reklama.
Dawny Park Miniatur – pobagzrane i zniszczone miniatury
W oryginalnym stanie miniatury budynków były wykonane z odpornych materiałów i mogły być bez problemu prezentowane pod gołym niebem. Teraz jednak, gdy są zniszczone, pogoda im nie służy.
Dawny Park Miniatur – szersze ujęcie na zdewastowany teren
Modele prezentowane w Parku były wierne historycznie i bardzo starannie wykonane. Niektóre ozdobiono nawet postaciami ludzkimi wydrukowanymi w 3D.
Dawny Park Miniatur – otwarty płot
Zanim Park wylądował w feralnym miejscu, modele budynków były prezentowane m.in. w parku Sowińskiego na Woli, przy ul. Brackiej 25 oraz w ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej.
Dawny Park Miniatur – zniszczony baner wystawy
Na terenie dawnego Parku zachował się nawet baner, który ją reklamował.
Dawny Park Miniatur – otoczenie
Zdewastowane miejsce codziennie mogą oglądać tysiące mieszkańców i turystów. Tuż obok przejeżdżają tramwaje i autobusy, a z metra wychodzą na powierzchnię pasażerowie.
Dawny Park Miniatur – śmieci, zniszczenia
Nie wiadomo, co dalej stanie się z pozostałościami Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Wątpliwe jest jednak, by udało mu się przywrócić dawną świetność.
Dawny Park Miniatur – spojrzenie w stronę biurowca Central Point
Park był prywatną inicjatywą Rafała Kunacha, założyciela Fundacji Park Miniatur Województwa Mazowieckiego.
Dawny Park Miniatur – widok z oddali
Jeszcze w 2021 r. właściciel miniatur był przekonany, że okażą się one popularną atrakcją turystyczną, zwłaszcza w tak eksponowanej lokalizacji. Tak się jednak nie stało.
Dawny Park Miniatur – w tle za wejściem do metra Świętokrzyska
Warto dodać, że problem z wandalizmem dotyczy nie tylko tej jednej działki. Bardzo wiele miejsc w ścisłym centrum Warszawy szpeci dziś graffiti, nie brakuje też śmieci i petów.