10 najdroższych pałaców na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Bezcenne zabytki tylko dla milionerów
Autor: Maciej Gładysiewicz/Archiwum Muratora
Za najdroższe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku płaci się ciężkie miliony. Jeszcze grubsze wyłożyć trzeba, by doprowadzić je do dawnej świetności. Te zabytki województwa śląskiego tylko czekają na nabywcę z odpowiednio grubym portfelem. Ile pałaców jest na Dolnym Śląsku i które można kupić? Zobacz potencjalnie luksusowe pałace na sprzedaż.
Spis treści
- Luksusowe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ofert jest wiele
- Pałac w Grabiszycach Średnich – 1,2 mln zł
- Pałac w Dobrocinie – 2,3 mln zł
- Pałac w Gorzanowie – 3,8 mln zł
- Pałac w Komorowicach – 3,85 mln zł
- Pałac w Sławnikowicach – 4,975 mln zł
- Zameczek Rajsko – 6,5 mln zł
- Pałac w Bożkowie – 6,7 mln zł
- Pałac Piszkowice – 6,975 mln zł
- Pałac w Samotworze – 11,5 mln zł
- Pałac w Mysłakowicach – 15 mln zł
Luksusowe pałace na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ofert jest wiele
Marzy ci się własny pałac? Wybierz się na Dolny Śląsk. Województwo dolnośląskie obfituje bowiem w cenne zabytki, których właściciele aktywnie poszukują nabywców. Ile pałaców jest na Dolnym Śląsku? Aż kilkadziesiąt, co oznacza, że w Internecie można znaleźć wiele ofert dotyczących luksusowych pałaców na sprzedaż. Mało kogo jednak stać na taki zakup – nawet najtańsze pałace dolnośląskie na rynku warte są grubo ponad milion złotych.
Specjalnie dla was sprawdziliśmy, jakie historyczne perełki można dziś kupić na Dolnym Śląsku, dysponując grubym portfelem. Ile kosztują i jak wyglądają najdroższe zabytki na sprzedaż? Dolnośląskie pałace, które znalazły się na naszej liście, to:
- pałac w Grabiszycach Średnich,
- pałac w Dobrocinie,
- pałac w Gorzanowie,
- pałac w Komorowicach,
- pałac w Sławnikowicach,
- pałac Rajsko,
- pałac w Bożkowie,
- pałac Piszkowice,
- pałac w Samotworze,
- pałac w Mysłakowicach.
Poniżej omawiamy dokładniej każdy z tych pałaców na sprzedaż oraz podajemy jego cenę. Oferty ułożono od najtańszej do najdroższej. Źródłem danych cenowych jest portal realportico.pl.
- Sprawdź też: Perła Żeliszowa – od ruiny do zachwycającej ikony Dolnego Śląska. Zobacz metamorfozę Świątyni Sztuki i Światła
Pałac w Grabiszycach Średnich – 1,2 mln zł
Pałac w Grabiszycach Średnich pod Lubaniem (gm. Leśna), zbudowany w XVIII w., dotrwał do naszych czasów w formie XIX-wiecznej, po znacznej przebudowie. Malowniczo położona nieruchomość otoczona jest dużym parkiem. Trzykondygnacyjny budynek pałacu jest zachowany w dobrym stanie, co jest dobrą wiadomością dla potencjalnego nabywcy tego pałacu na sprzedaż – dolnośląskie to województwo obfitujące w pałace, ale niestety w znacznej części zaniedbane.
Przez większość swojego istnienia eklektyczny pałac w Grabiszycach Średnich był rezydencją magnacką, jednak po drugiej wojnie światowej został zaadaptowany na szkołę. Taki stan rzeczy trwał do 2017 r., dzięki czemu o budynek dbano i nie popadł on w ruinę. Jak zapewnia sprzedający, zbudowany w urokliwej okolicy pełnej zieleni pałac może zostać zaadaptowany np. na obiekt turystyczny.
Pałac w Dobrocinie – 2,3 mln zł
Zabytkowy pałac w Dobrocinie k. Dzierżoniowa pochodzi z końca XVIII w., jednak do naszych czasów dotrwał w formie XIX-wiecznej. To jeden z bardziej malowniczo położonych pałaców i zamków Dolnego Śląska – budynek stoi nad brzegiem jeziora, a otoczony jest obszernym parkiem i zabudowaniami gospodarczymi. Budynek pierwotnie należał do rodziny baronów von Seherr–Thoss, ale później wielokrotnie zmieniał właścicieli. W okresie PRL-u pełnił funkcję m.in. mieszkalną, handlową i biurową.
Co oferuje nabywcy wymagający remontu pałac w Dobrocinie? M.in. olbrzymią przestrzeń (1 197,00 m² powierzchni zabudowy), okazały hall wejściowy z piękną klatką schodową oraz zabytkowe sztukaterie oraz boazerie ścian. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych, jednak z uwagi na lokalizację oraz dużą liczbę pokoi może zostać przekształcony np. w hotel.
- Sprawdź także: Pałac Struga na Dolnym Śląsku. Remont odsłonił renesansowe skarby. Zobacz metamorfozę
Pałac w Gorzanowie – 3,8 mln zł
Zamek pod Kłodzkiem ma średniowieczne korzenie, a jego obecny kształt zawdzięczamy inwestycjom rodziny von Herbestein. Co ciekawe, od 1880 roku był udostępniony publicznie, a na jego terenie działał publiczny teatr. Sala teatralna wraz ze sceną zachowana jest zresztą do dzisiaj.
Pałac położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, kilkanaście kilometrów na południe od Kłodzka, niedaleko granicy z Czechami. Jedno z jego skrzydeł pełni funkcje hotelowe, u stóp rezydencji położony jest piękny park.
Pałac w Komorowicach – 3,85 mln zł
Pałac w Komorowicach pod Wrocławiem (gm. Żórawina) to jedna z mniej znanych atrakcji Dolnego Śląska, ale bez wątpienia jedna z najstarszych. Pałac na sprzedaż pochodzi z XVI w., lecz nie należy spodziewać się tu stylu renesansowego – budynek przebudowano później w stylu barokowym. Obiekt wybudowany przez Melchiora Hirscha von Kaltenbrunna, zwany też dworem w Komorowicach, należał przez lata do rozmaitych magnatów, jednak obecnie jest niestety w nie najlepszym stanie i wymaga remontu.
Otoczony parkiem zabytek na sprzedaż przykuwa uwagę m.in. mansardowym dachem oraz odsłoniętą oryginalną cegłą. Pałac w Komorowicach zdecydowanie wymaga znacznych nakładów finansowych, by odzyskać dawny blask, jednak plusem jest to, że część prac konserwatorskich została już przeprowadzona (m.in. wymiana stropów i schodów wewnętrznych).
Pałac w Sławnikowicach – 4,975 mln zł
Wybudowany w XIX w. pałac w Sławnikowicach pod Zgorzelcem to jeden z ładniejszych pałaców Dolnego Śląska. Został on zaprojektowany przez pracownię znanego architekta Carla Gottharda Langhansa (autor m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Jednym z właścicieli budynku był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, naukowiec i filozof, który odkrył sekret produkcji porcelany.
Klasycystyczny pałac w Sławnikowicach otacza cenny starodrzew, stanowiący pozostałość dawnego zespołu folwarczno-parkowego. Wewnątrz obiektu zachowały się m.in. dwa XIX-wieczne piece kaflowe. Ogółem jednak budynek został znacznie unowocześniony i zaadaptowany na nowoczesną rezydencję oraz galerię sztuki. Ten pałac, a właściwie pałacyk na sprzedaż to zatem ciekawa oferta dla kogoś, kto chciałby faktycznie zamieszkać w nabytym budynku, a nie np. prowadzić tu hotel.
- Przeczytaj również: Historyczny Młyn Maria we Wrocławiu przez lata popadał w ruinę. Po metamorfozie stał się architektoniczną perełką
Zameczek Rajsko – 6,5 mln zł
Zameczek niedaleko Gryfowa Śląskiego wzniesiony został w połowie XVIII wieku na ruinach średniowiecznej strażnicy strzegącej granicy pomiędzy Śląskiem a Łużycami. Położony jest na skarpie nad jeziorem Leśnickim, po którego drugiej stronie stoi średniowieczna warownia Czocha.
Obiekt został gruntownie wyremontowany w 2014 roku i na jego terenie funkcjonuje butikowy hotelik.
Pałac w Bożkowie – 6,7 mln zł
Pochodzi z XVI wieku i jest jedną z najbardziej okazałych rezydencji magnackich na Dolnym Śląsku. Położony jest w Kotlinie Kłodzkiej, kilkanaście kilometrów na zachód od Kłodzka. Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787–1791, w połowie lat 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont jako ówczesna siedziba szkoły średniej. Od lat 90. popada niestety w ruinę, czekając na gospodarza, który przywróci mu dawną świetność.
Wewnątrz liczyć można – bagatela – na 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pałac wyróżniają w środku bogate drewniane zdobienia klatek schodowych i boazerii, wciąż zachowane w dobrym stanie. Całość unikalnego założenia otoczona jest sporym, bo liczącym 3 hektary parkiem.
Pałac Piszkowice – 6,975 mln zł
Zbudowany w drugiej połowie XVII w. pałac w Piszkowicach w gm. Kłodzko przez większość swojego istnienia był luksusową rezydencją. W XX w. najpierw pełnił funkcję szkoły, a następnie przeszedł w ręce prywatne i długo niszczał. W początkach XXI w. został jednak wyremontowany przez kolejnego właściciela oraz wyposażony w nowoczesne udogodnienia, m.in. ogrzewanie podłogowe. Jednocześnie zachował się tu układ pomieszczeń z epoki baroku oraz położony obok pałacu ogród francuski oraz drugi ogród tarasowy.
Na uwagę zasługuje znakomita lokalizacja pałacu. Piszkowice położone są w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, z dobrym dojazdem m.in. z Wrocławia, a do tego sam pałac w Piszkowicach znajduje się na wzgórzu, dzięki czemu jest widoczny już z daleka i zapewnia przepiękne widoki. Choć zatem jest to jeden z mniejszych zamków i pałaców Dolnego Śląska, trudno się dziwić wysokiej cenie.
Pałac w Samotworze – 11,5 mln zł
Dla kogoś, kogo interesują pałace i dwory na sprzedaż, dolnośląskie ma wiele do zaoferowania, ale mało który zabytek ma tak bogatą historię jak Pałac Alexandrów. W Samotworze, niewielkiej wsi w gminie Kąty Wrocławskie, na malowniczym wzniesieniu nad rzeką powstał w latach 1776–1781 imponujący budynek projektu znanego architekta Carla Gottharda Langhansa. Na przełomie XIX i XX w. w pałacu mieszkał m.in. słynny lotnik zwany „Czerwonym Baronem” – Manfred von Richthofen.
Klasycystyczny pałac w Samotworze jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego, w którego skład wchodzi także wybudowany kilkanaście lat temu nowoczesny hotel. Również w pałacu znajdują się nowoczesne apartamenty. Zabytek jest bogato zdobiony – można podziwiać m.in. cenną sztukaterię oraz zabytkowe schody wachlarzowe. Są też liczne nowoczesne udogodnienia takie jak ogrzewanie podłogowe i strefa spa. Budynek otacza duży park z 200-letnimi drzewami oraz prywatną rzeczką.
Pałac w Mysłakowicach – 15 mln zł
XVIII-wieczny pałac w Mysłakowicach pod Jelenią Górą to najdroższy pałac na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Ciekawy obiekt w stylu klasycystycznym z wysoką wieżą pierwotnie należał do rodu von Reibnitz, ale w XIX w. stał się rezydencją cesarską – mieszkał tu m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III. Po drugiej wojnie światowej cennym zabytkiem zarządzały m.in. Lasy Państwowe, a jeszcze na początku XXI w. działała tu szkoła podstawowa.
Wewnątrz pałacu w Mysłakowicach zachowała się część oryginalnych zdobień, a sam budynek jest w bardzo dobrym stanie. Dodatkowym atutem jest 13-hektarowy park ze stawem otaczający pałac. Rosną tu cenne stare drzewa, a tereny zielone są bardzo zadbane. Jako że budynek należy do gminy, jest sprzedawany w ramach przetargu, w którym 15 mln zł to jedynie cena wywoławcza. Możliwe więc, że ostateczna cena będzie jeszcze wyższa.
- Zobacz także galerię: Zamki i pałace Warszawy. Zobacz najpiękniejsze perły dawnej architektury
Autor: Szymon Starnawski, Grupa Murator