Elektrownia Powiśle otwarta! Od 20 maja 2020 w Elektrowni Powiśle działają restauracje, usługi i biura
Elektrownia Powiśle to nowe luksusowe apartamenty, przestrzeń handlowo-gastronomiczna, hotel oraz biurowce. Ze względu na pandemię koronawirusa jej otwarcie przesunięto z 4 kwietnia na 20 maja 2020. Odrestaurowany budynek Elektrowni Powiśle to projekt wyjątkowy nie tylko na mapie Warszawy, ale i Polski. Dowiedz się co czeka wszystkich, którzy odwiedzą Elektrownię Powiśle.
Warszawa Powiśle bogatsza o kompleks Elektrownia Powiśle
W ramach inwestycji dawne budynki Elektrowni Powiśle zostały odrestaurowane, a pomiędzy zostały wkomponowane nowe budynki. W odrestaurowanych wnętrzach znajdą się przestrzenie handlowo-usługowe i gastronomiczne. Projekt jest realizowany przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate. Inwestorzy nie ukrywają, że ważną rolę w projekcie odgrywa bardzo atrakcyjna lokalizacja na Powiślu. Liczą, że bliskość stacji metra, Centrum Nauki Kopernik czy Bulwarów Wiślanych, spowodują, że nowa inwestycja będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, podobnie jak odrestaurowana Hala Koszyki.
Klimatyczna Elektrownia Powiśle
W zabytkowym budynku Elektrowni Powiśle wyeksponowane zostały historyczne elementy, np. stare konstrukcje i stalowe szkielety. Pomiędzy budynkami powstają duże zielone place. Samo centrum handlowe Elektrownia Powiśle ma przypominać europejskie ulice handlowe, gdzie swoją ofertę będą mogli prezentować m.in. polscy projektanci. Zdaniem inwestorów nie zabraknie tu też światowych marek, wciąż nieobecnych w Polsce. Inwestycja w dawnej Elektrociepłowni Powiśle to koszt ponad 200 mln euro.
Jaka będzie nowa – Elektrownia Powiśle?
Przypomnijmy, że rewitalizacja Elektrowni Powiśle rozpoczęła się w 2016 roku, a w maju 2017 odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. Inwestycja powstała na działce o powierzchni 54 000 m². Wraz z otwarciem ma być gotowa część handlowo-restauracyjna, o powierzchni 15 000 m².
W centrum kompleksu Elektrownia Powiśle otwarta zostanie przestrzeń handlowa, połączona z bogatą ofertą wypoczynkowo-rozrywkową. W odrestaurowanych budynkach dawnej Elektrowni Powiśle (prawie 15 500 m² powierzchni) otwartych zostanie około 40 konceptów gastronomicznych m.in. 18 lokali w strefie Food Hall i ponad 10 restauracji. Aż 1 500 m² kompleksu zajmie strefa Beauty Hall. Odwiedzający będą mogli korzystać m.in. z usług kosmetycznych, fryzjerskich, barberskich.
W jakich godzinach będzie otwarta Elektrownia Powiśle?
Część gastronomiczna ma być otwarta przez cały tydzień. Przy czym od niedzieli do czwartku w godzinach od 11 do 23, a w piątki i sobotę od 11 do 24. Będą też bary czynne dłużej w weekendy - nawet do 2 w nocy. Sklepy oraz strefa Beauty Hall będą działały od poniedziałku do soboty w godz. 10 do 22, a w niedziele do 21 (oprócz niedziel wolnych od handlu).
Autor: White Star Real Estate & Tristan Capital Partners
Projekt Elektrownia Powiśle realizowany jest przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate
Biura, apartamenty i hotel w Elektrowni Powiśle
Na terenie kompleksu Elektrownia Powiśle wybudowane zostały trzy nowe budynki biurowe klasy A. W sumie 22 tys. m² biur. W kompleksie powstało też 90 luksusowych, loftowych apartamentów na wynajem. Ponadto na terenie znajdzie się też czterogwiazdkowy hotel sieci Barcelo. Budynek powstanie na działce u zbiegu ul. Zajęczej i Wybrzeża Kościuszkowskiego. Będzie w nim 150 pokoi. Aktualnie inwestycja jest w fazie przygotowań do rozpoczęcia realizacji.
Elektrownia Powiśle - trochę historii kompleksu
Przypomnijmy, że oficjalne rozpoczęcie działalności Elektrowni Powiśle datuje się na rok 1904. Elektrownia była jedną z największych i najnowocześniejszych budowli tego typu w Polsce. Zaopatrywała w energię całą Warszawę. Rozbudowę elektrowni przerwał wybuch II wojny światowej, w czasie której znaczna część zabudowań została uszkodzona. Po wojnie produkcja prądu ruszyła w 1945 roku. Niestety kolejne inwestycje na terenie Warszawy, sąsiadujące z elektrownią takie jak, budowa Wisłostrady czy Mostu Świętokrzyskiego spowodowały, że część budynków elektrowni została wyburzona. Ostatecznie produkcja prądu zakończyła się w 2001 roku.
W 2015 inwestor White Star Real Estate we współpracy z Tristan Capital Partners podjął decyzję o zakupie elektrowni i nadaniu jej oficjalnej nazwy Elektrownia Powiśle. Zdecydowano o rewitalizacji i utworzeniu miejsca wielofunkcyjnego. Projekt powstał w pracowni APA Wojciechowski.
Jak dojechać do Elektrowni Powiśle?
Elektrownia Powiśle powstała w Warszawie w kwartale ulic: Dobrej, Leszczyńskiej, Zajęczej i Wybrzeże Kościuszkowskie. Sąsiaduje z Centrum Nauki Kopernik, bulwarami wiślanymi, a także z działką, na której niebawem rozpocznie się budowa Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego.