Aranżacja biura. Przykłady 7 aranżacji nowoczesnego biura
Aranżacja biura zależy przede wszystkim od systemu pracy firmy. Jednak da się zauważyć globalny trend: jesteśmy coraz bardziej mobilni i elastyczni, a czas pracy staje się nieokreślony. Nastąpiła również zmiana pokoleniowa. Aranżacja biura, na przykład, winna zapewnić miejsce spotkań kilku pokoleń, łączące na jednej powierzchni różne przyzwyczajenia i style pracy.
W ostatnich czasach mówi się o rynku pracownika. Nic dziwnego, że pracodawcy oferują już nie tylko elastyczny czas pracy i atrakcyjne pakiety socjalne, lecz także przyjazne, stymulujące wnętrza. Aranżacja biura ma sprawić, że wykonywanie obowiązków stanie się czystą przyjemnością.
Aranżacja biura świadczy o firmie
Wystarczy w środku tygodnia wejść do pierwszej lepszej klubokawiarni, by zobaczyć, jak pracują dziś milenialsi. Rozparci w wygodnych fotelach, z kubkiem osławionej sojowej latte w ręce, wpatrzeni w ekrany swoich maców. Karierę robią domowe biura, zacierające granicę między sferą prywatną a zawodową, ale umożliwiające dużą niezależność.
Open space’y odchodzą do lamusa. Nowoczesne biuro to miejsce spotkań kilku pokoleń, łączące na jednej powierzchni różne przyzwyczajenia i style pracy. Chodzi nie tylko o to, aby stworzyć jak najlepsze warunki pracy w biurze, ale też, by pokazać na zewnątrz, że firma jest nowoczesna, odpowiedzialna i orientująca się w światowych trendach aranżacji biur.
Współczesna aranżacja biura musi być elastyczna, w równym stopniu zapewniać swobodę oraz intymność. Niegdyś najistotniejszym atutem miejsca pracy była jego lokalizacja, dziś coraz bardziej zyskują na znaczeniu kreatywne i atrakcyjne wnętrza.
Aranżacja biura przykłady nowatorskich rozwiązań
Pierwszym przykładem są funky pods – multifunkcjonalne, mobilne meble, które można dowolnie przekształcać, aby uzyskać dopasowane do potrzeb stanowisko pracy.
Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. booths – niewielkie „budki”, pozwalające zmienić przestrzeń w strefę odpoczynku bądź kameralne miejsca spotkań.
W aranżacji biur pojawiają się pokoje relaksu, z hamakami, kolorowymi pufami, popularnymi piłkarzykami czy wydzielonymi strefami do zajęć jogi, pilatesu i crossfitu.
Pracodawcy w aranżacji biur coraz częściej wychodzą dziś naprzeciw oczekiwaniom generacji Y, czyli wspomnianym już na wstępie milenialsom. To pokolenie lubi pracować szybko, dlatego stanowiska pracy muszą być łatwo dostępne, a przestrzeń powinna pobudzać kreatywność i umożliwiać współpracę z innymi osobami. Popularny do niedawna otwarty układ biura zmienia się na rzecz takiego, w którym panuje równowaga pomiędzy współpracą a pracą indywidualną. Należy jednocześnie pamiętać, że w firmach wzrastać będzie liczba osób starszych, co jest efektem coraz dłuższej aktywności zawodowej na rynku pracy. A pracownicy w wieku powyżej 50 lat przykładają większą wagę do czynników pozafinansowych.
Aranżacja biura przykład firmy Deloitte Digital w Łodzi
Aranżacja biura agencji reklamowej Deloitte Digital w Łodzi zaprojektowała pracownia Libido Architekci. Młodzi projektanci mieli do dyspozycji 500 m2 w zmodernizowanym gmachu dawnej fabryki Grohmana przy ul. Tymienieckiego. Do zadania podeszli w sposób systemowy, zaczynając od przeprowadzenia analizy struktury firmy i wywiadów z przyszłymi użytkownikami. Z uwagi na różny charakter wykonywanych przez nich zadań, a zarazem konieczność zapewnienia możliwości łatwego porozumiewania się, zaproponowali zastosowanie przeszkleń i specjalnych, wydzielonych akustycznie boksów, które służą do prowadzenia dłuższych rozmów telefonicznych czy nieformalnych spotkań.
Miejsca pracy zostały odseparowane od ciągów komunikacyjnych jedynie za pomocą podwieszonych do sufitu przezroczystych paneli z poliwęglanu komorowego, a charakter nadają wnętrzu ustawione w grupach pnie brzóz oraz sztuczna trawa, która pojawia się zarówno na niektórych ścianach i sufitach, jak i podestach wykonanych ze starych palet. Projekt tak spodobał się użytkownikom, że pracownię zatrudniono też do zaaranżowania przestrzeni w nowym biurze, wynajętym w innym budynku na terenie dawnego kompleksu Grohmana.
Przykład aranżacji biura domu mediowego MediaCom
Przestrzeń wspólną domu mediowego MediaCom przy ul. Wołoskiej w Warszawie zaprojektowała pracownia Workplace/Bogusz Parzyszek, Dominika Zielińska.
Analogii do poszczególnych stref pracy architekci z biura Workplace postanowili poszukać w urbanistyce stolicy. W ten sposób na powierzchni 3000 m2 powstało 19 charakterystycznych miejsc, w tym m.in. duża, otwarta przestrzeń networkingowa, której aranżacja nawiązuje do placu Zbawiciela, główna sala konferencyjna inspirowana dworcem Warszawa Centralna, przestrzeń kreatywna z wystrojem odnoszącym się do Centrum Nauki Kopernik czy wzorowane na Stadionie Narodowym pomieszczenie z niewielkim, amfiteatralnie ukształtowanym podium, przeznaczone do działań warsztatowych.
Campus Warsaw siedziba Google Poland przykład aranżacji biura
Za aranżację biura we wnętrzu XIX-wiecznego magazynu dawnej fabryki wódek przy ul. Ząbkowskiej odpowiada zespół Massive Design. Na powierzchni 2500 m2 rozplanowano strefy o różnym stopniu dostępności, od miejsc z biurkami na wynajem po pomieszczenia pracy wspólnej.
Większość mebli i elementów wyposażenia, w tym stoły w kawiarni czy neon syrenki w atrium, powstała według projektu architektów.
Polecany artykuł:
Aranżacja biura Brain Embassy w budynku Adgar Park West
Biuro Brain Embassy w budynku Adgar Park West przy Al. Jerozolimskich w Warszawie zaprojektowali projektanci z pracowni Trzop Architekci. Architekci mieli do dyspozycji blisko 1600 m2 powierzchni użytkowej. Wykreowana przez nich strefa wspólna nawiązuje do miejskiego placu, stąd wykończone cegłą ściany, obecność charakterystycznych budek telefonicznych oraz niewielkich drzew w donicach. Ekologiczne materiały i inspiracje przyrodą to zresztą znak rozpoznawczy pracowni, która w swoich realizacjach stara się wykorzystywać modne ostatnio idee biophilic design.
Duża, otwarta przestrzeń wspólna zainspirowana placem miejskim, stanowi miejsce spotkań, rekreacji i integracji użytkowników. Pracownicy mogą wykonywać zadania w miejscu, które uznają za najkorzystniejsze – mają do dyspozycji zarówno tradycyjne biurka, jak i hamaki czy niewielkie domki.
Aranżacja biura przykład firmy AVIVA
Do motywów zaczerpniętych z natury odwołują się też wnętrza firmy AVIVA, która zajmuje pięć pięter w biurowcu Gdański Business Center w Warszawie. Przestrzeń projektu pracowni InDesign.
Architekci zorganizowali specjalny konkurs dla pracowników na tematy przewodnie kolejnych kondygnacji. Dzięki temu każde z pięter zaprojektowali indywidualnie, odnosząc się do takich pojęć jak las, miasto, niebo, morze i góry. Cała przestrzeń, o powierzchni blisko 12 000 m2, dopasowana została funkcjonalnie do specyfiki pracy poszczególnych zespołów.
Są więc miejsca do spotkań o charakterze burzy mózgów, pomieszczenia do pracy w ciszy i przestrzenie do spotkań. Znajduje się tu również dużo wolno stojących budek wykonanych z materiałów tłumiących dźwięk oraz wysokich stołów do pracy projektowej. Wyjątkowym elementem wyposażenia są kosze plażowe w przestronnej kuchni.
Wnętrza agencji reklamowej HandMade przykład aranżacji biura
Wnętrza agencji reklamowej HandMade, mieszczącej się w historycznej kamienicy przy ul. Czarnowiejskiej w Krakowie są kolejnym przykładem aranżacji nowoczesnego biura. Za aranżację przestrzeni odpowiada pracownia Beza Projekt, która specjalnie dla tego miejsca stworzyła serię ręcznie robionych mebli, dodatków oraz lamp. Przy ich projekcie wykorzystano tradycyjne, rzemieślnicze techniki, takie jak młotkowanie, żłobienie, shibori czy stiuk.
W aranżacji wnętrza postawiono na zestawienie niebieskiego i złota. O charakterze całej przestrzeni informuje już klatka schodowa – z autorską lampą o organicznych kloszach oraz specjalną instalacją z logo firmy przy wejściu.