ArtNorblin - nowe oblicze

ArtNorblin to projekt rewitalizacji dawnej fabryki Norblina i terenów do niej przylegających. Warszawa zyska nową przestrzeń wielofunkcyjną, która służyć będzie nie tylko pracy, ale także rozrywce.
W ramach inwestycji stworzona zostanie przestrzeń, której celem jest ożywienie zachodniej części Warszawy. Projekt połączy starą i nową architekturę. Zachowanych zostanie 11 budynków, które wpisane są do rejestru zabytków, a także 35 unikatowych maszyn, czyli pozostałości po dawnej fabryce. Wypełnią one muzeum, które ma być założone w kompleksie – będzie to “Otwarte Muzeum Przemysłu na Woli”. Prezentacja zbiorów nawiąże do najlepszych międzynarodowych doświadczeń. Zabytkowe maszyny stanowić będą zarówno część ekspozycji o walorach edukacyjnych jak i ważny, wyróżniający element aranżacji wnętrz nowych, klimatycznych przestrzeni użytkowych np. restauracji.
Nowoczesna architektura zabudowy będzie odpowiadać potrzebom dzisiejszego miasta, ale zostanie także starannie wkomponowana między zabytkowe budynki. Ideą, jaka przyświeca inwestorowi – spółce Art. Norblin należącej do funduszy Patron Capital Partners, jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni wielofunkcyjnej w sposób, który pozwoli zachować historyczna tożsamość tej części miasta. Projekt rewitalizacji obejmuje nie tylko zaniedbaną przestrzeń dawnej fabryki Norblina, ale również ożywi życie społeczne i biznesowe w tym obszarze.
W kompleksie będą współgrały ze sobą różne funkcje, np. kulturalno-edukacyjna z handlowo-usługową i biurowa z mieszkaniową. Ważnym aspektem jest atrakcyjna otwarta przestrzeń publiczna. W projekcie zaprojektowano miejsca na restauracje, kawiarnie, zadaszone pasaże handlowe, a także place i uliczki z odrestaurowanymi maszynami, zachowanym brukiem i torami dla wózków fabrycznych.
Projekt architektoniczny przygotowany został przez pracownie JEMS Architekci.