Autonomiczny autobus jeździ w kolejnym mieście w Polsce. Oto Blees-BB1
Autor: Dorota Niećko
Autobus autonomiczny Blees- BB1, prezentacja w Katowicach
Polski autonomiczny autobus Blees-BB1 zaczął testy w kolejnym mieście na Śląsku. Po Katowicach, w maju cichutki pojazd bezobsługowy jeździ już po Parku Śląskim w Chorzowie. Powstał w Gliwicach. Blees-BB1 porusza się całkowicie autonomicznie. Wyposażony jest w szereg czujników i kamer, nie ma potrzeby by operator przejmował kontrolę. Firma chce, by docelowo woził turystów w Tatrach.
Spis treści
- Autobus autonomiczny w Parku Śląskim
- Testy Blees-BB1
- Polski minibus autonomiczny. Co to za pojazd?
- Testy w Dolinie Trzech Stawów
Autobus autonomiczny w Parku Śląskim
Pierwszy polski autobus autonomiczny jeździ w kolejnym mieście. Po Katowicach czas na Park Śląski. Przedstawiciel firmy Blees Polska potwierdził tę informację podczas EKG 2024. A bus właśnie ruszył w trasę. Autonomiczny minibus Blees BB-1 jeździ już po Katowicach - po głównej alei w Dolinie Trzech Stawów, od parkingu przy Francuskiej po plażę przy Stawie Kąpielowym. Jeździ na razie w dni robocze.
Ale to nie jedyny egzemplarz, jaki wyprodukowała spółka z Gliwic. Autonomiczny autobus, który prezentowano na EKG w Katowicach w rusza w trasę po Parku Śląskim w Chorzowie. Na razie - testowo. Będzie pokonywać trasę około o długości 3 km, mniej więcej od Planetarium do głównego wejścia do zoo (Aleja Żyrafy). To droga, którą mogą poruszać się niektóre pojazdy, np. parkowe.
Inwestycje drogowe w Muratorze: Most na Wyspie Wolin
- Rozpoczęły się dwutygodniowe przejazdy Blees BB-1 bez pasażerów. Trasa pilotażu prowadzi od Alei Żyrafy przez promenadę Ziętka, aleję Leśną aż do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Od 24 maja będzie można wsiąść na pokład i samemu przekonać się, jak jeździ się autonomicznym minibusem. Przejazdy będą bezpłatne. Zapraszamy do skorzystania - napisali na Facebooku przedstawiciele firmy we wtorek 14 maja 2024.
Testy Blees-BB1
W zeszłym roku autonomiczny minibus Blees-BB1 był testowany w miasteczku akademickim w Gliwicach i w parku w Katowicach. Przewiózł w sumie kilka tysięcy osób. Pilotaże potwierdziły gotowość pojazdu do kolejnych wdrożeń w bardziej złożonych warunkach. Nie odnotowano sytuacji, które zagrażałyby życiu lub zdrowiu uczestników ruchu.
Testy autobusu autonomicznego, rzecz jasna, wzbudziły ogromne zainteresowanie mediów. Pewnie widzieliście ten pojazd w wiadomościach w telewizji. - Byli tacy, którzy aby móc osobiście przekonać się, jak jeździ pierwszy polski autonomiczny minibus, przyjechali specjalnie z Bydgoszczy czy Białegostoku - podali przedstawiciele firmy Blees.
A przedstawiciele firmy mają apetyt na kolejne trasy, już poza Śląskiem.
- W przyszłości marzy mi się, by autobus autonomiczny woził turystów na Morskie Oko - powiedział nam na EKG Mikołaj Kwiatkowski z firmy Blees, manager ds. rozwoju biznesu.
Polski minibus autonomiczny. Co to za pojazd?
- Zasięg: 200 km (średnio)
- Pojemność: 15 osób
- Maksymalna prędkość: 20 km/h
- Maksymalna moc: 150 kW
- Pojemność baterii: 58 kWh
Pojazd jest wyposażony w 7 lidarów, 11 kamer, 4 radary, 3 odbiorniki GNSS oraz IMU. Czujniki obejmują cały obszar wokół pojazdu i zapewnią jego lepszą orientację w terenie oraz w bieżącej sytuacji na drodze. Działają w różnych zakresach, więc minibus zareaguje w zmiennych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Dodatkowo, zasięg czujników nakłada się na siebie, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z nich.
System nawigacji satelitarnej GNSS o podwyższonej precyzji dzięki technologii RTK umożliwiają dokładne ustalenie położenia i orientacji pojazdu w globalnym układzie współrzędnych. Korzystają one między innymi z najpopularniejszego systemu GPS.
System autonomii stale dostosowuje parametry poruszającego się pojazdu, takie jak prędkość, przyspieszenie, zwalnianie czy siłę odśrodkową, aby zapewnić pasażerom komfortowy przejazd minibusem. Mówiąc prościej: Czujniki skanujące obszar wokół minibusa pozwalają m.in. na wykrywanie przeszkód i innych uczestników ruchu. Dzięki temu pojazd zwalnia czy przyspiesza adekwatnie do sytuacji.
Autor: Dorota Niećko
Autobus autonomiczny Blees- BB1, prezentacja w Katowicach
Testy w Dolinie Trzech Stawów
Jak podaje Blees, można bezpłatnie skorzystać z przejazdu autonomicznym minibusem Blees BB-1 na terenie parku w Dolinie Trzech Stawów. Do 4 czerwca 2024 zostanie tymczasowo zmieniona organizacja ruchu. Środkowy pas drogi zostanie wydzielony dla minibusa. Aby ograniczyć wpływ pilotażu na korzystanie z rolkostrady i drogi rowerowej, pojazd będzie obecny na trasie w porze najmniejszego natężenia ruchu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
Planowany terminy kursów z pasażerami:
- 06-29.05.,
- 03-04.06.
Czytaj też: Luksusowe kampery. To prawdziwe cudeńka
Autor: Szymon Starnawski
Luksusowe kampery. Najdroższe domy na kołach, jakie można u nas kupić