Baseny termalne w Polsce. Gdzie w Polsce znajdują się wody termalne? TOP 10 basenów termalnych
Autor: Alstal
Termy Poddębice to Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji. Otwarcie kompleksu po rewitalizacji nastąpiło w maju 2022 roku. W efekcie 50 km od Łodzi i 160 km od Warszawy powstało nowoczesne Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji z wykorzystaniem wód geotermalnych. Nowiutkie baseny w Poddębicach można już odwiedzić. W nowym kompleksie geotermalnym Poddębice znajduje się 7 basenów zewnętrznych i wewnętrznych wyposażonych w gejzery, masażery, groty sztucznej fali oraz dzikie rzeki. Temperatura wody wynosi 30-34°. Łączna powierzchnia lustra wody to prawie 2300 m². To dobry pomysł na wakacje 2023.
Baseny termalne – oto nasza propozycja dla miłośników wody, szczególnie gdy pogoda nie sprzyja innym atrakcjom. Poznaj TOP 10 najpopularniejszych basenów termalnych, które warto odwiedzić, także w celach leczniczych. Polskie wody z głębi ziemi są bowiem pełne cennych minerałów o właściwościach leczniczych i niczym nie ustępują słowackim czy węgierskim kurortom, które do niedawna Polacy odwiedzali najchętniej.
Spis treści
- Termy Maltańskie – największe polskie baseny termalne
- Termy Mszczonów – baseny termalne pod Warszawą
- Termy Bania – aquapark z widokiem na polskie Tatry
- Termy Bukovina – jedne z najnowocześniejszych basenów termalnych
- Termy Szaflary – kameralny kompleks basenów termalnych
- Baseny termalne Solec-Zdrój – wody z największą zawartością siarki
- Aquapark Zakopane – baseny termalne u podnóża Tatr
- Termy Uniejów – baseny termalne w centralnej części Polski
- Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej – baseny przy stacji narciarskiej
- Termy Cieplice – baseny termalne z najcieplejszymi wodami w Polsce
- Temperatura wody w polskich basenach termalnych
- Rodzaje wód termalnych i ich właściwości
Inwestycje związane z budową basenów termalnych w Polsce to duże wyzwanie i ogromne przedsięwzięcie. Wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, zaangażowania wyspecjalizowanych biur projektowych i profesjonalnych wykonawców. Dzięki postępowi technologicznemu, dostęp do wód termalnych w Polsce w ostatnich latach znacznie się poprawił. Przypomnijmy, że wody termalne to wody podziemne, które po wydostaniu się na powierzchnię mają temperaturę nie mniejszą niż 20°C. Dodatkowo zawierają bogactwo dobroczynnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych pochodzących z wnętrza ziemi. W ostatnich latach w Polsce powstało wiele ośrodków termalnych, które funkcjonują przez cały rok. Wiele z nich to również najlepsze aquaparki w Polsce. Coraz więcej turystów docenia gorące źródła i chętnie z nich korzysta.
Termy Maltańskie – największe polskie baseny termalne
Największy kompleks basenów termalnych w Polsce, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m². Ponadto w budynku jest 14 pomieszczeń z saunami oraz profesjonalne SPA z 17 gabinetami.
Termy Maltańskie to również aquapark. W basenach solankowych term wykorzystywana jest woda termalna pochodząca z pobliskiego odwiertu, pobierana z głębokości ponad 1300 m. Solanka ma temperę prawie 40°C i jest nisko zmineralizowana, dzięki czemu wykorzystywana jest zarówno do celów rekreacyjnych, jak i leczniczych. Kompleks funkcjonuje od 16 października 2011 roku.
Polecany artykuł:
Termy Mszczonów – baseny termalne pod Warszawą
Termy Mszczonów położone są pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami – Warszawą i Łodzią (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi). W kompleksie jest 5 basenów wypełnionych wodą o temperaturze do 34° oraz sztuczna rzeka, bicze i masaże wodne, kompleks saun. W najbliższym otoczeniu basenów znajduje się plaża, boisko do siatkówki, zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw dla dzieci, a w okresie zimowym lodowisko.
Historia mszczonowskiej wody termalnej sięga 1976 roku, kiedy to wykonano odwiert w poszukiwaniu ropy. Ropy nie znaleziono, ale natrafiono na wody o temp. od 22-24°C. Odkryciem zainteresowano się dopiero w 1992 roku. Władze samorządowe zarządziły przeprowadzenie badań, w trakcie których stwierdzono występowanie ciepłych wód podziemnych o temp. od 25-75°C. Termy Mszczonów dostępne są dla turystów od czerwca 2008 roku.
Termy Mszczonów wykorzystują wody geotermalne eksploatowane z głębokości ponad 1700 m. Wody te charakteryzują się podwyższoną zawartością żelaza, a kąpiele w nich poprawiają samopoczucie, redukują stres, korzystnie wpływają na schorzenia reumatyczne oraz układu kostnego.
- Przeczytaj również: Aquaparku Park of Poland pod Mszczonowem
Termy Bania – aquapark z widokiem na polskie Tatry
Termy Bania w Białce Tatrzańskiej połączone są ze wszystkimi atrakcjami aquaparku. Kompleks spośród innych wyróżnia podział na strefę głośną i cichą. Dzięki temu można z rodziną szaleć na zjeżdżalniach, albo odprężyć się w ciszy podziwiając panoramę Tatr.
Wody termalne osiągają temperaturę od 20-38°C, zawierają siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Wysoka temperatura wody i jej lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji. Kąpiele w basenach przywracają m.in. równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, eliminują schorzenia i niedoskonałości skóry.
Można korzystać, zarówno z basenów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W sumie jest ich 14. Pomysł budowy kompleksu termalnego zrodził się w 2006 roku. Inwestor od samego początku zakładał wpasowanie nowo powstałego obiektu w naturalne ukształtowanie terenu, przy zachowaniu ekologicznych rozwiązań. Materiały wykorzystywane podczas budowy Termy Bania miały być naturalne czyli kamień, drewno – w większości występujące w krajobrazie Podhala. Inwestycja była realizowana od 2009 do 2011 roku.
Termy Bukovina – jedne z najnowocześniejszych basenów termalnych
Jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów geotermalnych w Europie znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej, malowniczej miejscowości położonej u podnóża polskich Tatr, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W kompleksie można korzystać z basenów wewnętrznych i zewnętrznych, w sumie jest ich aż 20. Poza licznymi atrakcjami wodnymi w kompleksie znajdziemy między innymi łaźnie parowe, sauny fińskie, kabinę na podczerwień, lakonium oraz strefę schładzania i wypoczynku.
Wody termalne w Termach Bukovina zawierają ważne dla zdrowia i ciała składniki m.in. sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr). Kąpiel w nich wpływa korzystnie na cały organizm, a przede wszystkim na układ mięśniowo – kostny oraz układ sercowo – naczyniowy. Pomaga eliminować bóle, stany zapalne, chroni przed chorobami serca, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie przyspiesza przemianę materii i procesy rekonwalescencji po wielu zabiegach oraz licznych schorzeniach. Pomaga także niwelować bóle głowy i obniża stres.
Termy Szaflary – kameralny kompleks basenów termalnych
Termy Szaflary to zaledwie cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne. Miejsce odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą uniknąć tłumów. Baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu, takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody. Ponadto można korzystać z trzech torów zjeżdżalni rodzinnej oraz brodzika dla dzieci. Woda w termach Szaflary jest mocno zmineralizowana, dzięki czemu sprawdza się m.in. w leczeniu nerwic i wspomaga odchudzanie.
Baseny termalne Solec-Zdrój – wody z największą zawartością siarki
Solec-Zdrój to wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim. Tu właśnie znajdują się baseny termalne, których woda pochodzi ze źródła "Malina". Jest to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa o najwyższej, niespotykanej w innych basenach termalnych w Polsce, zawartości aktywnych związków siarki – ok. 900 mg H2S/litr.
Baseny mineralne Solec-Zdrój składają się z letniego basenu zewnętrznego z plażą, basenu rekreacyjnego oraz solankowo-siarczkowego, brodzika dla dzieci o głębokości od 15-30 cm, strefy Saun & Wellness.
Aquapark Zakopane – baseny termalne u podnóża Tatr
Jeden z popularniejszych basenów termalnych w Tatrach. To również duży aquapark, który działa od 2006 roku. Obiekt może pomieścić jednocześnie około 1000 osób. Woda we wszystkich basenach ma temperaturę między 29-32°C, a w brodziku nawet 33°C. Z tarasu widokowego zewnętrznego basenu termalnego podziwiać można przepiękną panoramę Tatr. Wewnątrz obiektu są jeszcze baseny wewnętrzne – pływacki, rekreacyjny z biczami wodnymi, gejzerami i leżankami podwodnymi oraz brodzik z kolorowymi interaktywnymi zabawkami.
- Czytaj więcej: Aquaparki w Polsce
Termy Uniejów – baseny termalne w centralnej części Polski
Kompleks położony u stóp XIV-wiecznego zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Termy Uniejów to baseny kryte, otwarte oraz strefa odnowy biologicznej. Basen solankowo-uzdrowiskowy z ciepłą wodą dostępny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Wody Termach Uniejów znajdują się na głębokości ponad 2000 m, osiągają temperaturę do 68°C. Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób reumatoidalnych no. zwyrodnień stawów, ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatiach i nerwicach.
Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej – baseny przy stacji narciarskiej
Jeśli masz ochotę popływać w ciepłych wodach geotermalnych, po dniu spędzonym na nartach to miejsce dla Ciebie. Kąpielisko przy stacji narciarskiej „Szymoszkowa” zostało otwarte w lecie 2007. Woda, która je wypełnia pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30°C. Według badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk woda z odwiertu została zakwalifikowana jako woda termalna, zmineralizowana. W jej skład wchodzą: wapń (37%), magnez (36%), sód (23%), potas (2,3%). Oprócz kąpieli w basenach termalnych goście kąpieliska mogą korzystać ze zjeżdżalni, boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalni leżaków oraz karczmy.
Termy Cieplice – baseny termalne z najcieplejszymi wodami w Polsce
Cieplice to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, z której rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze. Tutejsze gorące źródła osiągają temperaturę nawet 87°C. Woda wydobywana z głębokości 1800 m musi być specjalnie schłodzona oraz przefiltrowana. Baseny termalne w Cieplicach znane są w całej Europie ze względu na najwyższą zawartość krzemionki. Park wodny wyposażony został w dwa baseny termalne, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę powietrza. Ponadto w kompleksie jest wewnętrzny basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci, kompleks zjeżdżalni oraz centrum SPA.