Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu idą do rewitalizacji
Zabytkowa Hala Betonowa Betonhaus i jeden z budynków dawnego Browaru Huggera zostaną zmodernizowane. Biuro CDF Architekci przeprojektowało budynki do całkiem nowych funkcji. Inwestycję na poznańskim Łazarzu poprowadzi firma Garvest. Co powstanie w zmodernizowanych obiektach?
Spis treści
O inwestycji
W 2013 roku poznański obiekt Betonhaus kupiła firma Garvest, do której należy też sąsiadujący z Halą Betonową historyczny budynek Browaru Huggera. W zmodernizowanych zabytkowych budynkach znajdzie się przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna, biura oraz SPA. Za tę część inwestycji odpowiada poznańskie studio CDF Architekci. Założeniem projektu jest adaptacja Betonhausu i budynku browaru do nowych funkcji wraz z jednoczesnym przywróceniem obiektom pierwotnego wyglądu. Między dwiema bryłami powstanie dodatkowo naziemny łącznik.
Garvest planuje tu też realizację wielofunkcyjnego zespołu z budynkami mieszkalnymi i aparthotelem projektu pracowni JEMS Architekci.
Trochę o zabytkowym budynku Betonhaus
Betonhaus to pozostałość Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa zorganizowanej w Poznaniu w 1911 roku. Żelbetowy pawilon stanął w parku Wilsona na Łazarzu według projektu Hermanna Klotha i Christiana Schneidera. Po I wojnie obiekt mieścił Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a ostatnio wykorzystywała go poznańska AWF.
Betonhaus - architektura
Projektanci starali się, by ta nowa kubatura nie "rywalizowała" z parkowe parkowym otoczeniem. Dlatego zaprojektowali przekrycie rewitalizowanego budynku dachem odwróconym pokrytym żwirem. W ramach projektu zaplanowano też m.in. likwidację dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej, odbudowę szerokich schodów od strony parku Wilsona.