Biuro BuroHappold jak żywe laboratorium, czyli biuro z pozytywnym wpływem na zdrowie pracowników

2019-03-29 9:30
biuro BuroHappold
Autor: Buro Happold Recepcja nowej siedziby międzynarodowego biura projektowego BuroHappold

Na pierwszy rzut oka to po prostu biuro typu open space. Oszczędne w formie i kolorach, właściwie monochromatyczne. Biuro naszpikowane jest jednak najnowszymi technologiami i rozwiązaniami poprawiającymi jakość pracy, korzystnie wpływającymi na zdrowie i samopoczucie pracowników, przy minimalnych nakładach energetycznych. To wzorcowe biuro mieści się w Warszawie, a idealne środowisko pracy sami zaprojektowali sobie specjaliści z branży - BuroHappold.

Nowe biuro BuroHappold założenia projektowe

Nowa siedziba międzynarodowego biuro projektowego BuroHappold Engineering miała spełniać kilka wytycznych, m.in. możliwość pełnej adaptacji przestrzeni. Biuro miało również odzwierciedlać profil firmy i podejście do projektowania, czyli realizację innowacyjnych rozwiązań sprzyjających użytkownikom. Wybór padł na 6. piętro modernizowanego wieżowca Spektrum Tower w Warszawie. Już sama lokalizacja biura, w centrum biznesowym, zapewnia wygodne połączenia komunikacją publiczną, w tym metrem oraz siecią rowerów miejskich. 
Projektując przestrzeń, szczególnie położono nacisk na akustykę, oświetlenie, jakość powietrza, komfort termiczny, wygląd i odczucia pracowników, wydajność wody i energii, a także dostęp do udogodnień oraz recykling.
Aby potwierdzić pozytywny wpływ biura na zdrowie i samopoczucie jego użytkowników (120 osób), firma BuroHappold zgłosiła swoje biuro do certyfikacji WELL Building Standard®.

Technologie wykorzystane w biurze BuroHappold

Akustyka biura

Nowe biuro BuroHappold wyposażono w akustyczne panele sufitowe i ścienne Ecophon, które zapewniają właściwy komfort akustyczny dla danego pomieszczenia. Z kolei podłogi wyłożone zostały wykładziną. Materiały te pochłaniają dźwięki, ograniczają rozprzestrzenianie się hałasu, pozwalając umożliwiając jednocześnie swobodną komunikację. Dodatkowe panele ścienne w salach konferencyjnych ograniczają pogłos i sprawiają, że głos mówiących osób jest wyraźniejszy. W jednej z sal konferencyjnych podwieszany sufit akustyczny pełni również funkcję źródła światła z regulacją jego natężenia. To innowacyjne rozwiązanie sprawdza się jako ekwiwalent świetlika, pozwalając dodatkowo na zmiany scen świetlnych z zachowaniem podwyższonego komfortu akustycznego. Co więcej, dla wygody pracowników BuroHappold zaprojektowano wyizolowane akustycznie kabiny do rozmów, głównie telefonicznych (tzw. phone booths), oraz sale spotkań, dostarczając przy tym należyty poziom dyskrecji czy prywatności.

akustyka w biurze
Autor: Buro Happold W salach konferencyjnych dźwięki są przejrzyste, ledwie słyszalne z zewnątrz - to zasługa zastosowania przemyślanych rozwiązań akustycznych
biuro typu open space
Autor: Buro Happold Biuro typu open space. Dla komfortu świetlnego pracowników zastosowano oświetlenie typu LED o regulowanym płynnie natężeniu. Poziom oświetlenia zaprogramowano indywidualnie dla każdego stanowiska pracy. Świeże powietrze kierowane jest tam, gdzie zapotrzebowanie na nie jest najwyższe, np. ze względu na liczbę przebywających ludzi w danej strefie

Oświetlenie biura

Wnętrza biura zaprojektowano tak, aby zapewnić maksymalny dostęp do światła dziennego i ograniczyć uciążliwe olśnienie. Zastosowano oświetlenie LED Philips Lighting z możliwością regulacji. Światło sztuczne funkcjonuje tylko jako dopełnienie światła naturalnego. Oświetleniem sterują czujniki ruchu oraz czujniki światła dziennego, aby oświetlić jedynie te strefy, w których przebywają ludzie i brakuje światła naturalnego. Natężenie światła jest ustawiane indywidualnie dla każdego stanowiska pracy. Dodatkowo, upoważnieni użytkownicy mogą kontrolować oświetlenie za pomocą mobilnej aplikacji. Podwieszany sufit zapewnia odbicie światła na poziomie 85% (z czego więcej niż 99% to odbicie rozproszone).
W słoneczne dni, pracownicy mogą ograniczyć dostęp rażącego światła, wykorzystując indywidualnie sterowane żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane powierzchnie odbijające światło we wnętrzach (sufit, podłoga, blaty biurek) pozwalają światłu dziennemu dotrzeć głęboko do wnętrza. Miejsca pracy są oddalone od okien maksymalnie 7 m, dzięki czemu każdy ma zapewniony dostęp do światła dziennego.

Powietrze w biurze

Zapewnienie wysokiej jakości powietrza w biurze, tym samym zdrowego środowiska pracy, było jednym z kluczowych założeń projektowych. Obejmowały one m.in. najnowsze rozwiązania inżynierskie, np. przemyślaną strategię eliminacji przykrych zapachów i zanieczyszczeń w powietrzu poprzez odpowiednie kierowanie strumieniami powietrza przez pomieszczenia oraz dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń o zwiększonym na nie zapotrzebowaniu na podstawie poziomu stężenia CO2.

Dzięki współpracy z firmą Halton zastosowany został system dynamicznego rozdziału powietrza oparty o stężenie CO2 w poszczególnych sekcjach biura. Dostarczanie dokładnie odmierzonej ilości powietrza generuje duże oszczędności w eksploatacji biura i pozwala racjonalnie wykorzystać możliwości centrali wentylacyjnej.

Dzięki jonizatorom katalitycznym (ActivTek) powietrze, tuż przed dotarciem do pomieszczeń, jest poddawane neutralizacji zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Rozwój zarazków oraz gromadzenie się pleśni i grzybów w kanałach wentylacyjnych - częsty problem w biurach - został wyeliminowany, co wpływa na trwałość instalacji i ogranicza koszty eksploatacyjne.

Przebywając w biurze wyraźnie odczuwa się czystość i rześkość powietrza, bez śladu nieprzyjemnych zapachów. Użytkownicy nie czują się senni i są aktywni przez cały dzień. Niezależnie od pogody na zewnątrz, temperatura w biurze jest zawsze optymalna.

Temperatura w biurze

Firma BuroHappold przeprowadziła dokładną analizę, jak zyski ciepła wpływają na komfort w nowym biurze, co pozwoliło na precyzyjną specyfikację wydajnego systemu klimatyzacji. Zainstalowano elektronicznie sterowane fancoile (klimakonwektory kanałowe) i innowacyjne belki (Carrier) chłodzące wyposażone w energooszczędne silniki EC oraz czujniki stężenia CO2, które mogą funkcjonować jako fancoile (hybrydowe terminale). System działa strefowo i umożliwia indywidualne ustawienia w różnych miejscach biura. System klimatyzacji może być również sterowany centralnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonach.

Jak oszczędza się wodę i energię

Strefa kuchenna w biurze wyposażona jest w urządzenia AGD klasy A++ oraz programowalne dystrybutory wrzątku - warniki, które natychamist po uruchomienia zapewniają wodę w temp. 98ºC w potrzebnej ilości. Do spłukiwania toalet używa się wody z odzysku, tzw. wody szarej. Instalacja pobiera zużytą wodę z umywalek i pryszniców z wyższych pięter oraz skropliny z systemu klimatyzacyjnego. System zainstalowano dzięki współpracy z firmą Green Water Solutions.
Ciekawe, dość niszowe rozwiązanie, zastosowano w łazienkach, a dokładnie pod umywalkami z bateriami bezdotykowymi. Są to turbiny, opracowane przez firmę Geberit, które pobierają energię z wypływającej z baterii wody. A wykorzystywana jest ona właśnie do uruchamiania czujnika ruchu w bateriach.

Aranżacja biura - na pierwszym miejscu zdrowie

Przy aranżacji nowego biura BuroHappold wykorzystano niektóre elementy budynku i wyposażenia wnętrz. Ponad 90% oszklenia pochodzi z innej budowy. Powierzchnie betonowe istniejących fragmentów konstrukcji zostały odsłonięte i stanowią część aranżacji wnętrza. Betonowa część lady recepcyjnej, jak również inne meble, przeniesiono z poprzedniej siedziby.

W aranżacji wnętrza wykorzystano naturalne kolory. Kryterium doboru materiałów wykończeniowych była minimalna lub zerowa zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Wszystkie powierzchnie w biurze, które łatwo i szybko się brudzą, łatwo się czyści. Założenie jest bowiem takie, aby maksymalnie ograniczyć ilość środków chemicznych. Przykładami takich rozwiązań są: blaty ze stali nierdzewnej w kuchni, wykładzina z krótkim, gęstym splotem, bezkołnierzowe toalety (typu rim-free). 

W centralnej części biura - kuchni z jadalnią - znalazło się miejsce na rodzaj obrazu z roślin, który wpływa na klimat wnętrza, oczyszcza i nawilża powietrze. Rośliny niejako same o siebie dbają. Zielona ściana ma czujnik pomiaru wilgoci i w razie potrzeby rośliny same się podlewają. Raz na jakiś czas uzupełnia się tylko zbiornik z wodą. W tej części biura pomyślano też o zasobniku świeżych ziół, z którego pracownicy chętnie korzystają.

W biurze zaprojektowano również miejsce na prysznice oraz przebieralnie wyposażone w specjalne suszarki na ubrania - rozwiązanie przydatne zwłaszcza dla tych, którzy do pracy przyjeżdżają na rowerach, a jest to ok. 1/4 zespołu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej