Biurowce w zielonym kompleksie Miasteczka Wilanów - Wilanów Office Park
Wilanów Office Park to prestiżowa inwestycja spółki Polnord SA łącząca powierzchnie biurowe z kameralną zabudową położoną wśród drzew. Aż 50% zespołu Wilanów Office Park to niezabudowany teren zielony, na którym zaplanowano posadzenie dodatkowo ponad 40 gatunków roślin rodzimych. Tak duży procent powierzchni biologicznie czynnej i to obsadzonej roślinnością lokalną, pozytywnie wyróżnia ten kompleks biurowców z innych parków biurowych w Warszawie.
Docelowo Wilanów Office Park będzie składał się z 18 indywidualnie zaprojektowanych budynków o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 140 tys. m2. Działka, na której realizowana jest inwestycja, ma powierzchnię 17 ha i składa się z dwóch części oznaczonych jako Obręb 16UM i Obręb 24 UM, rozdzielonych planowaną południową obwodnicą Warszawy. Obręb 16UM ograniczają: ul. Branickiego, Aleja Rzeczypospolitej oraz wspomniana planowana nowa arteria komunikacyjna stolicy - trasa S2. Tuż obok zespołu biurowców, tworzących Wilanów Office Park, znajduje się także szpital Medicover i zaplecze usługowe Miasteczka Wilanów, a już niebawem pojawią się również delikatesy Alma.
Biurowiec B1 firmy Pol-Aqua SA
Pierwszym z oddanych do użytku biurowców kompleksu Wilanów Office Park jest budynek biurowy B1 zajmowany przez firmę Pol-Aqua SA. W konkursie Polska Architektura 2011 uznano go za najlepszą realizację 2011 roku w kategorii "Biura i Przemysł". Autorem projektu biurowca B1, podobnie jak budynków biurowych A oraz B3, jest warszawska pracownia architektoniczna Hermanowicz Rewski Architekci.
Autor: Polnord SA
Wilanów Office Park, budynek A
Budynek biurowy A - siedziba Asseco
Budynek A został oddany do użytku pod koniec czerwca 2012 roku. W lipcu wprowadzi się do niego spółka Asseco, największy producent oprogramowania w Polsce, która wykupiła cały obiekt. Budynek został indywidualnie zaprojektowany na potrzeby firmy Asseco. Charakteryzuje się oryginalną bryłą o zaokrąglonych, przeszklonych narożnikach. Będzie w nim pracować docelowo ponad 1200 osób. Całkowita powierzchnia to prawie 40 tys. m2, z czego powierzchnia biurowa liczy około 20 tys. m2. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Wartość inwestycji to ok. 120 mln zł.
Budynki zajmowane przez firmy Asseco i Pol-Aqua, należące do kompleksu biurowego Wilanów Office Park, to przykład tzw. „company house”. Biurowce, podobnie jak w innych prestiżowych parkach biurowych na świecie, charakteryzują się kameralną zabudową. Najemcy mają więc możliwość wynajęcia całego budynku na swoją siedzibę, co wyraźnie ułatwia identyfikację firmy. Budynki mają wysokość 14,5 m (3 kondygnacje biurowe i 2 poziomy garaży) i otacza je starannie zaprojektowana i wykonana zieleń (autorem projektu jest pracowania architektury krajobrazu Urban Design).
Autor: Polnord SA
Wilanów Office Park, budynek B3, elewacja północna
Zaplecze Wilanów Office Park w B3
Budynek B3 jest na ukończeniu. Po jego oddaniu, w lipcu br. powierzchnia biurowa w Warszawie powiększy się o dodatkowe 10 tys. m2. Obecnie wewnątrz, a także wokół biurowca trwają prace wykończeniowe. W B3, obok miejsca pracy dla ponad 1000 osób, przewidziano zaplecze usługowe o powierzchni 500 m2, przeznaczone dla przyszłych pracowników i dostępne dla wszystkich gości z zewnątrz. W części usługowej znajdą się: sklep, cafeteria dla pracowników oraz kawiarnia. Planowana jest dla pracowników, ale będzie też dogodnym miejscem na spotkania biznesowe z klientami. Patio kawiarni sąsiaduje z malowniczym stawem, pełniącym jednocześnie funkcję zbiornika retencyjnego.
Biurowiec B3 zaprojektowano w minimalistycznej, modernistycznej konwencji. Elewacje, podobnie jak jak i wnętrza budynku z obszerną częścią recepcyjną, utrzymane są w nowoczesnej czarno-białej kolorystyce. Znaczną część elewacji stanowią przeszklenia, w tym rzadko spotykane w warszawskich biurowcach uchylne okna. Najbardziej atrakcyjne pomieszczenia biurowe mają przeszklone całe ściany zewnętrzne (szkło na całą wysokość kondygnacji).
Spółka Polnord SA realizująca kompleks biurowy Wilanów Office Park prowadzi aktualnie zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami biurowca B3. Wynajęciem znacznej części powierzchni biurowej budynku zainteresowane są firmy, m.in. z sektorów: FMCG, farmaceutycznego i finansowego. właściciel kompleksu Wilanów Office Park - spółka Polnord SA, spełniając oczekiwania najemców, którzy szukają oszczędności w trudnych czasach, oferuje możliwość opłacania czynszu za najem w złotówkach, co eliminuje ryzyko kursowe. Około 60% powierzchni biurowej całego budynku B3 (łączny metraż to 10 000 m2) na górnych kondygnacjach jest zarezerwowane, z czego na 4500 m2 już jest podpisana umowa prelease z firmą z branży farmaceutycznej.
Wilanów Office Park w liczbach
- Wartość inwestycji: po zrealizowaniu projektu Wilanów Office Park szacunkowa wartość całej inwestycji wyniesie 250 mln euro
- Czas realizacji: do 2017 roku cały projekt ma być gotowy: w ciągu najbliższych 2-3 lat Polnord SA ma zamiar rocznie oddawać średnio 15 tys. m2 powierzchni biurowej, a w kolejnych latach powierzchnia ta ma się sukcesywnie zwiększać, całość inwestycji będzie gotowa w ciągu 5 lat. Obecnie do użytku oddano 40 tys. m2 (budynki: B1- siedziba Pol-Aqua, A - siedziba Asseco oraz B3)
- Czynsz: oczekiwana cena najmu to 65 zł/m2 (ostateczna cena będzie zależeć od okresu oraz powierzchni najmu). Polnord SA, jako jeden z nielicznych na rynku, będzie oferował czynsz w złotówkach.
- Miejsca parkingowe: Wilanów Office Park będzie miał wyjątkowo wysoki współczynnik miejsc parkingowych: 35/1000, dla porównania: na Mokotowie Przemysłowym wynosi on około 18/1000. Miejsca parkingowe dla najemców będą ulokowane tylko i wyłącznie w podziemnych kondygnacjach budynków biurowych. Docelowo ma powstać także kilkukondygnacyjny parking dla gości.
- Energooszczędność: Obiekty biurowe Wilanów Office Park będą energooszczędne, przykładowo: zużycie energii w budynku B1 (siedzibie Pol Aqua) wynosi 141,42 kWh/m2 w skali roku (co jest wynikiem lepszym od budynku referencyjnego). Budynki B1 i B3 są obecnie w procesie certyfikacji środowiskowej BREEAM (w trybie post construction). Pozytywnie przeszły testy a analizy wykazują, iż spełniają one wymagane przez BREEAM standardy. Budynek B2 ubiega się natomiast o precertyfikat BREEAM (B2 jest obecnie w fazie projektu przetargowego i ma prawomocne pozwolenie na budowę).