Biurowiec Ericpol w Łodzi
Nowy biurowiec Ericpol Software Pool zaprojektowany został przez Horizone Studio. Nową inwestycję, zrealizowaną przez firmę Strabag, wyróżnia m.in. system stropów termoaktywnych TABS.
Nowa inwestycja na miejscu basenu
Nowy biurowiec firmy Ericpol powstał w centrum Łodzi, na działce mieszczącej dawniej basen Olimpia. Oddany do użytku na początku 2015 roku biurowiec miał być wizytówką firmy działającej w branży informatycznej i specjalizującej się m.in. w technologii „internetu rzeczy”. W obiekcie zastosowano zatem nowoczesne i rzadko stosowane w Polsce rozwiązania. Siedziba Ericpol wyposażona została w system automatyki budynkowej (BMS, czyli Building Management System). W odróżnieniu od wielu systemów starszej generacji, w Łodzi instalacjami steruje układ wykorzystujący tzw. model neuronowy. Budowa automatu wzorowana jest na organicznym systemie nerwowym. Budynek powinien się więc uczyć przyzwyczajeń użytkowników. Dodatkowy algorytm nadzorujacy działanie systemu analizuje dane napływające z czujników rozmieszczonych w biurowcu oraz z dwóch stacji meteorologicznych. Informacje te wykorzystywane są następnie do ustawienia pożądanej temperatury czy oświetlenia.
Sieć częściowo niweluje więc wady systemu TABS, z opóźnieniem schładzającego czy ogrzewającego powietrze w budynku.
System TABS
Wadą rzadko w Polsce stosowanego systemu TABS (Thermally Activated Building Systems) jest znaczna bezwładność. Stropy termoaktywne TABS mają jednak również bardzo ważne zalety: większy komfort korzystania z budynków, brak hałasu, oszczędność miejsca, niższy koszt eksploatacji niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.
TABS to system chłodzenia budynku za pośrednictwem osadzonego w stropach systemu rur wypełnionych wodą. Temperaturę cieczy można regulować; woda chłodzi sufit, a ten z kolei powietrze w pomieszczeniu. Zastosowanie takiego systemu pozwala na rezygnację z typowych dla biur sufitów podwieszanych. Zmniejszenie wysokości pomieszczeń pozwoliło projektantom na umieszczenie w budynku dodatkowej kondygnacji bez przekraczania maksymalnej dopuszczalnej wysokości obiektu, narzuconej przez wymogi konserwatorskie.
Budynek energooszczędny
Zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, siedziba firmy Ericpol miała wyróżniać się niskim zużyciem energii. Projektanci z pracowni architektonicznej Horizone Studio zadbali o ochronę budynku przed przegrzewaniem, by ograniczyć potrzebę klimatyzacji. System BMS steruje więc żaluzjami zewnętrznymi, w razie potrzeby ograniczając ilość docierającego do wnętrza światła. Pionowe zacieniacze okienne osłaniają otwieralne elementy na elewacji, które służą do naturalnego wentylowania budynku. Architekci zróżnicowali przeszklenia. Przekrój biurowca jest zbliżony kształtem do litery X. Dwa skrzydła obiektu połączone zostały przeszklonym lobby. Fasady południowe, wschodnie i zachodnie zostały wyposażone w jednokomorowe zestawy wykorzystujące szkło wysokoselektywne z powłoką niskoemisyjną. Natomiast od północy, w części budynku nie ogrzewanej przez słońce, zastosowano zestawy dwukomorowe z zastosowaniem szkła niskoemisyjnego.
Projektanci biurowca Ericpol opowiadają o stropach termoaktywnych i betonie architektonicznym
Nazwa inwestycji: Budynek Ericpol Software Pool
Lokalizacja inwestycji: Łódź, ul. Sienkiewicza
Inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
Autorzy: HORIZONE Studio, Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
Projekt: 2012-2013
Realizacja: 2013-2014
Powierzchnia całkowita: 12 121 m2
Kubatura: 35 700 m3
Firmy zaangażowane w budowę biurowca Ericpol
Konstrukcja: Kotynia Doradztwo Budowlane
Profile aluminiowe: ALUPROF
Materiały izolacyjne (wełna skalna): Rockwool
Instalacje: Niras
Grzejniki kanałowe: Verano
Cegła na elwacji: Petersen
Szkło architektoniczne: Guardian