Biurowiec Senator: Ghelamco rozpoczyna budowę

2010-10-15 12:17
Senator
Autor: Ghelamco Wizualizacja budynku biurowego Senator - widok od strony al. Solidarności

Firma Ghelamco rozpoczęła prace budowlane związane z realizacją biurowca Senator. Budynek powstaje przy ulicy Bielańskiej, w historycznej części stolicy, która od czasów króla Augusta Poniatowskiego związana była z najważniejszymi instytucjami finansowymi Państwa.

Projekt inwestycji powstał we współpracy belgijskiej pracowni architektonicznej Jaspers & Eyers z polskimi architektami z firm AB-Projekt oraz Architraw GB, specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu została uzgodniona z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Bryła Senatora zaprojektowana została na planie dawnego budynku Banku Polskiego, a jego elewacja zachowuje założenia architektoniczne historycznego gmachu z 1907 r. Kontynuowane są tu m.in. poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku, a na dwóch najniższych piętrach, podobnie jak w dawnym gmachu znajdą się duże przeszklenia. Miejscem szczególnym w Senatorze ma być główne atrium. Jego centralna ściana poddana zostanie renowacji i odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej Banku Polskiego. Na zabytkowej ścianie umieszczona będzie oryginalna tablica Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować  zabytkowe fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.

Senator
Autor: Ghelamco W atrium znajdą się elementy szklanej podłogi, przez którą bedzie można zobaczyć zabytkowe fundamenty

Powierzchnia piętra w biurowcu Senator będzie wynosić maksymalnie do ok. 4000 m2. Przyszli najemcy będą mogli dowolnie aranżować biura - niezależnie od branży i specyfiki działania. Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców 
m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity. Wysoki standard techniczny wzbogacą systemy komputerowego sterowania budynkiem oraz klimatyzacji i wentylacji z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury. Dostęp do świeżego powietrza gwarantować będą uchylne okna. Cały obiekt objęty zostanie systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem.

Na 6 kondygnacjach znajdzie się 25 000 m2 nowoczesnej powierzchni. Parter przeznaczony zostanie na działalność usługowo-handlową. Na kolejnych piętrach zaplanowano powierzchnię biurową – 23 600 m2. W budynku znajdą się 2 wejścia do części biurowej, którą obsługiwać będą trzy recepcje z holami windowymi. Pod budynkiem zaprojektowano podziemny parking z wjazdem od strony al. Solidarności na 339 samochodów.

Biurowiec Senator zostanie oddany do użytku w 2012 roku. Projekt budzi zainteresowanie licznych najemców, wśród których znajdują się m.in. banki, firmy konsultingowe oraz kancelarie prawne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej