Biurowiec Senator ma pozwolenie na użytkowanie. ZDJĘCIA!

2012-07-26 12:22
Biurowiec Senator ma pozwolenie na użytkowanie
Autor: Ghelamco Poland Sp. z o.o. Biurowiec Senator dostarczy 25 tys. m2 powierzchni biurowej

Warszawski biurowiec Senator, zrealizowany przez Ghelamco uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Budynek został wybudowany w historycznej części stolicy, od lat związanej z instytucjami finansowymi. Na terenie inwestycji znajdowała się mennica króla Augusta Poniatowskiego, a w II Rzeczpospolitej - Bank Polski. Projekt architektoniczny obiektu opracowała belgijska pracownia Jaspers & Eyers przy współpracy z polskim architektami z biur AB-Projekt i Architraw GB. Przedsięwzięcie konsultowane było ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Biurowiec Senator, który dostarczył na stołeczny rynek 25 tys. m2 powierzchni biurowej otrzymał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Pięciokondygnacyjny obiekt znajdujacy się przy ul. Bielańskiej, nawiązuje do historii miejsca, na którym został wybudowany. Należy zaznaczyć, że z uwagi na wielowiekową historię miejsca, firma Ghelamco przed przystąpieniem do projektowania zleciła wykonanie szczegółowych badań. Miejsce zbadali historycy i archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. W czasie prac pozyskano w sumie ponad 9.800 zabytków, które zinwentaryzowano w blisko 570 pozycjach. Zdecydowana część z nich przekazana została do odpowiednich instytucji: Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz także: Lotnisko Chopina i miasteczko biznesowe. Zobacz jaka będzie miliardowa inwestycja. WIDEO

Parter budynku przeznaczony został na restauracje i lokale handlowo-usługowe, natomiast cztery pozostałe poziomy zajmą biura. Obiekt od strony Al. Solidarności ma trzykondygnacyjny parking podziemny z 330 miejscami postojowymi.

Biurowiec Senator - połączenie historii i nowoczesności

Biurowiec został zaprojektowany z poszanowaniem historii miejsca, do której wyraźnie nawiązuje formą architektoniczną. Charakterystyczna bryła budynku została zaprojektowana na planie dawnego Banku Polskiego, a elewacja zachowuje pierwotne założenia architektoniczne z 1907 roku. Szczególnym miejscem Senatora jest przestronne Atrium, którego centralna ściana poddana została renowacji, dzięki czemu udało się odzyskać wygląd frontowej ściany Sali Kasowej Banku, na której ponownie zawisła oryginalna tablica Banku Polskiego z 1924 roku. Część podłogi w tej części budynku została przeszklona i odsłania pozostałości fundamentów mennicy króla Augusta Poniatowskiego, wśród których złożony zostanie specjalny murowany sześcian, z tubą zawierającą akt erekcyjny Senatora.

Biurowiec Senator ma pozwolenie na użytkowanie
Autor: Ghelamco Poland Sp. z o.o. Biurowiec Senator - atrium

Kamień, którym pokryta została elewacja oraz jego kolor także nawiązują do dawnego wyglądu budynku. Dolną część elewacji pokrywa piaskowiec w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie. Z kolei wyższe piętra zostały pokryte kamieniem w kolorystyce piasku, który nawiązuje do kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany gmachu Banku Polskiego. Ostateczny projekt budynku opracowała belgijska pracownia Jaspers & Eyers przy współpracy polskimi architektami z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Biurowiec Senator jest oficjalnym partnerem programu prowadzonego przez Komisję Europejską. Projekt „GreenBuilding Programme” działa w Polsce od 2005 roku i ma na celu promowanie działań na rzecz efektywności energetycznej w budynkach, w tym także w obiektach biurowych. Senator jest również w trakcie certyfikacji ekologicznym, europejskim świadectwem BREEAM.

Biurowiec Senator w liczbach

Nazwa: biurowiec Senator
Lokalizacja: ul. Bielańska, Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
liczba kondygnacji: 5
pow. użytkowa [m2]:25 tys.
liczba miejsc postojowych: 330
status inwestycji: zrealizowana
realizacja: II. kw. 2011- II kw.2012

Inwestor: Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny: Jaspers & Eyers oraz polscy architekci z firm AB-Projekt i Architraw GB
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej