Browar Pinta. Kolejny browar w Polsce, który będzie można zwiedzić
Browar Pinta ma być miejscem atrakcyjnym nie tylko ze względu na oferowany produkt, ale również niebanalną architekturę budynku. Inwestor zlecił wykonanie projektu warszawskiej pracowni Baza Architekci. Zobaczcie jakie są efekty współpracy?
Miejsc piwnych w różnych krajach jest bardzo dużo. Na przykład w Amsterdamie można zwiedzić muzeum Heineken'a, a w Niemczech browary Pilznera.
A co się dzieje na rodzimym piwnym podwórku?
W chwili obecnej w Polsce można zwiedzać trzy potężne browary, które działają w ramach dwóch konkurencyjnych firm: Kompanii Piwowarskiej SA (browar w Tychach i browar w Poznaniu) oraz Grupy Żywiec (browar w Żywcu). We wszystkich tych miejscach są wykwalifikowani przewodnicy, trasa zwiedzania, infrastruktura turystyczna, itd. Wtajemniczeni wiedzą, że na rynku polskim nie brakuje też mniejszych browarów, gdzie również można kosztować świeże piwo, prosto z magazynów produkcji, które znajdują się na terenie browaru. Ponoć trunek podawany w takim muzeum najlepiej smakuje, choć pewnie wpływ na odczucia ma również sympatyczna atmosfera zwiedzania i oglądanie samego procesu.
Browar Pinta to lokalny browar, który będzie miejscem wyjątkowym również ze względu na architekturę budynku
W gminie Radziechowy-Wieprz koło Żywca trwa budowa browaru Pinta. Generalnym wykonawcą inwestycji jest miejscowa firma PB Inbud Bielsko z Bielska-Białej. Inwestycja pochłonie prawie 21 mln zł, a budowa ma się zakończyć na przełomie sierpnia i września 2018. Już trzy miesiące później nowy browar ma rozpocząć warzenie piwa.
Budowa browaru Pinta będzie przebiegała w dwóch etapach
Żeby rozłożyć koszty inwestycji w czasie inwestor zdecydował się podzielić budowę na dwa etapy. Jeszcze w tym roku powstanie kompletny budynek produkcyjny i administracyjno-socjalny. Zostanie również zagospodarowany teren wokół browaru. W drugim etapie, który planowany jest na lata 2019-2020, powstanie taproom czyli firmowy pub wraz z infrastrukturą dla odwiedzających browar. Będzie również dokończona charakterystyczna elewacja z kontenerów, której projekt powstał w pracowni Baza Architekci.