Budują nową ścieżkę w koronach drzew i wieżę widokową w Beskidach. Będzie nową atrakcją Wisły

2025-01-03 15:45

Ośrodek narciarski i rowerowy Skolnity w Wiśle wzbogaci niedługo swoją ofertę turystyczną o wieżę widokową. Prace postępują bardzo szybko. Już są gotowe pierwsze podesty meandrujące wśród drzew w sąsiedztwie stacji wyciągu krzesełkowego i stalowa konstrukcja, na której będą wsparte drewniane elementy wieży widokowej.

Spis treści

  1. Narty, rowery i widoki nie tylko w górach
  2. Skolnity – ośrodek w centrum Wisły
  3. Skolnity - wieża widokowa i spacer w koronach drzew
  4. Wieża widokowa z łatwym dostępem dla wszystkich

Wykonane z drewna chodniki wśród drzew i spirala podestów prowadzących łagodnie na wierzchołek wieży widokowej będą trzecią podobną inwestycją Grupy Pingwina. Pierwszą zrealizowano w Krynicy Słotwinach w Beskidzie Sądeckim, drugą w Kurzętniku na Kurzej Górze na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim. Te niezwykłe konstrukcje stały się dodatkową atrakcją ośrodków narciarskich grupy, które oprócz narciarzy i amatorów sportów rowerowych przyciągnęły tu zwykłych turystów.

Narty, rowery i widoki nie tylko w górach

Grupa Pingwina to 5 całorocznych ośrodków narciarsko-rowerowych – cztery są w Beskidach, a piąty w pasie pojezierzy północnej Polski pomiędzy Brodnicą a Nowym Miastem Lubawskim. Oferują zimą wyciągi i przygotowane tereny narciarskie, latem trasy dla amatorów rowerowego downhillu. Normalnemu turyście dzięki wyciągom skracają drogę na szlaki, a za sprawą barów i restauracji umożliwiają przyjemne spędzenie czasu przy „małym co nieco”. Wieże widokowe i ścieżki wśród drzew to dodatkowe uatrakcyjnienie pobytu, które już niedługo będzie dostępne w trzech ośrodkach grupy.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Skolnity – ośrodek w centrum Wisły

Skolnity to najmłodszy ośrodek narciarski w Wiśle. Rozwinął się kilka lat temu na opadającym ku centrum kurortu grzbiecie szczytu Skolnity Wierch. Od razu zdobył sobie popularność za sprawą centralnego położenia niedaleko wiślańskiego Rynku, deptaku i zmodernizowanego zespołu małych skoczni narciarskich przeznaczonych dla adeptów tej dyscypliny sportu na treningi i zawody (trenują tutaj najmłodsi skoczkowie klubu Wisła-Ustonianka). Centrum kurortu ze szczytem łączy nowoczesna, szybkobieżna kolej wyposażona w czteroosobowe, wygodne krzesełka. Zimą obsługuje dwie szerokie i naśnieżane trasy zjazdowe, latem sieć tras dla amatorów zjazdów downhillowych na rowerze. Do atrakcji należy także tężnia solankowa przy górnej stacji "krzesełek", w której krąży solanka ze źródeł mineralnych we wsi Sól na Żywiecczyźnie.

Skolnity - wieża widokowa i spacer w koronach drzew

Wieżę w ośrodku Skolnity zaprojektowali inżynierowie mający na swoim koncie poprzednie dwie konstrukcje. Konstruktorów i architektów uzupełniają współpracujący od lat cieśle z ogromnym doświadczeniem. Wieża ze ścieżką w koronach drzew została zaprojektowana tak, aby była wkomponowana w istniejące już drzewa, nie naruszając korzeni. Budowla ma stalowy szkielet, ale większy udział w konstrukcji mają drewniane elementy z robinii akacjowej i modrzewia w naturalnym kolorze. Wysokość wieży będzie wynosić 35 metrów, długość ścieżek ogółem to prawie 1000 m. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych. Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii.

Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, Wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasze Wieża również będzie uczyć i interesować małych i dużych, choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację przypadnie do gustu zwiedzającym.

Karolina Cieślar

Wieża widokowa z łatwym dostępem dla wszystkich

Wieże widokowe w Krynicy i Kurzętniku, a także w Wiśle są zaprojektowane także z myślą o osobach niepełnosprawnych. Nie będzie problemu, aby wszyscy poruszający się z chodzikiem, na wózku inwalidzkim czy rodziny z małymi dziećmi na wózeczkach mogli skorzystać z trasy, gdyż będzie ona dostępna łagodnie z poziomu gruntu. Niewielki spadek na całej trasie (3-6%) ułatwi takim osobom pokonywanie trasy aż do samego wierzchołka, skąd będzie można podziwiać całe miasto i dolinę Wisły wraz z otaczającymi ją pasmami szczytów z Baranią Górą w tle.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE

Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej