Budynek biurowy Senator - Ghelamco rozpoczyna nową inwestycję
Firma Ghelamco rozpoczyna realizację nowego projektu - budynku biurowego Senator, który powstanie w Warszawie przy ulicy Bielańskiej. - Jest to dla nas projekt szczególny, traktujemy go wyjątkowo - mówił Jarosław Zagórski, dyrektor ds. handlu i rozwoju Ghelamco Poland.
Senator powstanie w miejscu, które od czasów króla Augusta Poniatowskiego związane jest z finansami. Mieściła się tu m.in. Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów rosyjski Bank Państwa, a od 1924 r. siedziba Banku Polskiego.
Ostateczny kształt budynku powstał na deskach kreślarskich belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB. Cały projekt, którego przygotowanie zajęło cztery lata uzgodniony był ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Podczas prac archeologicznych odnaleziono wiele zabytkowych elementów (ponad 9800), które zostały przekazane do odpowiednich instytucji - Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Między historią a nowoczesnością
Biurowiec Senator będzie odwzorowywał kształt i wygląd budynku Banku Polskiego, który znajdował się w tym miejscu w latach 30-tych XX w. Od ulicy Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, tu też będzie się mieściło główne wejście do budynku. Odwzorowany zostanie również kolisty narożnik od strony al. Solidarności.
Sama elewacja zachowuje zabytkowe założenia, m.in. kontynuowane są poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje. Na dwóch najniższych kondygnacjach znajdą się duże przeszklenia. Kamień, którym pokryta zostanie fasada oraz jego kolor także będą nawiązywały do dawnego wyglądu budynku. Dolna część elewacji pokryta zostanie piaskowcem w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie. Wyższe piętra pokryje kamień w kolorystyce piasku, odwołując się tym samym do kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany gmachu Banku Polskiego.
Atrium
Miejscem charakterystycznym w Senatorze będzie atrium. Centralna ściana będzie poddana renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej dawnego Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli także na umieszczenie w historycznym miejscu tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować zabytkowe fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.
Autor: Ghelamco
Nowoczesne biura
Powierzchnia łączna 6-kondygnacyjnego biurowca wyniesie 25 tys m2. Powierzchnia piętra to ok. 4 tys. m2. Parter przeznaczony zostanie na część handlowo-usługową. Na kolejnych piętrach zaplanowano powierzchnię biurową - 23 600 m2.
Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity, centralny system ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności i podziałem na strefy. Cały budynek objęty zostaniem systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem. Biura będą mogły być aranżowane jako klasyczne gabinety lub nowoczesne przestrzenie biurowe.
Pod budynkiem znajdzie się trzypoziomowy parking z wjazdem od al. Solidarności. Prawdopodobnie jego część zostanie udostępniona za opłatą dla mieszkańców lub gości odwiedzających Warszawę. Prace budowlane rozpoczną się w czerwcu i potrwają 24 miesiące. Mogą być one skomplikowane ze względu na zachowane elementy - zapowiada Jarosław Zagórski.
Zobacz koniecznie: Warszawski biurowiec Crown Square oddany do użytku