Centrum handlowe 3 Stawy ma certyfikat Breeam In-Use: pierwsza w Polsce proekologiczna galeria handlowa

2011-10-17 14:07
Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach
Autor: Apsys Polska Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach - pierwsza w Polsce proekologiczna galeria handlowa

Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach uzyskało pierwszy w Polsce certyfikat Breeam In-Use. Tym samym galeria handlowa stała się pierwszym funkcjonującym budynkiem w naszym kraju, który spełnił rygorystyczne kryteria energooszczędności nakładanymi przez zrównoważone budownictwo.

Certyfikat Breeam In-Use przyznawany jest istniejącym obiektom, w których wprowadzono rozwiązania zgodne z restrykcyjnymi wymaganiami zrównoważonego budownictwa, zarówno w zakresie środowiskowym, jak i społecznym.

Pierwszym, funkcjonującym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat Breeam In-Use jest centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach. Wybudowana w 1999 roku galeria handlowa przeszła szereg modernizacji mającej na celu obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu oraz podniesienie jego wartości użytkowej i środowiskowej. Rozwiązania wprowadzone przez zarządcę 3 Stawów (Apsys Polska) oraz właściciela (Union Investment), spowodowały, że budynek zyskał proekologiczny charakter. Zmodernizowana galeria handlowa, zgodnie z wytycznymi certyfikacji Breeam, spełnia najwyższe wymogi efektywności energetycznej oraz jest przyjazna dla użytkowników – najemców i klientów. „Uzyskanie pierwszego w Polsce certyfikatu Breeam In-Use jest znakomitym wyróżnieniem zarówno dla Centrum Handlowego 3 Stawy, jak również Apsys Polska jako zarządcy."mówi Marcin Stokowiec, Dyrektor ds. Inwestycji, Apsys Polska.

Zrównoważone budownictwo wg Breeam In-Use

Brytyjski Breeam In-Use jest najpopularniejszym systemem certyfikacji budynków w Europie. Zgodnie z jego wytycznymi wszelkie aspekty funkcjonowania i zarządzania budynków muszą się odbywać zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju. Breeam wymaga spełnienia restrykcyjnych kryteriów dotyczących zużycia energii, wody, segregacji odpadów, wytwarzanych zanieczyszczeń oraz stosowania materiałów, z jakich zbudowany jest obiekt. Pod uwagę brane są również kwestie dojazdu, wykorzystania terenu i sposób zarządzania obiektem. Najwięcej budynków, które mogą pochwalić się certyfikatem Breeam In-Use znajduje się w Belgii i Wielkiej Brytanii. Stanowią one ponad połowę wszystkich obiektów spełniających ekologiczne wymagania Breeam.

Podczas procesu certyfikacji Breeam, centrum handlowe 3 Stawy otrzymało najwyższe oceny w trzech obszarach: efektywne korzystanie z energii i wody, pochodzenie materiałów użytych do budowy i remontu oraz odprowadzanie odpadów i ścieków.

3 Stawy w Katowicach – proekologiczna galeria handlowa

W ciągu ostatnich 2 lat centrum handlowe 3 Stawy przeszło gruntowną modernizację zgodną z wytycznymi nakładanymi przez zrównoważone budownictwo. Dzięki tym zmianom budynek stał się przyjazny środowisku oraz zużywa mniej energii i wody. „Najlepszym przykładem jest wykonana przez Apsys modernizacja oświetlenia parkingu podziemnego. Zachowując ten sam poziom natężenia światła obniżyliśmy zużycie energii przez tą część budynku aż o 74%” – mówi Agnieszka Nizio Dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy. Zarządca galerii handlowej, zmodernizował też oświetlenie parkingu zewnętrznego i elewacji, uzyskując w tym przypadku zmniejszenie zużycia energii o 35%. Zastosowanie sterowanej fotokomórką armatury oraz dwu przyciskowych spłuczek w toaletach pozwoliło na spore ograniczenie zużycia wody.

Jednak największą inwestycją była wymiana dotychczasowego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Obecnie w centrum handlowym 3 Stawy działa nowoczesny, sterowany przez BMS (Building Management System), komputerowy system zarządzania budynkiem i jego urządzeniami. Pozwala on między innymi na stałą kontrolę temperatury powietrza wewnątrz budynku czy zużycia wody i energii. Są już plany dalszej rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje. 3 Stawy dostosowano również do wymagań Unii Europejskiej dotyczących substancji stosowanych do chłodzenia budynków.
Jak podaje zarządca centrum handlowego 3 Stawy, wprowadzone zmiany wygenerowały oszczędności na poziomie 20%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej