Centrum handlowe Tarasy Zamkowe w Lublinie
Centrum Tarasy Zamkowe w Lublinie wyróżnia m.in. zielony dach. Nowa inwestycja Immofinanz Group zrealizowana została przez firmę Warbud
Tarasy Zamkowe
Nowa inwestycja Immofinanz Group, otwarte w marcu 2015 centrum handlowe Tarasy Zamkowe, to budynek położny w centrum Lublina, między al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o. bryła galerii handlowej jest zbliżona kształtem do trójkąta. Na narożnikach powstały niewielkie skwery, zaś na dachu powstał obszerny zielony teren o powierzchni ok. 16700 m2.
Ogród na dachu
Ekstensywna zieleń na dachu nie wymaga opieki ogrodnika. Projektanci przenieśli na dach rośliny występujące naturalnie w otoczeniu centrum handlowego, w tym dzikie bzy, wierzby, trawy i mchy. Dach jest częściowo dostępny dla użytkowników, projektanci przewidzieli elementy małej architektury, w tym pomosty widokowe. Część dachu z roślinnością ekstensywną można oglądać, ale nie ma do niej wolnego wstępu.
Projektant wskazuje na korzyści związane z wprowadzeniem na dach zieleni – m.in. ograniczenie ilości wody opadowej odprowadzanej do miejskiego systemu kanalizacyjnego, a także ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem, co z kolei zmniejsza zużycie energii w klimatyzacji.
Fundamenty centrum handlowego
Obiekt o powierzchni użytkowej sięgającej 38 000 m² zlokalizowany został nad podziemnym jeziorem, z którego czerpana jest woda na potrzeby mieszkańców Lublina. Budowa mogła zagrozić temu zbiornikowi. Projektanci skorzystali z niestandardowych rozwiązań, wprowadzając pod budynek system drenażu, siatkę z kolektorami i studniami pompującymi wodę. Nowe centrum handlowe ma trzy kondygnacje podziemne, budowa wymagała więc wykonania w trudnym terenie głębokiego wykopu, a także ściany szczelinowej sięgającej 18 metrów poniżej poziomu terenu.
Budynek energooszczędny
Tarasy Zamkowe jako pierwsze centrum handlowe w Polsce otrzymały certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej. Uzyskanie certyfikatu wymagało ograniczenia zużycia energii, wody i gazów cieplarnianych w nowym budynku, a także zapewnienia dobrych warunków pracy. Jednym z elementów projektu są udogodnienia dla cyklistów, obejmujące między innymi udostępnienie natrysków, szatni, licznych stojaków rowerowych.
Standardy certyfikatu BREEAM zastosowane przy projektowaniu, tworzeniu i późniejszej eksploatacji Tarasów Zamkowych w Lublinie według projektantów przełożą się o redukcję zużycia energii o 36,4%, redukcję zużycia wody o 55%, redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35% względem typowych rozwiązań.
Wywiad z Bolesławem Stelmachem, projektantem centrum handlowego Tarasy Zamkowe
Nazwa inwestycji: Tarasy Zamkowe
Adres inwestycji: ul. Unii Lubelskiej 2, Lublin
Inwestor: IMMOFINANZ Group
Autor projektu architektonicznego: Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Warbud SA
Początek realizacji: październik 2013
Oddanie do użytku: 3 marca 2015
Powierzchnia użytkowa: 38 000 m²
Liczba kondygnacji podziemnych: 3
Liczba miejsc parkingowych: 1400
Liczba lokali: 150
Koszt inwestycji: 480 milionów zł
Standard energetyczny: certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej
Firmy zaangażowane w budowę Tarasów Zamkowych
Instalacje sanitarne i przeciwpożarowe: MERCURY ENGINEERING POLSKA Sp. z o.o.
Wnętrza: ATP Architects and Engineers
Ściany szczelinowe: Soletanche Polska
Dźwigi: Schindler Polska
Stoliki VR: ULMA
Wzmocnienie podłoża gruntowego: Menard
Projekt budowlany zamienny, projekt wykonawczy: Arbo Projekt