Czy domy w ziemi to domy przyszłości?
Zobaczcie jak będzie wygladało podziemne osiedle Hobbitów w Szklarskiej Porębie. Budowa może ruszyć już jesienią 2018. Aktualnie inwestor ubiega sie o pozwolenie na budowę.
Autor: Marcin Jan GRZEGORZEK
Osiedle Hobbitów w Szklarskiej Porębie
Na terenie inwestycji powstanie 16 podwójnych budynków apartamentowych (funkcjonujących odrębnie- osobne: wejścia, węzły higieniczno-sanitarne i kuchenne, w swym obrysie pomieszczą również pokój dzienny, sypialnię i aneks jadalniany wraz z kuchnią). Budynki założono wstępnie w typie zabudowy bliźniaczej ze wspólnym ogrodem zimowym w centralnym miejscu. Mimo gęstej zabudowy, dzięki znacznym i wystarczającym różnicom terenu, każdy apartamentowiec zachowa swą intymność i spokój oraz indywidualny punkt widokowy na rozprzestrzeniające się pasmo gór Karkonoszy.
W zaprezentowanej powyżej wersji, miękką kreską kreślone dojścia do apartamentowców są wyłączone z komunikacji samochodowej, a sam gość ośrodka i aktywnie sportowo najmujący np. apartament nr 16, będzie mógł cieszyć się z zawiłychi i schowanych w zaroślach tajemnych przejść między poziomami zabudowy podziemnej. Wart podkreślenia jest fakt że to właśnie z samego dołu na samą gorę będzie do pokonania ponad 160 schodów terenowych i chodników pochyłych by dostać się do poziomu wejścia do pensjonatu i zaczerpnąć tamtejszych udogodnień rekreacyjnych pięcio-poziomowego, ba!, a może nawet pięciogwiazdkowego pensjonatu głównego. Do pensjonatu z samej drogi nad budynkami nr 3,4,5 znajdować się będzie dojście okrężną drogą wzdłuż lekko sączącego się strumyka, lub poprzez dziurę hobbita, która wprowadza gościa w tunel podwodny i podziemny pod pensjonatem i restauracją, mijając lub wchodząc w poboczne mini labirynty i groty solne, aż do holu wejściowego- recepcyjnego, wychodząc tuż obok tężni otwartej na całą przestrzeń reprezentatywnego wnętrza „głowy i mózgu” ośrodka.
Ostateczny projekt zagospodarowania zostanie uzyskany po rozplanowaniu funkcji budynków, a w szczególności pensjonatu głównego. Wokół którego i w nim samym- w holu głównym nastąpi rozgraniczenie dla tych którzy będą użytkować pokoje gościnne oraz dla tych którzy zamierzają skorzystać wyłącznie z zaplecza basenowego, spa czy też gastronomicznego. Restauracja będzie umożliwiała użytkowanie jej na otwartym powietrzu (taras widokowy) w miesiącach ciepłych, natomiast w pozostałych miesiącach w tymczasowych ogrodach zimowych. Podczas projektowania zlokalizowano jeden z basenów na zewnątrz…