Deepspot - najgłębszy basen nurkowy w Polsce. Cennik, dojazd, zdjęcia

2023-04-24 13:20

Deepspot - najgłębszy basen nie tylko w Polsce, ale też na świecie, powstał w Mszczonowie pod Warszawą. Najgłębszy basen nurkowy ma aż 45 m głębokości. W naszym artykule znajdziecie dużo zdjęć z basenu Deepspot, informacje jak dojechać, ile kosztują bilety, w jakich godzinach jest czynny kompleks. Piszemy też, jak zbudowano ten wyjątkowy basen.

Spis treści

  1. Jaki jest basen Deepspot?
  2. Basen Deepspot - godziny otwarcia i cennik
  3. Jak przebiegała budowa basenu Deepspot?
  4. Zdjęcia z budowy niecki basenu Deepspot
  5. Basen Deepspot w liczbach
  6. Film z budowy basenu Deepspot
  7. Jak dojechać do basenu Deepspot?

Basen nurkowy Deepspot to kolejna inwestycja marki Flyspot, która zajmuje się udostępnianiem tuneli aerodynamicznych w Warszawie i w Katowicach oraz dysponuje jedynym w Polsce symulatorem lotu Boeingiem 737.

Jaki jest basen Deepspot?

Deepspot ma dokładnie 45 m 40 cm głębokości. Mieści 8000 m³ wody, to prawie tyle ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Woda w basenie jest przejrzysta do samego dna i cieplejsza niż w tradycyjnych zbiornikach, co umożliwia pływanie bez pianki termoizolacyjnej. Jej krystaliczna toń ma zapewnić nurkującym niezwykłe doznania, porównywalne do swobodnego dryfowania w przestrzeni.

W basenie mogą trenować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dla tych ostatnich w ofercie kompleksowe szkolenie nurkowe kończące się certyfikatem. Również freediverzy mogą w Deepspot realizować kolejne wyzwania. Wszystkie treningi mają odbywać się pod czujnym okiem instruktorów, przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu.

Basen Deepspot można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstał także podwodny tunel dla widzów, a w planach są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu. 

Basen Deepspot - godziny otwarcia i cennik

Basen Deepspot otwarty jest przez siedem dni w tygodniu. Ceny voucherów są różne i zależą od tego czy chcecie ponurkować w godzinach szczytu czy poza szczytem.

Szczegółowy cennik na stronie www.deepspot.com

Basen Deepspot - cennik
Autor: www.deepspot.com Jaki jest koszt nurkowania Basen Deepspot - cennik Link: Kliknij, zobacz cennik

Jak przebiegała budowa basenu Deepspot?

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne, poziomem trudności zbliżone do budowy metra. Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu będą musiały wytrzymać siłę 50 ton, ze względu na ogromne ciśnienie występujące na ponad 40 metrowej głębokości. Podczas prac ziemnych konieczne było tymczasowe obniżenie lustra wody gruntowej w obrębie wykonywanych robót budowlanych. Betonowanie krążków tuby o średnicy zewnętrznej 8 m odbywało się w traktach wysokości 4 m. Ważący 200 t element był zagłębiany po usunięciu gruntu. Kluczową kwestią w tym procesie było utrzymanie osiowości konstrukcji tuby. W tym celu zastosowano specjalne prowadnice. Następnie gigantyczna studnia została połączona z resztą budynku. W dalszym etapie nastąpiło zaczopowanie tuby i wykonanie jej dna oraz zamknięcie dachu szklanym świetlikiem.

Budowa odbywała się z wykorzystaniem cementu CEMEX z cementowni w Rudnikach, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz, wyprodukował dwie klasy betonu konstrukcyjnego do budowy płyty fundamentowej obiektu. Budowa pochłonęła 5000 m³ betonu (sama niecka 3000 m³).

Ponadto w kompleksie powstał specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie, aby utrzymać krystaliczną czystość wody. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch ma być praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników. 

Hydroizolacje, a także kleje do okładzin ceramicznych i fugi dostarczyła firma ATLAS. Przy budowie najgłębszego basenu wykorzystano: ponad 28 ton hydroizolacji ATLAS Woder Duo i Woder Express, ponad 41 ton klejów ATLAS Geoflex Express, Geoflex, Plus, ponad 800 kg fugi ATLAS Fuga Ceramiczna. Te liczby robą wrażenie.

Na środku basenu Deepspot zamontowano konstrukcję kładki, która ma być przykryta szklanym tunelem, przez który będzie można obserwować ludzi nurkujących w basenie.

Zdjęcia z budowy niecki basenu Deepspot

Basen Deepspot w liczbach

  • Powierzchnia zabudowy: 2200,90 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 2775,56 m²
  • Powierzchnia całkowita: 3288,09 m²
  • Powierzchnia terenu inwestycji: 5593 m²
  • Wymiary zewnętrzne budynku: dł. 54,24 m, szer. 55,85 m
  • Wysokość obiektu ponad przylegający teren: 13,91 m
  • Liczba kondygnacji nadziemnych: 2
  • Liczba kondygnacji podziemnych: 1
  • Głębokość basenu głównego (część głęboka): 20 m
  • Głębokość niecki basenu do nurkowania poniżej poziomu terenu: 40,50 m
  • Całkowita głębokość niecki basenu do nurkowania: 45 m 40 cm

Film z budowy basenu Deepspot

Jak dojechać do basenu Deepspot?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej