Elektrownia gazowa. Orlen zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

2021-06-30 13:55
Elektrownia gazowa
Autor: Getty Images Budowa elektrowni gazowej w istotny sposób wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski

Nowoczesna elektrownia gazowa ma powstać w Ostrołęce do 2025 roku. Grupa Orlen oraz firma GE Power podpisały właśnie aneks do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C, co oznacza zmianę technologii planowanego obiektu z zakładanej pierwotnie węglowej na gazowo-parową. Elektrownia gazowa ma mieć duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju.

Budowa elektrowni gazowej pochłonie ok. 2,5 mld zł. Inwestycja to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii.

PKN Orlen jako pierwsza firma w tej części kontynentu ogłosiła neutralność emisyjną do roku 2050. Elektrownia gazowa w Ostrołęce to istotny krok w tym kierunku.

Czytaj też:

Budowa elektrowni gazowej wpisuje się w szerszą politykę Grupy Orlen. Dążymy do celu, jakim jest energetyka nisko- i zeroemisyjna – inwestujemy na Bałtyku, prowadzimy akwizycje farm wiatrowych. Już teraz posiadamy dwie elektrownie gazowe, a poza Ostrołęką planujemy budowę kolejnych obiektów - w Gdańsku i Grudziądzu” – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT - Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 745 MW netto będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego – i „pod klucz” (w formule EPC – ang. engineering, procurement, construction).

Kiedy elektrownia gazowa będzie gotowa?

Harmonogram zakłada zakończenie prac budowlanych na koniec 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku w 2025 roku.

Strategia OZE spółki Orlen

Zgodnie ze strategią Orlen spółka zobowiązała się do osiągnięcia całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku Koncern ma zredukować emisję CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki.

Grupa ma również zwiększyć z 1,1 GW do powyżej 2,0 GW moc zainstalowaną w nowoczesnych elektrowniach gazowych. W perspektywie do 2030 roku do 20% gazu wykorzystywanego przez spółkę ma pochodzić z własnych zasobów Koncernu.

Kluczowym obszarem rozwoju Grupy Orlen w najbliższej dekadzie ma być energetyka, oparta głównie o odnawialne źródła energii i wspieranie mocami gazowymi. Koncern zamierza do 2030 roku osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Koncern inwestuje również w fotowoltaikę wykorzystując mikroinstalacje fotowoltaiczne na stacjach paliwowych. Aktualnie 11 stacji Orlen jest zasilane energią z PV.

PKN Orlen zapowiedział również, że do 2030 roku przyczyni się do powstania 50 stacji tankowania wodoru w Polsce. W 2022 roku mają ruszyć pierwsze inwestycje. Dowiedz się ile stacji wodorowych powstanie w Polsce do 2023 roku>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej