Fuzja Łódź. Podpisana kolejna umowa! Jaki będzie nowy plac miejski w Łodzi?
Na terenie Fuzji w Łodzi, czyli jednej z największych rewitalizacji prowadzonych aktualnie przez Echo Investment, w lipcu oddano do użytku Ogrody Anny. Teraz podpisano umowę, która dotyczy wykonania instalacji teletechnicznych w kompleksie biurowym Fuzja. Przypomnijmy, że z początkiem marca zakończyły się prace przy renowacji fasady secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera. Zabytek to centralny punkt i serce Fuzji. Za projekt architektoniczny przestrzeni odpowiada pracownia Medusa Group oraz pracownia MOFO Architekci.
Spis treści
- O inwestycji Fuzja Łódź
- Fuzja Łódź - aktualności
- Fuzja Łódź - Ogrody Anny
- Fuzja Łódź - elektrownia Scheiblera
- Inwestycje mieszkalne i biurowe na terenie Fuzji
- Fuzja Łódź. Jaki będzie nowy plac miejski?
- Gdzie powstaje Fuzja Łódź?
O inwestycji Fuzja Łódź
Fuzja realizowana przez Echo Investment przywróci życie pofabrycznym terenom dawnej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi. Docelowo cały projekt będzie składał się z czterech apartamentowców, biur o łącznej powierzchni około 40 tys. m², powierzchni dla usług, sklepów i restauracji w historycznych budynkach, a także przestrzeni publicznej, na której znajdą się place, tereny zielone i infrastruktura miejska. Powstanie 20 budynków o różnych funkcjach, z czego aż 14 to historyczne obiekty, które poddane zostaną rewitalizacji.
Fuzja Łódź - aktualności
SPIE (Société Parisienne pour l'Industrie Electrique) podpisało umowę na montaż instalacji teletechnicznych w kompleksie biurowym Fuzja - budynki C i D. Prace realizowane są zgodnie z wymogami niezbędnymi do uzyskania certyfikatu BREEAM. Dokładny zakres obejmuje instalację systemu sygnalizacji pożaru, instalacje zasysań wraz z oddymianiem, instalację okablowania strukturalnego, telewizję dozorową, instalację systemu kontroli dostępu oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu, instalację detekcji gazu, instalację domofonową oraz instalacje gaszenia SUG (3 pomieszczenia w tym data room o kubaturze ok 630 m3).
Fuzja Łódź - Ogrody Anny
Ogrody Anny w Łodzi to aktualnie przestrzeń ogólnodostępna, pełna zieleni i retencji. Ogrody zostały podzielone na dwie strefy – mineralną i wegetalną. Ta druga jest pełna zieleni, ale nie tej strzyżonej kosiarkami, ale naturalnej, dającej cień i utrzymującej wody opadowe długo w swojej strukturze. Mineralna natomiast jest wysypana jasnym łamanym tłuczniem, pozwala przesiąkać wodom opadowym, ale i oddychać glebie. Zacieniona jest porastającymi ją drzewami. Z przestrzeni zniknęły samochody, zostały one ukryte w podziemnych garażach.
Fuzja Łódź - elektrownia Scheiblera
W marcu 2021 na terenie Fuzji zakończyła się renowacja zabytkowej elewacji elektrowni Scheiblera. Od tej pory przy elektrowni prowadzone są prace związane z budową i aranżacją nowego miejskiego placu - jednej z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji.
Inwestycje mieszkalne i biurowe na terenie Fuzji
Przypomnijmy, że na terenie Fuzji zostały już zakończone prace przy dwóch budynkach mieszkalnych i pierwsi właściciele w grudniu odebrali klucze do swoich lokali. W listopadzie 2020 rozpoczęły się prace przy trzecim budynku, który pomieści 237 komfortowych mieszkań. Z kolei we wrześniu wystartowały prace związane z budową dwóch pierwszych biurowców o łącznej powierzchni 19 900 m². Ich zakończenie jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku.
Autor: Medusa Group
W zabytkowej elektrowni Scheiblera udało się zachować oryginalne cegły, które zostały odrestaurowane, natomiast ubytki na elewacji uzupełnione zostały cegłą konserwatorską klinkierową.
Fuzja Łódź. Jaki będzie nowy plac miejski?
Plac będzie miał powierzchnię prawie 3600 m². Będzie jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji, które łącznie liczyć będą ponad 4 ha. Nowy plac pełnił będzie rolę miejskiego dziedzińca, do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni.
Koncepcja zakłada stworzenie przed zabytkową elektrownią przyjaznej przestrzeni, która sprzyjać będzie aktywnościom, tj. sport czy gry towarzyskie, a jednocześnie umożliwi relaks i odpoczynek. Plac podzielony zostanie na cztery strefy:
- zieloną, o charakterze leśnym
- żwirową strefę cienia, która zostanie obsadzona brzozami
- strefę trawników niskich
- z placem zabaw
Cechą charakterystyczną inwestycji jest zachowanie równowagi pomiędzy budynkami a wkomponowaną w teren zaplanowaną i dokładnie przemyślaną zielenią, która stanowić będzie 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor zleci nasadzenie kolejnych 92. Będą to, m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.
Naszą ambicją było zaprojektowanie jak najbardziej naturalnego otoczenia. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, z pracowni architektonicznej Medusa.
Centralnym punktem Fuzji będzie zabytkowa elektrownia z 1910 roku – która współcześnie zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów przemysłowej secesji w Polsce i w Europie. Aktualnie zewnętrzna fasada zabytku przechodzi renowację. Swój dawny blask i pierwotne detale architektoniczne odzyskał już komin elektrowni, który góruje nad kompleksem na wysokość 80 m. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek.
Efekt wszystkich tych prac będzie można podziwiać już na początku 2021 roku. Poprzemysłowy charakter placu zostanie upamiętniony również poprzez wkomponowanie w nawierzchnię jego posadzki żeliwnych płyt, odzyskanych na terenie inwestycji podczas prowadzenia rewitalizacji. Otwarcie ogólnodostępnego placu stanowić będzie kolejny krok do przywrócenia Łodzi 8 ha historycznej przestrzeni.
Zaniedbany przez lata historyczny obszar chcemy opisać nowymi obiektami i nowymi funkcjami, które budować będą tożsamość tego miejsca i tworzyć jego społeczność. Nowy plac nie będzie standardową scaloną ze sobą powierzchnią, którą zwykliśmy widzieć w miastach. Jego poszczególne obszary będą rozłożone w przestrzeni, dzięki czemu zyskamy mniejsze klimatyczne strefy o różnych funkcjach, zapewniające jednocześnie poczucie intymności. Plac pozwoli nam organizować rozmaite aktywności dla łodzian, jak zajęcia jogi, warsztaty, pikniki czy wydarzenia kulturalne. Cieszymy się, że już za kilka miesięcy część przestrzeni Fuzji znów tętnić będzie życiem – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment.