Galeria Wilanów - jaka będzie?

2019-06-03 13:52
Galeria Wilanów
Autor: Galeria Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher Galeria Wilanów - nowa koncepcja Galerii Wilanów opracowana przez Atelier Thomas Pucher

Galeria Wilanów ma powstać w rejonie ulic Przyczółkowej, Branickiego, Klimczaka i Gieysztora, vis-a-vis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pierwszy projekt obiektu powstał w 2014 roku, jednak został oprotestowany przez mieszkańców Wilanowa. Po jakimś czasie inwestor postanowił wyjść naprzeciw mieszkańcom i przedstawił zupełnie nowy projekt. Co na to ratusz? Odpowiedź może zaskoczyć.

Galeria Wilanów
Autor: Galeria Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher Galeria Wilanów - nowa koncepcja Galerii Wilanów opracowana przez Atelier Thomas Pucher

Galeria Wilanów - jak to miało być pierwotnie?

Przypomnijmy, że jedynym właścicielem projektu Galeria Wilanów od 2010 roku jest firma GTC. Według pierwszego projektu, który powstał w pracowni APA Wojciechowski we współpracy z izraelskim biurem architektonicznym Moshe Tzur, w Wilanowie miały wyrosnąć dwa trzykondygnacyjne budynki, o powierzchni całkowitej 220 000 m² i powierzchni najmu 76 m². Obiekt byłby niemal tak duży jak Galeria Młociny (całkowita powierzchnia 225 m², powierzchnia najmu 82 tys. m²) Ponadto w otoczeniu centrum handlowego miał powstać zupełnie nowy układ komunikacyjny. Inwestor obiecywał wybudować tunel dla pieszych i rowerzystów. Przebudowane miało być skrzyżowanie z ulicą Vogla. W 2016 roku firma GTC złożyła w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę, ale po protestach mieszkańców władze miasta odrzuciły go, a tym samym wstrzymały cały proces inwestycyjny.

Galeria Wilanów
Autor: Galeria Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher Galeria Wilanów - nowa koncepcja Galerii Wilanów opracowana przez Atelier Thomas Pucher

Nowy projekt Galerii Wilanów

W odpowiedzi na całą sytuację, z początkiem lipca 2018 inwestor GTC niespodziewanie zaprezentował zupełnie nową koncepcję Galerii Wilanów. Projekt został opracowany przez pracownię Atelier Thomas Pucher, tą samą która zaprojektowała nową siedzibę Sinfonii Varsovii na warszawskiej Pradze. W komunikacie prasowym inwestor oświadczył, że rozumie potrzebę mieszkańców Wilanowa, aby w ramach projektu centrum handlowego powstało funkcjonalne otoczenie, z dużą ilością terenów zielnych. Projekt Puchera zakłada budowę czterech oddzielnych budynków, obniżających się tarasowo w kierunku ulicy Gieysztora. Robocza nazwa inwestycji to Zielone Tarasy Wilanów. Każdy budynek został zaprojektowany tak, aby sprzyjał integracji życia społecznego.

Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą – tłumaczy Thomas Pucher.

W poszczególnych obiektach miałyby powstać powierzchnie handlowe i rozrywkowe, ale też biurowe. Budynki byłyby połączone pieszymi pasażami i zielonymi placami, na których – jak zapowiada inwestor – można będzie organizować koncerty i imprezy kulturalne czy targi żywnościowe. Trzeba dodać, że nowa koncepcja architektoniczna jest zgodna z postulatami mieszkańców dzielnicy Wilanów.

Galeria Wilanów
Autor: Galeria Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher Galeria Wilanów - nowa koncepcja Galerii Wilanów opracowana przez Atelier Thomas Pucher

Spór o ostateczny kształt Galerii Wilanów wciąż nierostrzygnięty

Ostatecznie sprawa trafiła do ratusza. Wydawało się oczywiste, że wszystko zmierza do tego by w końcu pogodzić plany inwestora z oczekiwaniami mieszkańców. Tymczasem odpowiedź ratusza zaskakuje. Serwis TVN24 przytacza fragment dokumentu wydanego w tej sprawie przez władze ratusza i wypowiedź wiceprezydenta Warszawy:

"W związku z korektą sposobu zagospodarowania terenów obiektu handlowego wg nowego projektu inwestora zaprezentowanego podczas dyskusji publicznej, dopuszcza się łączenie budynków oraz inny dostosowany sposób obsługi komunikacyjnej połączonych terenów" - czytamy w dokumencie.

"Nie uwzględniliśmy literalnie niektórych uwag, ponieważ chcemy zapewnić połączenia między obiektami za pomocą zadaszonych łączników. Niemniej w projekcie planu będą zapewnione ciągi pieszo-rowerowe rozdzielające obiekty. Chcemy zagwarantować odpowiedni bilans zieleni w tym rejonie poprzez zielone dachy i szpalery drzew na poziomie terenu" - tłumaczy zaskakującą decyzję Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Przy takim zapisie projekt powstania otwartej przestrzeni pomiędzy budynkami stoi pod znakiem zapytania. Jak będą wyglądać dopuszczone przez plan łączniki? Czy nie będą po prostu betonowymi tunelami? Jak finalnie będzie wyglądała Galeria Wilanów?

Galeria Wilanów
Autor: Galeria Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher Galeria Wilanów ma powstać w rejonie ulic Przyczółkowej, Branickiego, Klimczaka i Gieysztora
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej