Hala Arena Poznań. "Nie ma możliwości wyburzenia" - jaka jest jej przyszłość po unieważnionym przetargu? Poznaj historię ikony miasta
Autor: Julia Dragović
Hala Widowiskowo-Sportowa Arena w Poznaniu od lat stoi zamknięta i czeka na konieczną modernizację. Przetarg został unieważniony po tym, jak okazało się, że w budżecie MTP brakuje na remont aż 100 mln zł. Choć pojawiały się głosy o wyburzeniu, Hala jest zabytkiem pod pełną ochroną konserwatorską. Jaka jest jej historia i co ją czeka?
Spis treści
- Hala Arena Poznań. Unieważniono przetarg; prezydent miasta zabrał głos
- Czy Hala Arena Poznań zostanie wyburzona? Zapytaliśmy Miasto o oficjalne stanowisko
- Historia Hali Arena Poznań
- Co dalej z Halą Arena Poznań?
Hala Arena Poznań. Unieważniono przetarg; prezydent miasta zabrał głos
Budynek Areny Poznań od 4 lat stoi zamknięty. Projekt jest gotowy, ma pomieścić widownię liczącą 9 tysięcy osób; w przetargu na wykonawcę prac wzięły udział cztery firmy. Oferty zakładały budżety pomiędzy 481 a 600 mln złotych. Międzynarodowe Targi Poznańskie, które obiektem zarządzają, nie dysponują takimi środkami. Przetarg został unieważniony, a MTP zwróciło się do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o pomoc w sfinansowaniu remontu - mowa o nawet 100 milionach złotych.
Zobacz także: Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci
Jak podało Radio Poznań, Prezydent na prośbę odpowiedział - decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po wyborach samorządowych, kiedy to zostanie wybrany nowy prezydent oraz Rada Miasta. Jednocześnie dodał, że jeśli uzyska reelekcję, będzie działał w kierunku zdobycia koniecznych funduszy.
Czy Hala Arena Poznań zostanie wyburzona? Zapytaliśmy Miasto o oficjalne stanowisko
Jako że sensacyjne nagłówki o wyburzeniu cały czas pojawiają się w mediach, postanowiliśmy zweryfikować te spekulacje u źródła i wysłaliśmy do urzędu Konserwator Miejskiej pytania o to, czy rozbiórka Hali jest możliwa oraz jakiej ochronie podlega budynek. Odpowiedź jest jednoznaczna:
Hala widowiskowo-sportowa Arena jest obiektem zabytkowym, ujętym w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz dobrem kultury współczesnej, wybudowanym w 1974 r. według projektu Jerzego Turzenieckiego i Jerzego Wujca. Jest też cennym elementem zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic Poznania, wpisanych do rejestru zabytków pod numerem A 239, decyzją z 6 października 1982 r. W związku z tym obiekt podlega pełnej ochronie konserwatorskiej i nie ma możliwości jego wyburzenia, a wszelkie planowane w nim prace wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego - informuje Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.
O tym, co jeszcze znalazło się w oficjalnym stanowisku Miasta, pisaliśmy tutaj.
Historia Hali Arena Poznań
Prezydium Rady Narodowej ustaliło, że Poznań potrzebuje sali widowiskowej. Był 1969 rok. Trzy lata później ruszyła trwająca ekspresowe 23 miesiące budowa. 28 czerwca 1974 roku, przed terminem, projekt Jerzego Turzenieckiego i Jerzego Wujca był już gotowy. W procesie wznoszenia Areny brali udział mieszkańcy, wypracowując 7 tysięcy roboczogodzin. Koszt całej operacji oszacowano na 80 milionów złotych.
Pokryty złotymi płytkami obiekt zwieńczono neonem, a foyer ozdobiono malowidłami, które znajdują się tam do dziś (nie widać ich niestety w wizualizacjach nowych wnętrz). Wewnątrz umieszczono nowe, opatentowane rozwiązania - ekran chowany w zapadni oraz ruchomą kabinę do obsługi oświetlenia. Podobno podczas projektowania wzorowano się na rzymskim Palazzetto dello Sport - argumentem za tym kierunkiem miała być maksymalizacja miejsc wewnątrz.
Obiekt ogrzewano parowozem umieszczonym w sąsiednim budynku. Wyposażony w charakterystyczne żyletki budynek ma dziś inne zastosowanie - on również został uwzględniony w projekcie modernizacji. Arena Poznań podaje, że przed koncertem Izabeli Trojanowskiej wybito ze zniecierpliwienia wszystkie szyby w foyer.
Co dalej z Halą Arena Poznań?
Międzynarodowe Targi Poznańskie nie porzucają planów na remont, a władze miasta (w obecnym składzie) deklarują pomoc - z przesłanego nam stanowiska dowiadujemy się, że rozwiązaniem proponowanym przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka jest rozbiórka kopuły Hali Arena, co miałoby znacznie obniżyć koszt remontu, na co jednak nie godzi się konserwator.
Konkrety poznamy dopiero po rozstrzygnięciu kwietniowych wyborów samorządowych.
Źródła: Radio Poznań, Arena Poznań
Zobacz także: Dworzec w Wolsztynie przeszedł metamorfozę! Jak odmienili go poznańscy architekci?
Autor: Nate Cook/PL.architekci
Budynek dworca w Wolsztynie bardzo się zmienił. Jak wygląda dziś?