Historyczny, klimatyczny biurowiec w Łodzi już po remoncie. Zachwyca i elewacja, i wnętrza

2025-03-27 12:56

Prestiżowe przestrzenie biurowe powstały w pięknie odrestaurowanym budynku dawnego kantoru Fabryki Poznańskiego w Łodzi. Obiekt odrestaurowała spółka Max Welt przy współpracy z konserwatorem zabytków. Zachwyca zarówno odnowiona fasada, jak i wnętrza obiektu. Na dachu historycznego budynku powstał nowoczesny taras widokowy.

Spis treści

  1. Biurowiec z historią - Kantor Poznańskiego w Łodzi
  2. Co się zmieniło po remoncie?
  3. Co to jest Kantor Poznańskiego w Łodzi?

Biurowiec z historią - Kantor Poznańskiego w Łodzi

To historyczny biurowiec wpisujący się w obecne standardy – tak można powiedzieć o znajdującym się w pobliżu Manufaktury dawnym Kantorze Fabryki Poznańskiego w Łodzi. Właśnie zakończył się tam trwający trzy lata remont. Klimatyczny obiekt to obecnie architektoniczna perełka.

Inwestor, czyli firma Max Welt wykonał wspaniała pracę – obiekt, choć historyczny, spełnia obecnie  standardy nowoczesnych obiektów biurowych, nie tracąc nic ze swych dawnych walorów. Zachwycają zarówno pięknie odnowiona elewacja, jak i wykonane ze smakiem i poszanowaniem historii wnętrza.

Czytaj też: 

MuratorPlus: Most kratownicowy we Włocławku

Co się zmieniło po remoncie?

Jak informuje miasto Łódź, w budynku przywrócono historyczny podział pomieszczeń. Zbudowano windę, której tam nigdy nie było. W recepcji kantoru jej szyb obudowano postarzanymi lustrami, dzięki czemu optycznie ginie w odbiciach odrestaurowanego wnętrza. W budynku zachowano wiele śladów przeszłości. m.in. polichromie sufitowe i ścienne, sztukaterie pokryte mazerunkami, marmoryzacje, oryginalną stolarkę boazeryjną czy zabytkowe schody z drewna i lastryko z kutymi balustradami. Okna wprawdzie trzeba było wymienić (nowe wykonano na wzór historycznych), ale po niezbędnych renowacjach udało się zachować większość starych wewnętrznych drzwi. Na niektórych do tej pory widać dawne mazerunki.

Polecamy także: 

Co to jest Kantor Poznańskiego w Łodzi?

Kantor Poznańskiego jest jednym z pierwszych łódzkich budynków biurowych, pamiętającym dni największego rozwoju przemysłowo-gospodarczego Łodzi. Powstał w drugiej połowie lat 80-tych XIX wieku, wchodząc w skład dużego zespołu fabryczno-rezydencjonalnego I.K. Poznańskiego i poprzez swoje usytuowanie bezpośrednio przy głównej ulicy, wiązał fabrykę z domem właściciela – Pałacem Poznańskiego.

Projektantem Kantoru Poznańskiego był Hilary Majewski. Budynek połączony bezpośrednio z Pałacem, graniczy z  pięknym, odrestaurowanym ogrodem, który można podziwiać z zachodnio-północnych okien.

Kantor Poznańskiego przebudowany został ostatni raz w latach 60-tych XX wieku i w niezmienionej formie funkcjonował do roku 2021, kiedy to rozpoczęta została czwarta rozbudowa obiektu – nadbudowa na ostatniej kondygnacji przeszklonej antresoli oraz stworzenie na dachu budynku drewnianego tarasu widokowego, z którego podziwiać można cały dawny zespół fabryczny I.K. Poznańskiego, a obecnie funkcjonujący jako Centrum „Manufaktura”, Hotel Andel’s oraz Pałac Poznańskiego czyli Muzeum Miasta Łodzi.

Zobacz jak wyglądają obecnie famuły przy Ogrodowej w Łodzi

Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE
Murator Plus Google News
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej