Hotel modułowy Marriott. Najwyższy hotel modułowy na świecie powstaje w Nowym Jorku. Moduły dostarcza polska firma
Hotel modułowy Marriott powstaje na nowojorskim Manhattanie. Będzie to najwyższy na świecie hotel wzniesiony w technologii modułowej. 168 modułów będzie tworzyć 21 pięter tego 26-kondygnacyjnego budynku. Co ciekawe, gotowe moduły do budowy hotelu zostały już wysłane do Nowego Jorku z podkrakowskiej Skawiny. To osiągnięcie inżynieryjne w światowej skali oraz ważny moment dla polskiej branży budownictwa modułowego. Wartość inwestycji to ok. 70 milionów dolarów.
26-piętrowy hotel modułowy w 21 tygodni
Najwyższy na świecie modułowy hotel sieci AC by Marriott powstaje w Nowym Jorku przy 842 Sixth Avenue, niedaleko Time Square i Empire State Building. Wieżowiec wznoszony jest w technologii budownictwa modułowego, czyli z powstających w fabryce prefabrykowanych modułów pokoi hotelowych. Moduły na ten czterogwiazdkowy hotel wyprodukowała firma DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny i wysłała już transport pierwszych komponentów za ocean. Łączny ciężar modułów transportowanych ze Skawiny do Nowego Jorku to 2200 ton. Montaż modułów potrwa 21 tygodni – to tempo nieosiągalne dla budownictwa tradycyjnego.
Projekt architektoniczny hotelu został przygotowany przez Danny'ego Forstera z nowojorskiej pracowni Danny Forster & Architecture.
Hotel modułowy czyli prefabrykowane pokoje dostarczane na plac budowy
W nowym hotelu Marriott na 26 piętrach powstanie 168-pokoi. Prefabrykowane segmenty zostaną dostarczone na plac budowy jako gotowe pokoje hotelowe, wykończone od wewnątrz i na zewnątrz. Każdy "moduł" będzie wstępnie wyposażonym pokojem hotelowym. Jedynie pierwsze cztery kondygnacje będą wznoszone na placu budowy tradycyjnymi metodami. Pozostałe 21 pięter zostanie złożone z modułów.
Kiedy zakończy się budowa najwyższego hotelu modułowego na świecie?
Najwyższy na świecie modułowy hotel Marriott International ma być gotowy w połowie 2021 r.
Budownictwo modułowe coraz bardziej doceniane
Budownictwo modułowe znacznie skraca czas trwania budowy. Oznacza to tyle, że w czasie kiedy część publiczna budynku jest wznoszona metodą tradycyjną, w fabryce powstają gotowe prefabrykowane pomieszczenia. Te w odpowiednim momencie są dostarczane na budowę i składane jak klocki. Ponadto budownictwo modułowe znacznie zmniejsza ilość odpadów na budowie oraz zmniejsza hałas w miejscu pracy.
Szacuje się, że za kilka lat wartość rynku modułowego w Polsce przekroczy 1% wartości całego rynku budowlanego. W Wielkiej Brytanii udział tego sektora wynosi już 8%, a w Stanach Zjednoczonych zbliża się do 5%. Polska podąża za globalnym trendem, stając się wewnętrznym rynkiem dla technologii modułowej, buduje coraz silniejszą pozycję wyspecjalizowanego producenta i eksportera. Takie realizacje jak nowojorski AC by Marriott (842 Sixth Avenue) mogą pomóc całej branży w ekspansji na rynkach zagranicznych.
Najwyższy hotel modułowy ma być inspiracją dla deweloperów
Inwestycja ma zachęcić deweloperów do częstszego wykorzystywania technologii modułowej przy planowaniu nowych projektów budowlanych. Trzeba zaznaczyć, że wysokich obiektów w tej technologii jest niewiele. W technologii budownictwa modułowego powstaje zwykle niska zabudowa. Budynek dla sieci Marriott w Nowym Jorku jest przełomowym zleceniem budownictwa modułowego na całym świecie.
W Ameryce Północnej proces budowy nie zmienił się znacząco od 150 lat i jest otwarty na innowacyjne technologie - powiedział Eric Jacobs, Marriott International, dyrektor ds. Rozwoju w Ameryce Północnej, marki Select i Extended Stay. - Ten najwyższy na świecie hotel modułowy, który powstanie w jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie ma rozbudzić zainteresowanie branży budowlanej prefabrykowanym budownictwem modułowym - dodał.