Jakie wieżowce powstają aktualnie w Warszawie?

2012-02-08 16:36
Warszawa: awans warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: PZ Studio Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

Centrum Warszawy wciąż okazuje się niezwykle łakomym kąskiem dla inwestycji komercyjnych. Wydawałoby się, że nie da się tam już nic wcisnąć, a tu wciąż wyrastają nowe wieżowce, planowane są kolejne. Wiadomo, działki nie zawsze są duże, więc żeby inwestycje w Warszawie się deweloperom zwróciły, muszą piąć się w górę. Niedługo skończy się pewnie dyskusja o Pałacu Kultury, bo rzeczywiście ukryją go nowoczesne wysokościowce.

Budowa wieżowców w cetrum tętniącego życiem miasta na pewno nie jest łatwa, ale jak pokazały firmy budowlane, wcale to nie musi być aż tak uciążliwe dla otoczenia. Trudno jest jeszcze z jednego powodu. Pojawiające się na niebie budynki stają się solą w oku mieszkańców centrum, skarżących się, że wieżowce zabierają w ich domach światło dzienne, że zabierają im niemal każdy kawałek zieleni. To nie przysparza wysokim inwestycjom społecznej akceptacji, ale miasto musi się przecież rozwijać.

Przyjrzyjmy się budowanym (i planowanym) w Warszawie wieżowcom. Zastanówmy się, czy Warszawa zyska dzięki nim czy straci?

Złota 44 - apartamentowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda

Złota 44 to ekskluzywny apartamentowiec w samym centrum Warszawy. Budynek powstaje przy ul. Złotej, w miejscu dawnego domu handlowego City Centre. Wieżowiec, zwany "żaglem" zaprojektował znany architekt Daniel Libeskind. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2008 roku, jednak w wyniku protestów mieszkańców okolicznych bloków, prace stanęły na blisko 2 lata. W 2010 roku, inwestor Orco Property Group, wznowił budowę. W wieżowcu zaplanowano ponad 250 mieszkań. Drapacz ma 192 m wysokości (54 pięter).

Warsaw Spire - kolejny biurowiec Ghelamco w Warszawie

Projekt - belgijskiej pracowni architektonicznej M.& J-M. Jaspers – J. Eyers &Partners został doceniony za architekturę - zwyciężył w kategorii Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce, w konkursie Eurobuild Awards 2011.
Warsaw Spire wyrośnie przy ul. Towarowej. Będzie to zespół trzech budynków - 220-metrowa wieża i dwa budynki wysokie na 55 m. Inwestycja ruszyła w połowie roku 2011, planowane zakończenie budowy to rok 2014.

Cosmopolitan - kolejna wieża mieszkalna w centrum miasta

Pierwotnie przy ul. Twardej 2/4 miał stanąć wieżowiec Fundacji Shalom zaprojektowany przez Stefana Kuryłowicza. Zabrakło jednak funduszy i działkę przejął inny inwestor z innym projektem. Cosmopolitan, zaprojektowany przez Helmuta Jahna, będzie miał 160 m wysokości - 44 kondygnacje naziemne i 4 poziomy podziemne z parkingiem na ponad 260 samochodów. W wieżowcu zaplanowano około 250 apartamentów, poniżej 8 kondygnacji będą powierzchnie biurowe. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2013 roku.

WIEŻOWCE PLANOWANE

Wieża UBS - powstanie w miejsce wyburzonego biurowca

To będzie spektakularna inwestycja w pobliżu Ronda ONZ, którą rozpocznie wielkie wyburzenie poprzedniego biurowca o nazwie Ilmet. Zastąpi go Wieża UBS zaprojektowana przez duńską pracownię architektoniczną Schmidt Hammer Lassen.
Biurowiec ma mieć prawie 190 m wysokości i około 60 tys.m2 powierzchni całkowitej. Mało znamy szczegółów tej inwestycji, bo trwają jeszcze prace nad ostateczną wersją projektu, która ma być gotowa w roku 2012.

Biurowiec przy Emilii Plater - deweloperskie plany Warszawskiej Archidiecezji

Wspólnie z funduszem inwestycyjnym BBI Development planuje ona - u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej - budowę biurowca wysokiego na 180 metrów. Jednak zgodę na to przedsięwzięcie muszą jeszcze wydać władze Warszawy oraz Watykan. Na więcej informacji trzeba poczekać, chociaż inwestorzy zapowiadają, że wieżowiec będzie wyższy od Hotelu Marriott. Stylistyką będzie nawiązywał do architektury przedwojennej. Zapowiada się ciekawie... 

Zamiast hotelu Mercure stanie biurowiec

Taką zamianę - oczywiście poprzedzoną rozbiórką - szykuje Warszawie Echo Investment. W miejsce hotelu Mercury stanie ponad 150-metrowy biurowiec. Inwestor kupił działkę od poprzedniego właściciela wraz budynkiem (który nie przystaje do dzisiejszych wymagań związanych z użytkowaniem)  za 31 mln euro. To bardzo dobra lokalizacja w centrum miasta - u zbiegu ulicy Grzybowskiej i al. Jana Pawła II - na nowoczesną powierzchnię biurową. 

Wieżowiec Mennicy Polskiej 

Na swojej działce (w użytkowaniu wieczystym) przy ulicach Prostej, Grzybowskiej i Żelaznej Maennica Polska planuje budowę 130-metrowego wieżowca i dwóch budynków (już tylko 50-metrowych) biurowo-usługowych, o całkowitej powierzchni ok. 103 000 m2. Na części z tej działki stoi obecnie wytwórnia i biurowiec mennicy, a więc trzeba je będzie wyburzyć. To wygląda na pewną inwestycję, bo co jak co, ale Mennica Polska zna się na "robieniu" pieniędzy.

Wąsko, ale wysoko - wieżowiec Spółdzielni Mieszkaniowej Włodarzewska

Wąsko, bo szerokość tej działki u zbiegu ulic Siennej i al. Jana Pawła II ma 9,5 m. Ale jak widać, to przy obecnych technologiach budowania żadna przeszkoda, by postawić na niej wieżowiec - 120- albo 85-metrowy - i to projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. Wcześniej na nietypowej działce miał stanąć 7-kondygnacyjny biurowiec, ale nic z tego nie wyszło. Nowy jej właściciel, czyli Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodarzewska ma ambitniejsze plany, chociaż na razie tylko na papierze...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej