Już nie tylko Orientarium. W łódzkim zoo powstanie sawanna i zoo podziemne
Autor: ZOO Łódź, Orientarium / ARUP
Rozpiętości w pawilonach Orientarium sięgają 50 m – przy projektowaniu chodziło o to, żeby zwierzęta na wybiegach nie napotykały słupów
ZOO w Łodzi to, dzięki Orientarium, najnowocześniejsze zoo w Europie. Po Orientarium przyszła pora na kolejne inwestycje i kolejne atrakcje dla zwiedzających - trzyhektarową sawannę oraz zoo podziemne - jedyne takie w Polsce. Budowa nowych obiektów jeszcze w tym roku.
Spis treści
- Sawanna i podziemne zoo - nowe inwestycje w łódzkim zoo
- Orientarium w Łodzi ma 2 lata
- Największa atrakcja Orientarium w Łodzi
- Co ciekawego zobaczymy w Orientarium?
- Zobacz mieszkańców Orientarium
Sawanna i podziemne zoo - nowe inwestycje w łódzkim zoo
Sawanna to projekt, który połączy na trzech ogromnych wybiegach kilka gatunków Afryki, między innymi zebry, żyrafy i afrykańskie ptaki. Teren sawanny zostanie podzielony na trzy strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać. Zwiedzający skorzystają ze specjalnych kładek - dzięki nim zwierzęta będą niemal na wyciągnięcie ręki.
Drugą, równie spektakularną inwestycją łódzkiego ogrodu, będzie budowa podziemnego zoo. Spacerując podziemnymi korytarzami, będzie można obserwować zwierzęta z niemal każdego zakątka globu.
Gatunki, które spędzają pod ziemią tylko część swojego życia, będą miały zbudowane specjalnie wybiegi zewnętrzne – tak, by można je było obserwować zarówno pod ziemią, jak i na otwartym terenie. Nowy pawilon powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Nocny Świat.
Nowe inwestycje także w zoo warszawskim. Będzie większy wybieg dla gepardów i nowa małpiarnia.
Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. Grand Prix 2023 przypadło łódzkiemu Orientarium projektu wrocławskiej pracowni Szlachcic Architekci.
Orientarium w Łodzi ma 2 lata
Aktualnie Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Przy jego budowie zużyto 25 000 m³ betonu, łączna objętość zbiorników wystawowych wynosi prawie 5,8 miliona litrów wody. Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w łódzkim Orientarium jest akwarium, przez które można się przespacerować, a nad głowami zobaczyć pływające rekiny i płaszczki. Możliwość taką zapewnia akrylowy tunel, którego ściany mają grubość 12 cm. Elementy do budowy tunelu powstały w Australii i Chinach. Jego długość wynosi 27 m. Jest to najdłuższy tego typu tunel w Polsce.
Łódzkie ZOO powstało w latach 80. We wrześniu 2018 wydano pozwolenie na jego budowę i modernizację. Orientarium to największa inwestycja w historii łódzkiego ZOO. Pochłonęła 262 mln zł. Autorem projektu Orientarium w Łodzi jest pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Jest też autorem wrocławskiego Afrykarium.
Największa atrakcja Orientarium w Łodzi
Największą atrakcją Orientarium jest podwodny tunel. Można z niego obserwować rafę koralową, rekiny (jest 20 młodych osobników) i płaszczki. Ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości. Średnia głębokość zbiornika to 6 m, w najgłębszym miejscu - 8. Przestrzeń nad akrylowym tunelem wypełnia 2,5 mln litrów wody. Wielką atrakcją jest także wewnętrzny wybieg dla słoni - to największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Europie (2 000 m² powierzchni). Każdego dnia o godz. 11.00 można obejrzeć kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie.
Co ciekawego zobaczymy w Orientarium?
60% przestrzeni łódzkiego Orientarium tonie w egzotycznej, tropikalnej zieleni. Rośliny, krzewy, bluszcze i trawy pochodzą m.in. z Laosu, Indii, Australia, Japonii czy Filipin. Sam budynek Orientarium składa się z części wejściowo-konferencyjnej oraz części dla zwierząt. Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium są wybiegi dla panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów oraz woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich. W Orientarium w Łodzi zobaczymy m.in.:
- najcięższego z europejskich ogrodów zoologicznych słonia indyjskiego - ma na imię Aleksander i waży 6 ton,
- najdłuższego krokodyla gawialowego Europy, który pływa w basenie z wodospadem. Krokodyl o imieniu Kraken ma 5,15 długości,
- orangutany, które w Polsce można zobaczyć tylko w gdańskim ZOO.
W Orientarium prezentującym faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej mieszkają przedstawiciele ok. 215 gatunków, w tym 180 ryb. Daje to w sumie ok. 1500 osobników. To przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem.
Orientarium zajmuje połowę terenu łódzkiego ZOO. W ramach projektu powstały też nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a całość uzupełniona jest zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. Orientarium Łódź zajmuje 2 ha powierzchni, do tego dochodzi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Ciekawe, czy Orientarium stanie się konkurencją dla Afrykarium we Wrocławiu?
Zobacz mieszkańców Orientarium
Autor: ZOO Łódź, Orientarium / ARUP