Kamienica lecznicy „Pod koniem” w Łodzi będzie sprzedana. Pisał o niej Tuwim
Autor: Katarzyna Bastrzyk
Lecznica „Pod Koniem” w Łodzi
Kamienica w Łodzi, w której działa najstarsza w Europie nieprzerwanie działająca lecznica „Pod koniem”, została wystawiona na sprzedaż przez potomków oryginalnych właścicieli. To właściwie nie jest jedna kamienica, a cały kompleks budynków o łącznej powierzchni aż 829 m2.
Spis treści
- Kamienica lecznicy „Pod koniem” w Łodzi na sprzedaż za 2,9 mln zł
- O koniu z kamienicy „Pod koniem” pisał Julian Tuwim
Kamienica lecznicy „Pod koniem” w Łodzi na sprzedaż za 2,9 mln zł
Założona w 1891 r. lecznica „Pod koniem” w Łodzi działa do dziś. Czy jednak za jakiś czas nie zakończy działalności? Charakterystyczna XIX-wieczna kamienica według projektu architekta Piotra Brukalskiego, zwieńczona rzeźbą konia, została w styczniu 2025 r. wystawiona na sprzedaż przez prawnuczkę oryginalnego właściciela budynku (był nim Hugo Warikoff) za kwotę 2,9 mln zł. Za tę cenę nabywa się nie tylko kompleks budynków, ale i działkę o powierzchni 1595 m². W sprzedaży pośredniczy agencja Ostoja Dom Biuro Nieruchomości.
Powodem sprzedaży jest fakt, że nowa właścicielka mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych i nie ma planów wobec budynku w Polsce. Poprzedni właściciel kamienicy, Aleksander Warikoff, zawsze podkreślał, że chce, aby słynna lecznica działała dalej. Jak podaje lodz.eska.pl, również jego córka, która odziedziczyła kamienicę, jest tego samego zdania. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmie nowy właściciel po zakupie obiektu przy ul. Kopernika 22.
- Czytaj także: Metamorfoza fabryki „Wigencja”. Łódź przekształciła zaniedbaną fabrykę w nowoczesne centrum kultury
O koniu z kamienicy „Pod koniem” pisał Julian Tuwim
Najbardziej rozpoznawalnym elementem łódzkiej kamienicy jest oczywiście naturalnej wielkości rzeźba konia. Jest tu od początku i, jak można się domyślać, miała kojarzyć się potencjalnym klientom z działającą tu lecznicą, przeznaczoną m.in. właśnie dla koni. To właśnie o tej rzeźbie pisał m.in. Julian Tuwim.
Z okna widać było konia
Metalowego. Stał bez jeźdźca
I dawno nęcił mnie, wałkonia
– pisał poeta w „Kwiatach polskich”.
Dziś oryginalna rzeźba konia znajduje się na tyłach budynku. Na szczycie kamienicy stanęła jej replika.
- Przejdź do galerii: Metamorfoza kamienic u zbiegu ul. Wschodniej i Włókienniczej w Łodzi
Autor: Po lewej: UM Łódź. Po prawej: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Metamorfoza kamienicy przy ul. Wschodniej 54 w Łodzi