Kamienica Pod Głową św. Jana we Wrocławiu z nową funkcją. Zobacz, co urządzono w zabytku
Autor: mat. prasowe/Arcade Bee.
W zabytkowej kamienicy salon gier i biura
Zabytkowa kamienica Pod Głową św. Jana - jedna z najstarszych na wrocławskim rynku - przeszła metamorfozę. Do tej pory kojarzona m.in. z domem handlowym „DH Ludwik” czy pierwszym w Polsce lokalem Pizzy HUT, znów radykalnie zmieniła swoją funkcję.
Kamienica Pod Głową św. Jana - tak zmieniała funkcję
Historia secesyjnej kamienicy pod adresem Rynek 48 sięga czasów średniowiecznych. W miejscu tym w XIII w. powstał budynek mieszkalny, który swą nazwę zawdzięczał usytuowanej nad wejściem płaskorzeźbie z głową św. Jana Chrzciciela. Stąd nazwa kamienicy, która przetrwała do dzisiaj.
Z kolei w okresie PRL-u znajdował się w tu Dom Handlowy „Ludwik”, z tytułem „Najlepszego sklepu wzorcowego” w Polsce (1988 rok).
Kilka lat później, bo w 1993 roku parter zabytkowej kamienicy zajęła Pizza Hut. Był to pierwszy w Polsce lokal tej znanej amerykańskiej sieci.
Powrót zabytku do świetności
Kamienica po przejściu w 2007 w ręce spółki Residence Development przeszła generalny remont. W trakcie prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków odnowiona została fasada kamienicy i zdobiące ją detale architektoniczne. Przebudowano również wnętrza budynku, które zyskały funkcje biurowo-usługowe.
Salon gier projektu Archas Design
Ponad kilkadziesiąt automatów zręcznościowych, turniejowa strefa grywalizacji, pokoje karaoke, minigolf, escape roomy i... bary - jednym słowem centrum zabawy i rozrywki. To nowa funkcja zabytkowej kamienicy Pod Głową św. Jana, a przynajmniej jej części - poziomu -1, parteru i antresoli. Te przestrzenie zajmuje teraz szybko rozwijająca się sieć Arcade Bee, która swoje salony ma już m.in. w Złotych Tarasach w Warszawie, Galerii Promenada w Świnoujściu czy w Międzyzdrojach i Krakowie. Firma planuje też ekspansję na inne kraje Europy.
Za zmianę sposobu użytkowania i projekt aranżacji wnętrz wrocławskiego centrum odpowiada pracownia Archas Design. W lokalu o powierzchni niemal 700 m² architekci zaprojektowali m.in. przestronne sale do gier, VIP-roomy, strefy barowe i zaplecze kuchenne.
- Przejdź do galerii: Kamienica Pod Głową św. Jana we Wrocławiu po remoncie
Autor: mat. prasowe/Arcade Bee.
W zabytkowej kamienicy salon gier i biura