Kamienica Siemensa w Łodzi. W dawnym biurowcu przy Piotrkowskiej 96 powstają luksusowe mieszkania
Autor: Mat. Pracowe VP Piotrkowska 96
Tak ma wyglądać Kamienica Siemensa po remoncie
Kamienica Siemensa w Łodzi w remoncie. Laserem wyczyścili już fasadę z piaskowca, ale na razie jej nie widać. W miejscu dawnego biurowca Siemensa przy Piotrkowskiej powstają luksusowe apartamenty – ponad 80. „Fasada przypomina najbardziej prestiżowe budynki, takie jak wiedeński Hotel Hyatt” – opisuje inwestor, spółka VP Piotrkowska 96.
Spis treści
- Przemiana kamienicy Siemensa przy ul. Piotrkowskiej 96 w Łodzi
- Kamienica Siemensa niczym hotel Hyatt w Wiedniu
- Architekci 3D o Kamienicy Siemensa
Przemiana kamienicy Siemensa przy ul. Piotrkowskiej 96 w Łodzi
Kamienica Siemensa to perła architektury ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Nie powstydziłby jej się Berlin czy Wiedeń. Niegdyś był to łódzki dom Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Elektronicznych Siemensa, zaś zaraz po drugiej wojnie światowej siedziba „Czytelnika”. Została wpisana do rejestru zabytków. pochodzi z początku XX wieku. Dawna siedziba redakcji gazet (często nazywana też Domem Prasy) przez lata jednak bardzo zmarniała. Przez lata na poczerniałej fasadzie widać było tylko ślad napisu Siemens. Teraz zza płachty, która zasłania rusztowania nie widać nic, za to na niej – to, jak kamienica ma wyglądać po przebudowie.
Nie, wcale nie jest czarna. W większości jest przeszklona. Bo w kamienicy trwa właśnie remont. Powstaje tu 87 luksusowych apartamentów. W większości malutkich, o powierzchni od 26 mkw. Ale można łączyć je w większe, wielopokojowe apartamenty. Największy apartament może mieć 215 mkw. Mieszkania mają nawet 3,7 m wysokości, a na ostatnim piętrze będą dwupoziomowe. Inwestorem jest VP Piotrkowska 96 Sp. z o.o., natomiast za projekt architektoniczny odpowiada studio 3D Architekci. Prace przy Piotrkowskiej 96 prowadzone są pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Remont trwa już od roku. Ściana frontowa po laserowych zabiegach odzyskała już kolor piaskowca.
– Powstające tu apartamenty, dzięki lokalizacji, historycznej wartości, starannemu odrestaurowaniu, zachowaniu wielu oryginalnych elementów, urastają do rangi architektonicznych dzieł sztuki – zachwala inwestor.
Kamienica Siemensa niczym hotel Hyatt w Wiedniu
Projekt sygnowany jest przez polskiego architekta Romualda Millera. Kierownikiem budowy był Karl Janisha. Ten niemiecki architekt kończył też m.in. rozbudowę kompleksu budynków centrali koncernu w Berlinie i wzniósł fabrykę kabli Siemens i Halske w Petersburgu. A także przeniósł z Berlina do Łodzi nowatorskie wówczas wzorce: żelbetonowe konstrukcje, wysokiej jakości dekoracje, przestronne wnętrza i ogromne okna.
Dodajcie do tego stylizowane na jońskie półkolumny i fasadę, wyłożona naturalnym kamieniem – i już macie Kamienicę Siemensa.
– Dekoracyjne balustrady, stolarki drzwiowe, kraty okienne, dekoracje sztukatorskie sufitów i ścian oraz drewniane przepierzenia zostaną poddane renowacji zgodnej z zaleceniem konserwatora zabytków – zapowiedział inwestor. Prace się toczą.
Czytaj też:
Niezwykły budynek w Łodzi. Od razu nazwali go Żelazko
W Łodzi wyciągają spod ziemi rzeki
Architekci 3D o Kamienicy Siemensa
– Charakteryzuje się niezwykle nowoczesną jak na tamte czasy architekturą – mówi architekt Jakub Krzysztofik w filmie o kamienicy przy Piotrkowskiej 96. W innym z wywiadów dodał: W naszym projekcie postawiliśmy na zachowanie i odnowę stanu obecnego, bez spektakularnej nowej zabudowy. Widocznymi zmianami będzie jedynie nadbudowa budynku frontowego wraz z przebudową strychu, co pozwoli stworzyć tam dwupoziomowe apartamenty, a także dobudowa nowej kondygnacji jednej z oficyn.
Autor: Mat. Pracowe VP Piotrkowska 96
Tak ma wyglądać Kamienica Siemensa po remoncie
Pozostaną zatem m.in. zabytkowe, odrestaurowane boazerie wewnątrz czy elementy klatki schodowej. Pozostanie też oczywiście dekoracyjny tympanon z herbem pracowitej pszczoły – będzie motywem przewodnim nowej odsłony Kamienicy Siemensa. Na piętrach będą mieszkania, a na parterze – pięć lokali usługowych. Remont ma potrwać jeszcze dwa lata.
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.